Translate tutorial 1.0 - en to ro translation catalogue (894 entries)

en: Abandon unlimited license
ro: Renunţaţi la licenţa nelimitată

en: Absent
ro: Lipsă

en: Add
ro: Adaugă

en: Animate
ro: Animează

en: Apply
ro: Aplică

en: Astronomy
ro: Astronomie

en: Day Length
ro: Durată zi

en: Moon Phase
ro: Faza lunii

en: Sunrise
ro: Răsărit

en: Sunset
ro: Apus

en: Auto update weather
ro: Actualizare automată a vremii

en: Bad ICAO code
ro: Cod ICAO eronat

en: Buy YoWindow Unlimited!
ro: Cumpără YoWindow Unlimited!

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Change
ro: Modifică

en: Code
ro: Cod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
ro: Prognoză meteo de la {0}, asigurată de Institutul Meteorologic Norwegian şi de NRK

en: Forecast from {0}
ro: Prognoză de la {0}

en: Current weather
ro: Starea vremii

en: Friday
ro: Vineri

en: Monday
ro: Luni

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Sunday
ro: Duminică

en: Thursday
ro: Joi

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Fr
ro: Vi

en: Mo
ro: Lu

en: Sa
ro: Sâ

en: Su
ro: Du

en: Th
ro: Jo

en: Tu
ro: Ma

en: We
ro: Mi

en: day ago
ro: zi în urmă

en: days ago
ro: zile în urmă

en: Default
ro: Implicit

en: Blowing
ro: Suflă

en: Clear
ro: Senin

en: Cloudy
ro: Înnorat

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
ro: Acoperit de nori

en: Drizzle
ro: Burniţă

en: Fair
ro: Frumos

en: Fog
ro: Ceaţă

en: Freezing
ro: Îngheţ

en: Hail
ro: Grindină

en: Haze
ro: Negură

en: Heavy
ro: Încărcat

en: Ice Crystals
ro: Cristale de gheaţă

en: Ice Pellets
ro: Pelete de gheaţă

en: In Vicinity
ro: În vecinătatea

en: Light
ro: Uşor

en: Low Drifting
ro: Mişcător

en: Mist
ro: Ceaţă

en: Mostly Cloudy
ro: Mai mult noros

en: Partial
ro: În parte

en: Partly Cloudy
ro: Parţial noros

en: Patches
ro: Grupări

en: Scattered Clouds
ro: Nori răzleți

en: Rain
ro: Ploaie

en: Rain And Thunder
ro: Ploaie şi tunete

en: Sand
ro: Nisip

en: Shallow
ro: Puţin

en: Shower
ro: Ploaie torenţială

en: Shower With Thunder
ro: Ploaie torenţială cu tunete

en: Sleet
ro: Lapoviţă

en: Small Hail
ro: Grindină măruntă

en: Smoke
ro: Fum

en: Snow
ro: Ninge

en: Snow And Thunder
ro: Ninge cu tunete

en: Snow Grains
ro: Fulgi de zăpadă

en: Snow Showers
ro: Ninge

en: Thunderstorm
ro: Furtună cu trăznete

en: Unknown Precipitation
ro: Precipitaţii necunoscute

en: Widespread Dust Haze
ro: Negură pe arii extinse

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
ro: Cheie de licenţă invalidă. Reîncearcă. Asigură-te că ai tastat corect cheia. Încearcă cu copiază/lipeşte.

en: Wrong license key
ro: Cheie de licenţă greşită

en: You will have to restart the application for this to take effect
ro: Restartează aplicaţia pentru ca modificările să aibe efect

en: Language change
ro: Schimbă limba

en: No limits!
ro: Fără limitări!

en: Buy now!
ro: Cumpără acum!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
ro: Cumpără Licenţa Unlimited  pentru a scoate limitările.

en: Not now
ro: Nu acum

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
ro: Pentru finalizarea înregistrării tastează cheia de licenţă pe care am trimis-o. Sfat: foloseşte copiază/lipeşte.

en: License registration
ro: Înregistrare licenţă

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
ro: Mulţumim că aţi înregistrat YoWindow! Toate limitările au fost scoase. Enjoy!

en: Distance
ro: Distanţa

en: Down
ro: Jos

en: Download
ro: Descarcă

en: Enter weather source URL please
ro: Rog tastează adresa URL a sursei prognozei

en: Error
ro: Eroare

en: The location is already added
ro: Locaţia este deja adăugată

en: Exit
ro: Ieşire

en: To get started, pick your home location
ro: Pentru a începe, alege locaţia dorită

en: Forecast Panel
ro: Panoul prognozei

en: Full Screen
ro: Ecran complet

en: Help
ro: Ajutor

en: Highlight weather station parameters
ro: Evidenţiază parametrii staţiei meteo

en: Home
ro: Acasă

en: Landscape
ro: Decor

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
ro: Fotografie

en: Foreground
ro: Prim plan

en: Landscape Options
ro: Opţiuni decor

en: Landscape pictures
ro: Poze decor

en: Landscapes
ro: Decoruri

en: Language:
ro: Limba:

en: English
ro: Română

en: System Default
ro: Opţiunile implicite ale sistemului

en: Latitude
ro: Latitudine

en: {0} locations
ro: {0} locaţii

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
ro: Acum poţi să adaugi maxim {0} locaţii. În versiunea Unlimited poţi să adaugi câte locaţii doreşti.

en: Weather auto-update is off
ro: Actualizarea automată a vremii este oprită

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
ro: Apasă F5 pentru actualizarea vremii.  Vremea se actualizează automat în versiunea Unlimited.

en: {0} weather forecast days only
ro: doar {0} zile de prognoze meteo

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
ro: Acum ai acces la {0} zile de prognoze meteo.  În versiunea Unlimited ai prognoze pe {1} zile.

en: Licence key
ro: Cheie de licenţă

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
ro: Vremea se actualizează automat în versiunea Unlimited

en: LIVE
ro: ACUM

en: Load weather from personal weather station
ro: Încarcă vremea din staţia meteo personalizată

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Loading landscape...
ro: Se încarcă decorul ...

en: Location
ro: Locaţia

en: Location ID
ro: ID-ul locaţiei

en: Location Properties
ro: Proprietăţile locaţiei

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
ro: Vezi locaţia ta pe site

en: Locations
ro: Locaţii

en: All locations
ro: Toate locaţiile

en: All regions
ro: Toate regiunile

en: All states
ro: Toate statele

en: Change landscape
ro: Schimbă decorul

en: Select a location
ro: Selectează o locaţie

en: The location is already added
ro: Locaţia este deja adăugată

en: Location is not selected yet
ro: Locaţia nu este încă selectată

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
ro: Marile oraşe (peste 100.000 locuitori)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
ro: Eroare de reţea, locaţiile nu sunt accesibile. Momentan nu se pot selecta locaţii.

en: No locations in scope
ro: Nici o locaţie în gamă

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
ro: Domeniu

en: Region
ro: Regiune

en: Cannot find a location?
ro: Nu găsiţi o locaţie?

en: Set as Home
ro: Stabileşte ca Acasă

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
ro: Locaţia curentă

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
ro: Utilizați locația curentă

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
ro: Privind spre Nord (Vântul vestic suflă dinspre stânga)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
ro: Privind spre Sud (Vântul vestic suflă dinspre dreapta)

en: April
ro: Aprilie

en: December
ro: Decembrie

en: February
ro: Februarie

en: January
ro: Ianuarie

en: July
ro: Iulie

en: June
ro: Iunie

en: March
ro: Martie

en: May
ro: Mai

en: November
ro: Noiembrie

en: October
ro: Octombrie

en: September
ro: Septembrie

en: About
ro: Despre

en: Facebook Edition
ro: Ediţia Facebook

en: License Agreement
ro: Acord de licenţă

en: Program
ro: Meniu YoWindow

en: Visit our Forum
ro: Vizitează forumul

en: YoWindow for your Site or Blog
ro: YoWindow pentru site-ul sau blog-ul tău

en: {0} minutes back
ro: {0} minute în urmă

en: {0} minutes forward
ro: {0} minute după

en: Name
ro: Nume

en: Network error
ro: Eroare reţea

en: Network not available
ro: Reţeaua nu este disponibilă

en: It is available on {0}
ro: Este disponibil în {0}

en: New version released
ro: Versiune nouă lansată

en: Next Day
ro: Ziua următoare

en: No
ro: Nu

en: No weather
ro: Fără prognoză

en: Notify me when a new version is available
ro: Anunţă-mă când se lansează o versiune nouă

en: Open {0}
ro: Porneşte {0}

en: Options
ro: Opţiuni

en: Advanced
ro: Avansat

en: Application choice
ro: Cerere alegere

en: Date
ro: Data

en: Display
ro: Afişează

en: Animate clouds
ro: Animează norii

en: Default
ro: Implicit

en: Full screen mode
ro: Mod tot ecranul

en: Quality
ro: Calitate

en: Custom
ro: Personalizat

en: Excellent
ro: Excelent

en: Moderate
ro: Moderat

en: Number of days to display:
ro: Număr zile de afişat:

en: Tile contents:
ro: Conţinut mozaic:

en: Contents
ro: Conţinut

en: Show N/A parameters
ro: Arată parametrii N/A (nedisponibili)

en: Live indicator
ro: Indicator ACUM

en: Locations
ro: Locaţii

en: Operation successful!
ro: Operaţiune efectuată cu succes!

en: Refresh locations DB
ro: Reîmprospătează baza de date a locaţiilor

en: Reset to defaults
ro: Resetează ca implicit

en: Add
ro: Adaugă

en: User interface
ro: Interfaţă utilizator

en: Time Bar
ro: Bara de timp

en: Unit system:
ro: Sistemul de unităţi:

en: Units
ro: Unităţi

en: Auto-detected
ro: Auto-detectare

en: Custom
ro: Personalizat

en: Distance:
ro: Distanţa:

en: Russia
ro: Rusia

en: Finland
ro: Finlanda

en: Pressure:
ro: Presiune:

en: Temperature:
ro: Temperatura:

en: Water temperature
ro: Temperatura apei

en: Wind speed:
ro: Viteza vântului:

en: Landscape Options
ro: Opţiuni decor

en: Show Daylight Diagram
ro: Arată graficul zilei

en: Show Forecast Panel
ro: Arată panoul prognozei meteo

en: Show Full Screen button
ro: Arată butonul pentru tot ecranul

en: Show Inspector
ro: Arată inspectorul

en: Show Time Bar
ro: Arată bara de timp

en: Show User interface
ro: Arată interfaţa utilizator

en: Show forecast when current weather is expired
ro: Arată prognoza când starea vremii actuală a expirat

en: Organize
ro: Organizează

en: Organize locations
ro: Organizează locaţiile

en: Organize pictures
ro: Organizează pozele

en: Pictures
ro: Poze

en: press
ro: apasă

en: Falling
ro: Scădere

en: Falling Rapidly
ro: Scădere rapidă

en: Rising
ro: Creştere

en: Rising Rapidly
ro: Creştere rapidă

en: Steady
ro: Constantă

en: Previous Day
ro: Ziua anterioară

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Refresh Locations data base
ro: Reîmprospătează locaţii DB

en: Register
ro: Înregistrare

en: Remove
ro: Elimină

en: Rename
ro: Redenumeşte

en: Rename location
ro: Redenumeşte locaţia

en: Rename picture
ro: Redenumeşte poza

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Run with Windows (minimized to tray)
ro: Porneşte cu Windows (minimizat în zona de notificare)

en: Season map
ro: Hartă anotimp

en: Select
ro: Selectează

en: Select country
ro: Selectează ţara

en: Select a landscape
ro: Selectează un decor

en: Select location
ro: Selectează locaţie

en: Select region
ro: Selectează regiune

en: Select state
ro: Selectează stat

en: Set as default
ro: Stabileşte ca implicit

en: Set YoWindow as ScreenSaver
ro: Stabileşte YoWindow ca ScreenSaver

en: Setup
ro: Instalare

en: Show
ro: Arată

en: Show again
ro: Arată din nou

en: Speed
ro: Viteza

en: Time
ro: Timp

en: {0} ago
ro: acum {0}

en: Time zone
ro: Fus orar

en: Today
ro: Azi

en: Tomorrow
ro: Mâine

en: Tom.
ro: Mâine

en: Tonight
ro: La noapte

en: Add New Location
ro: Adaugă locaţie nouă

en: Open Calendar...
ro: Deschide Calendar...

en: Show Less Days
ro: Arată mai puţine zile

en: Show More Days
ro: Arată mai multe zile

en: Update Weather
ro: Actualizează vremea

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Up
ro: Sus

en: Update interval
ro: Interval actualizare

en: Update weather
ro: Actualizare vreme

en: Updating weather
ro: Actualizează vremea

en: View
ro: Vizualizare

en: Please wait...
ro: Vă rugăm aşteptaţi...

en: Weather
ro: Vremea

en: Daily rain total
ro: Total ploi zilnice

en: Weather expired
ro: Expirare prognoză

en: Feels like
ro: Se simt cam

en: Day maximum temperature
ro: Temperatura maximă a zilei

en: Day minimum temperature
ro: Temperatura minimă a zilei

en: Weather forecast
ro: Prognoza meteo

en: Forecast issued
ro: Prognoza emisă

en: Hail
ro: Grindină

en: Humidity
ro: Umiditate

en: Observed
ro: Observat

en: Pressure
ro: Presiune

en: PWS only
ro: Doar PWS (Serviciul Meteorologic Public)

en: Rain
ro: Ploaie

en: Rain/Snow rate
ro: Ritm de ploaie/zăpadă

en: Description
ro: Descriere

en: Sky image
ro: Orizont

en: Snow
ro: Ninge

en: Snow level
ro: Nivel zăpadă

en: Weather station properties
ro: Proprietăţi staţie meteo

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Temperature range
ro: Interval de temperatură

en: Water
ro: Apă

en: Update error
ro: Eroare actualizare

en: Update time
ro: Actualizare oră

en: UV index
ro: Indicele UV

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Wind
ro: Vânt

en: Calm
ro: Liniştit

en: Variable
ro: Variabil

en: Welcome to YoWindow!
ro: Bun venit la YoWindow!

en: Wind direction:
ro: Direcţia vântului:

en: East
ro: Est

en: North
ro: Nord

en: South
ro: Sud

en: West
ro: Vest

en: Yes
ro: Da

en: Close screensaver on mouse move
ro: Închide screensaver la mişcarea mausului

en: Color
ro: Culoare

en: Background
ro: Fundal

en: Choose color
ro: Alege culoarea

en: System tray
ro: Zona de notificare (tray)

en: Precipitation chance
ro: Şanse de precipitaţii

en: Rain chance
ro: Şanse de ploaie

en: Snow chance
ro: Şanse de ninsoare

en: {0} only
ro: doar {0}

en: Dew point
ro: Punct de rouă

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
ro: Vreau să mă distrez

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
ro: Activează surprizele

en: NWS forecasts for the USA
ro: Prognoza NWS pentru USA

en: Open
ro: Deschide

en: Browse
ro: Răsfoieşte

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
ro: Tastează calea către o poză sau un decor de pe Internet sau PC-ul tău

en: Landscape load error
ro: Eroare încărcare decor

en: Picture load error
ro: Eroare încărcare poză

en: The landscape is already added
ro: Decorul este deja adăugat

en: Landscape collection
ro: Colecţie decoruri

en: Turn your photo into Landscape
ro: Transformă poza în decor

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
ro: {0}Află{1} cum să transformi o poză într-un decor

en: Village
ro: La sat

en: Seaside
ro: Litoral

en: Airport
ro: Aeroport

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
ro: Oraş

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
ro: Vale

en: Sky
ro: Cer

en: Landscape made from picture
ro: Decor facut dintr-o poză

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
ro: Vă vom îndruma pe întregul proces de transformare a unei poze în decor YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
ro: Vă rugăm citiţi înainte tutorialul {0}Cum să transformi o poză într-un decor?{1}

en: Click Next to continue...
ro: Click Următorul pentru continuare...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
ro: Specifică o poză pe care vrei să o transformi în decor.

en: How to pick the best landscape picture?
ro: Cum să alegi cea mai bună poză pentru decor?

en: Source picture
ro: Sursă poză

en: The landscape will be created in the following folder
ro: Decorul va fi creat în următorul dosar

en: Landscape folder name
ro: Nume dosar decor

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
ro: Click pe butonul "Crează" pentru crearea decorului {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
ro: Decorul {0} a fost creat cu succes!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
ro: Acum deschide {0} cu editorul de imagini preferat. Trebuie eliminat cerul din imagine. Imaginea o găseşti în {1}dosarul{2} decor.

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
ro: Este uşor să elimini cerul. Citeşte {0}tutorialul nostru{1}.

en: Horizon Level Setup
ro: Amplasare linia orizontului

en: Keys: Up/Down
ro: Taste: Sus/Jos

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
ro: Eşti pe cale de a şterge imaginea decor {0}. Operaţia va fi definitivă. Eşti sigur?

en: Edit Landscape
ro: Editare decor

en: Edit Horizon Level
ro: Editare linia orizontului

en: File not found.
ro: Fişierul nu a fost găsit.

en: The name is empty
ro: Câmpul de nume este gol

en: The folder already exists
ro: Dosarul există deja

en: Illegal folder name
ro: Nume dosar nepermis

en: The file format is not supported.
ro: Formatul fişierului nu este suportat.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
ro: Poza este prea mare pentru YoWindow. Dimensiunea pozei nu trebuie să depăşească 2880 pixels în funcţie de lăţime sau înălţime.

en: Landscape Image
ro: Imagine decor

en: Landscape Folder
ro: Dosar decor

en: About Landscape
ro: Despre decor

en: Picture {0} imported successfully
ro: Poza {0} importată cu succes

en: Remind Me Later
ro: Aminteşte-mi mai târziu

en: Skip This Version
ro: Omite această versiune

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Next
ro: Următorul

en: Back
ro: Înapoi

en: Finish
ro: Terminare

en: Create
ro: Crează

en: Import
ro: Importă

en: Delete
ro: Şterge

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
ro: Gata

en: Path
ro: Cale

en: Options
ro: Opţiuni

en: Select the options you like
ro: Selectează opţiunile dorite

en: Set YoWindow as default screen saver
ro: Stabileşte YoWindow ca screensaver implicit

en: Start with Windows (minimized to system tray)
ro: Se lansează cu Windows (minimizat în tray)

en: Add a shortcut to quick launch bar
ro: Adaugă o scurtătură pe bara de lansare rapidă

en: You are about to upgrade YoWindow.
ro: Eşti pe cale de a actualiza YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
ro: Apasă OK pentru instalarea noii versiuni.

en: You must close YoWindow before you can continue.
ro: Pentru continuare YoWindow trebuie închis.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
ro: După închiderea aplicaţiei YoWindow, selectează Reîncercare.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
ro: Dacă doreşti să abandonezi dezinstalarea, apasă Renunţă.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
ro: Dacă doreşti să încerci instalarea oricum, selectează Ignoră.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
ro: Dacă doreşti să renunţi la instalare, selectează Renunţă.

en: Final step
ro: Finalizare

en: Start YoWindow on system startup
ro: Porneşte YoWindow la încărcare sistem

en: Check for new version...
ro: Verifică versiune nouă...

en: YoWindow is up to date!
ro: YoWindow este actualizat!

en: You have the latest version
ro: Ai ultima versiune instalată

en: Download new version!
ro: Descarcă noua versiune!

en: Preview
ro: Previzualizează

en: Show small YoWindow logo
ro: Arată logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
ro: Decorul este disponibil numai pentru versiunea Unlimited.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
ro: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
ro: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
ro: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
ro: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
ro: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
ro: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
ro: feet

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
ro: mile

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
ro: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
ro: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
ro: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
ro: noduri

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
ro: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
ro: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
ro: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
ro: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
ro: in

en: Display "?"
ro: Afişează "?"

en: Hide parameter
ro: Ascunde parametrii

en: When weather parameter is not available
ro: Când parametrii meteo nu sunt disponibili

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
ro: Informaţii

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
ro: Toate informaţiile

en: Temperature and Time
ro: Temperatura si Ora

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
ro: Aceasta este Ediţia Unlimited

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
ro: Este deja înregistrată.

en: Free edition
ro: Ediţia gratuită

en: Unlimited edition
ro: Ediţia Unlimited

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
ro: Pentru a vă putea bucura de YoWindow trebuie să instalaţi Flash Player (pentru Internet Explorer) {0} sau mai nou.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
ro: Descărcaţi Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
ro: Delimitaţi decorul

en: YoWindow for Chrome
ro: YoWindow pentru Chrome

en: YoWindow for Windows
ro: YoWindow pentru Windows

en: YoWindow for Mac OS
ro: YoWindow pentru Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
ro: YoWindow pentru iPhone şi iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
ro: Urmăriţi YoWindow pe Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
ro: Urmăriţi YoWindow pe Twitter

en: Landscape trial, days left:
ro: Decor de probă, zile rămase:

en: Landscape trial period is over
ro: Perioada de probă pentru decor s-a terminat

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
ro: Decorul "{0}" face parte din YoWindow Unlimited.

en: Details
ro: Detalii

note: see Options/Advanced
en: View direction
ro: Vezi direcţie

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
ro: Cer stabil

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
ro: Editează

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
ro: Reîncarcă

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
ro: Minimizat

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
ro: modifică doar vântul

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
ro: Transmisie

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
ro: Partajează

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
ro: Publică

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
ro: Autorizează

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
ro: Publicat!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
ro: Spatiu

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
ro: Vremea acum în {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
ro: Prognoza meteo pentru {0} în {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
ro: Astăzi în {0} (progoză)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
ro: Mâine în {0} (progoză)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
ro: Prognoza

en: Sound
ro: Sunet

en: Enable sound
ro: Activează sunetul

note: This is sound volume
en: Volume
ro: Volum

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
ro: Sari peste

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
ro: Prezentat în stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
ro: Treci peste anotimpul curent

en: Winter
ro: Iarna

en: Spring
ro: Primăvara

en: Summer
ro: Vara

en: Autumn
ro: Toamna

en: Naked
ro: Neacoperit

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
ro: Ţări

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
ro: Votează!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
ro: Votează YoWindow, mulţumesc

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
ro: Mai multe despre YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
ro: Glisaţi pe ecran pentru a vedea cum se schimbă vremea de-a lungul timpului

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
ro: Şi încă o dată

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
ro: Apasă butonul 'ACUM' pentru revenire la ora curentă

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
ro: O plăcere să vizionezi vremea

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
ro: Dezactivează autoblocarea

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
ro: Păstrează afișajul pornit dacă dispozitivul este conectat la priză sau bateria este încărcată peste 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
ro: Mai multe

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
ro: Efectul de paralaxă

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
ro: O iluzie 3D în spațiu atunci când înclinați dispozitivul

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
ro: Temperatura în bara de status

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
ro: Arată temperatura pentru locaţia "Acasă"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
ro: Nu este suficient spațiu disponibil.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
ro: YoWindow poate deveni instabil.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
ro: Este nevoie de minim {0} MB.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
ro: Vremea pe YoWindow

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
ro: Obţine versiunea completă

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
ro: Fără reclame, fără limitări, toate fundalurile disponibile

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
ro: Versiunea completă

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
ro: Fără reclame

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
ro: Toate peisajele disponibile

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
ro: Prognoza în zona de notificare

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
ro: Elimină reclamele

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
ro: Prognoza meteo este limitată

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
ro: Demonstraţie

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
ro: Accesul la fundalul "{0}" este limitat.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
ro: Se conectează la {0}

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
ro: Fotografii

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
ro: Fundal

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
ro: Activează animaţii

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
ro: Afişează vremea

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
ro: Fără animaţie - aproape că nu consumă deloc bateria.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
ro: Setări widget

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
ro: Widget-uri

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
ro: Crează widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
ro: Atingeţi pentru a căuta o locaţie

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
ro: Arată fundalul

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
ro: Icoane meteo

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
ro: Culoare de fundal

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
ro: Culoarea textului

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
ro: Transparență

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
ro: Colțuri rotunjite

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
ro: Adaugă widget-ul pe ecranul principal

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
ro: Widget-ul a fost adăugat pe ecranul principal

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
ro: Selectează un widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
ro: Mic

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
ro: Mediu

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
ro: Ceas

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
ro: Ceas mic

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
ro: Mută în sus

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
ro: Dezinstalaţi "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
ro: Aveţi ambele versiuni de YoWindow, Full şi Free instalate.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
ro: Vă rugăm dezinstalaţi YoWindow Free, pentru a evita confuziile.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
ro: Adăugaţi widget-uri - urmăriţi confortabil prognoza meteo

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
ro: Atingeţi pentru a continua

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
ro: YoWindow instalat pe o memorie externă.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
ro: ATENŢIE: YoWindow Wallpaper și Widgets pot să nu fie disponibile atunci când YoWindow este instalat pe o memorie externă (card SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
ro: Căutare locație

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
ro: Răscumpără codul

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
ro: Privilegii acordate pentru versiunea Full.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
ro: Publicitate îndepărtată, fără limitări.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
ro: Cod neprevăzut

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
ro: Restaurare privilegii

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
ro: Setează ca imagine de fundal

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
ro: Mesaje publicate

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
ro: Introduceți mesajul

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
ro: Completează în prognoză

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
ro: Tocmai aţi publicat pe Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
ro: Setat ca Daydream

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
ro: Mod de noapte

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
ro: Afișare foarte stinsă (pentru camere întunecate)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
ro: Trimite raportul

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
ro: Sigur setați {0} ca acasă?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
ro: Afișează presiunea pentru

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
ro: Nivelul mării

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
ro: Locul de amplasare

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
ro: YoWindow are nevoie de permisiunea dvs. pentru a stoca imagini înainte să le distribuie.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
ro: YoWindow necesită o permisiune pentru a stoca peisajul pe disc

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
ro: Notificare

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
ro: Arată notificări

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
ro: Arată pe Lock Screen

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
ro: Centrat

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
ro: Alarmă ceas

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
ro: Deșteptarea cu YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
ro: Silenţios

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
ro: Amână

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
ro: Opreşte

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
ro: Te trezeşti la sunetele YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
ro: Alarma va porni în {0} minute

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
ro: Atenție

en: Weather station
ro: Stație meteo

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
ro: Staţia meteo personală poate fi lipsită de acurateţe.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
ro: Stația meteo este nefuncțională

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
ro: Chiar vrei să primeşti vremea de la "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
ro: Chiar vrei să modifici anotimpul cu {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
ro: Vă recomand

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
ro: Raportează o problemă

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
ro: Niciodată

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
ro: Evaluează YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
ro: Vă mulțumim!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
ro: Trimite e-mail

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
ro: Raport YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
ro: Ce anume a mers prost?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
ro: Avem nevoie de cât mai multe detalii.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
ro: Sticlă de culoare închisă

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
ro: Pictogramele aplicațiilor sunt ușor de văzut

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
ro: Pentru a ascunde informațiile meteo, glisați în sus

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
ro: Atingeți indicatorul de temperatură pentru informațiile meteo

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
ro: Nu a fost găsit nimic pentru "{0}"

en: Click to try again.
ro: Click aici pentru a încerca din nou.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
ro: Actualizare

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
ro: YoWindow trebuie actualizat

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
ro: Bucurați-vă de vreme

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
ro: Peisaj nou

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
ro: Vânătoarea de ouă de Paște

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
ro: Încercați să găsiți {0} ouă care le-am ascuns în YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
ro: Căutați ouă în decorul {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
ro: Jucați din nou?

note: Egg hunt game.
en: Idea
ro: Idei

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
ro: Ați găsit toate ouăle!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
ro: Bună treabă!

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
ro: Recompensa ta

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
ro: Toate decorurile vor fi disponibile încă {0} zile

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
ro: Fără reclame încă {0} zile

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
ro: Temă

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
ro: Zi

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
ro: Noapte

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
ro: Disponibil în versiune completă

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
ro: Adăugați fotografia dvs. la YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
ro: Atingeți butonul "Peisaj" pentru a deschide sertarul cu peisaje

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
ro: Deschideți sau faceți o fotografie

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
ro: Încadrați și decupați

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
ro: Aranjați peisajul pe ecran

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
ro: Măriți folosind degetele

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
ro: Linia orizontului

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
ro: Setați linia orizontului

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
ro: Vreți ca cerul să reflecte vremea reală?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
ro: Eliminați cerul - îl vom înlocui cu Cerul YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
ro: Elimină cerul

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
ro: Pasul {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
ro: Atingeți cerul pentru a selecta o porțiune din acesta

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
ro: Elimină cerul - trageți cu marcatorul roșu peste zonele galbene

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
ro: Mai întâi, selectați această zonă cu marcaj galben, apoi ștergeți cu cel roșu

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
ro: Utilizați marcatorul albastru pentru a reface.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
ro: Șterge

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
ro: Refacere

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
ro: Numele peisajului

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
ro: Sursă fotografie

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
ro: Îmi dau permisiunea să includ acest peisaj în interiorul colecției YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
ro: Peisajul "{0}" există deja. Îl suprascrieți?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
ro: Toate modificările vor fi pierdute

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
ro: Este necesară o permisiune pentru a deschide fișierele

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
ro: Aplicația YoWindow este necesară pentru a deschide peisajul.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
ro: Descarcă aplicația YoWindow

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
ro: Urmăriți un scurt videoclip pentru a debloca peisajul

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
ro: Urmăriți un scurt videoclip pentru a debloca peisajul pentru {0} zile

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
ro: Urmărește acum

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
ro: Toate peisajele disponibile în versiunea completă a lui YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
ro: Peisajul "{0}" deblocat.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
ro: Au fost adăugate noi peisaje

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
ro: Afișați comenzile

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
ro: Surprize

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
ro: Probleme?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
ro: Ce s-a întâmplat?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
ro: Prognoza nu s-a adeverit

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
ro: Vremea de pe ecran nu este similară cu cea de afară

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
ro: Locația este greșită

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
ro: În general, prognoza nu se potrivește cand:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
ro: Cea mai apropiată stație meteo este prea departe.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
ro: Vremea se schimbă des pe perioada zilei.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
ro: Din păcate, chiar și în ziua de azi, specialiștii nu pot prezice vremea cu o acuratețe de 100%.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
ro: Dacă prognoza meteo este în mod constant greșită, încercați să schimbați serviciul meteorologic.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
ro: Din păcate, căutarea automată a locației poate fi incorectă.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
ro: Din păcate, căutarea automată a locației poate fi incorectă.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
ro: Alegeți-vă locația

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
ro: Vremea este raportată de la o stație meteo privată.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
ro: Este posibil ca această stație să nu fie fiabilă.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
ro: Vă sfătuim cu tărie să schimbați stația meteo.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
ro: Altele

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
ro: Promoție! {0}% discount

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
ro: Utilizați locația curentă

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
ro: "Locația Acasă" este deschisă la lansarea aplicației

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
ro: Animați foto-peisajele

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
ro: Legați peisajul cu {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
ro: Doriți să utilizați "{0}" pentru "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
ro: Apăsați pe minge pentru a juca

note: The name of the Football game.
en: Football
ro: Fotbal

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
ro: Scor {0} puncte

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
ro: Începe

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
ro: Cele mai mari scoruri

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
ro: Sfârșit

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
ro: Ai câștigat!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
ro: Este necesară permisiunea

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
ro: Recepționați vremea de la "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
ro: Veți primi și prognoza meteo de la "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
ro: Peisaje reale

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
ro: Din apropiere

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
ro: Peisajele mele

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
ro: Unde doriți să fie arătat peisajul?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
ro: Păstrați peisajul în timp ce vă deplasați între orașe

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
ro: Oriunde ma duc

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
ro: Restaurați vizualizarea

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
ro: Reclame

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
ro: Harta

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
ro: Ștergeți peisajul "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
ro: Ștergeți peisajele?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
ro: Restaurați peisaje

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
ro: Nu s-au găsit peisaje

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
ro: Peisajele tale au fost restaurate

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
ro: Vezi încotro se deplasează ploaia și norii.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
ro: Încearcă

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
ro: {0} zile rămase

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
ro: Font îngroșat

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
ro: Încearcă versiunea Beta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
ro: Scrie minim 3 caractere

en: Allow YoWindow to access your location
ro: Permiteți accesul YoWindow la locația dvs.

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
ro: Obțineți prognoza meteo exactă pentru locația dvs.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
ro: Deschideți Setări iOS> Confidențialitate> Servicii de localizare.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
ro: "Home" este afișat în widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
ro: Urmăriți un scurt videoclip pentru a debloca această caracteristică

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
ro: Creați peisaje de înaltă calitate

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
ro: Fără reclame

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
ro: Scapă de aceste anunțuri plictisitoare

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
ro: Sigur doriți să închideți YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
ro: Confirmare închidere

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
ro: Prognoza mâine

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
ro: Eliminați limitările

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
ro: Lună

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
ro: An

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
ro: O Lună

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
ro: Un an

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
ro: Pe viață

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
ro: Opriți abonamentul

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
ro: Economisiți {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
ro: Plată unică

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
ro: Restaurați achizițiile

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
ro: Toate caracteristicile disponibile.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
ro: Abonament

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
ro: Tipuri de abonament

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
ro: Abonament actual

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
ro: Schimbă abonament

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
ro: Anulează abonamentul

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
ro: Abonamentul dvs. a fost anulat

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
ro: Abonamentul a fost restabilit

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
ro: YoWindow Nelimitat

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
ro: Preț normal {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
ro: Abonament activat.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
ro: Abonament pe viață activat.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
ro: Vă mulțumim pentru sprijinirea proiectului.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
ro: Bucurați-vă de YoWindow fără limitări!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
ro: Abonamentul dvs. s-a încheiat.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
ro: Doriți să vă abonați din nou?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
ro: Aveți un abonament activ. Anulați abonamentul înainte de a cumpăra licența pe viață.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
ro: Fișierul cu peisaj

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
ro: Castele

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
ro: Minuni ale lumii

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
ro: Munți

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
ro: Mări

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
ro: Tablouri

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
ro: Comunitatea YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
ro: Flori

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
ro: Natură

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
ro: Pisici

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
ro: Câini

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
ro: Această versiune a aplicației nu este compatibilă cu dispozitivul dvs.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
ro: Vă rugăm să instalați YoWindow de pe Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
ro: Deschideți Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
ro: Sunt așteptate ploi

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
ro: Se așteaptă grindină

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
ro: Sunt așteptate furtuni

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
ro: Șanse de {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
ro: Notificări

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
ro: Notificare în curs

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
ro: Avertizări

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
ro: Nu uitați umbrela

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
ro: Atenționare de ploaie de dimineață

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
ro: Aplicația YoWindow nu are acces la locație.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
ro: Activați accesul la locație în setările aplicației YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
ro: Este necesară permisiunea locației

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
ro: Widget-urile YoWindow nu pot afișa locația dvs. curentă.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
ro: Widget-urile YoWindow nu pot afișa locația dvs. curentă.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
ro: Wallpaper-ul YoWindow nu poate afișa locația dvs. curentă.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
ro: Notificarea în curs a YoWindow nu poate afișa locația dvs. curentă.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
ro: Alarma nu poate să sune.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
ro: Vă rugăm, activați notificarea „Ceas cu alarmă”

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
ro: Vă rugăm, activați notificarea „Ceas cu alarmă”

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
ro: Accesul de stocare refuzat

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
ro: Restabilire

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
ro: YoWindow are nevoie de acces la stocare pentru a salva peisajul.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
ro: Vă rugăm să acordați permisiuni pentru a accesa stocarea la pasul următor.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
ro: YoWindow are nevoie de acces la stocare pentru a restabili peisajele.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
ro: Peisajele pe care le-ați făcut, s-ar putea pierde.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
ro: YoWindow are nevoie de acces la stocare pentru a păstra peisajele.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
ro: Actualizarea YoWindow tocmai a fost descărcată.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
ro: Repornire

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
ro: Dimineața

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
ro: În timpul zilei

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
ro: Seara

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
ro: Noaptea

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
ro: Știri și reduceri

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
ro: Captură ecran

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
ro: Pătrat

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
ro: Lipsă conexiune

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
ro: Prognoză afișată

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
ro: Actualizată

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
ro: Acum

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
ro: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
ro: Modifică locația "Acasă"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
ro: Peisaj aleatoriu

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
ro: Peisaj nou în fiecare zi

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
ro: Nou

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
ro: Urmărește videoclip

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
ro: Închide peisajul

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
ro: Mâine se așteaptă încălzirea vremii

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
ro: Mâine se așteaptă răcirea vremii

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
ro: Despre {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
ro: Încălzire sau răcire neașteptată

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
ro: Este locația ta?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
ro: Gară

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
ro: Discută

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
ro: Creeat din ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
ro: Peisajul "{0}" face parte din versiunea completă.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
ro: Cu toate acestea, îl puteți încerca acum.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
ro: Zile rămase:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
ro: Ulima zi

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
ro: Proba gratuită s-a încheiat.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
ro: Dezactivați anunțurile la lansarea aplicației

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
ro: Veți plăti {0} pentru un abonament de un an care se va reînnoi automat la {1}, facturat anual.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
ro: Veți plăti {0} pentru un abonament de o lună, care se va reînnoi automat la {1}, facturat lunar.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
ro: După aceasta {0}/an

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
ro: După aceasta {0}/lună

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
ro: Facturat anual

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
ro: Facturat lunar

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
ro: Anulați oricând

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
ro: Atingeți din nou pentru a ieși

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
ro: Adaugă comentariu

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
ro: Raportează

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
ro: Deconectare

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
ro: Șterge comentariul?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
ro: Sigur doriți să ștergeți acest comentariul?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
ro: Temperatura a dispărut din bara de stare.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
ro: Cauză: notificările au fost dezactivate pentru YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
ro: Activați notificările pentru afișarea temperaturii.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
ro: Setări de notificare

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
ro: Notificările sunt dezactivate

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
ro: Notificarea este deactivată

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
ro: Fundal negru sub bara de stare

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
ro: Ajustează prognoza

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
ro: Plouă sau nu?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
ro: Ajută aplicația.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
ro: Cum este vremea afară?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
ro: Nu plouă

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
ro: Arată butonul "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
ro: Păstrează prognoza pentru

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
ro: Trimite

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
ro: Confirmat!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
ro: Ajustat!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
ro: Trimite rapoarte mai des

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
ro: Raportează prognoza

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
ro: Răspunde

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
ro: Răspunde-i lui {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
ro: Toate stațiile meteo disponibile în versiunea completă a lui YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
ro: Deblochează stația meteo

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
ro: Serviciul meteo

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
ro: Stații meteo

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
ro: Adaugă propria stație meteo

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
ro: Logare

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
ro: Comentariul a fost șters

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
ro: Anulează

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
ro: YoWindow accesează locația dispozitivului în fundal pentru a afișa vremea la locația dvs. curentă în widgeturi și imaginea de fundal live.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
ro: Aceste date sunt folosite și pentru publicitate.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
ro: Introduceți numele

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
ro: Creați un peisaj din fotografia dvs.

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
ro: Faceți cerul să reflecte vremea reală - decupați cerul

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
ro: Automat

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
ro: Posibil să nu fie exact

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
ro: Manual

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
ro: Decupați singur cerul

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
ro: Fotografia dvs. va fi trimisă serverului YoWindow pentru a detecta cerul.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
ro: Fotografia NU va fi păstrată pe server.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
ro: Marginea cerului

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
ro: Cerul nu a fost găsit în fotografie

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
ro: Cupon

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
ro: Vapoare și pești

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
ro: Titanicul

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
ro: Submarinul galben

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
ro: Pirați

en: Missed alarm
ro: Alarma ratată

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
ro: YoWindow necesită permisiunea de a seta alarme.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
ro: Poziție fixă

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
ro: Deschide orice peisaj gratuit

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
ro: Gheaţă

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
ro: Tematica sistemului

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
ro: Blochează-l pe {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
ro: Ești sigur că îl blochezi pe {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
ro: Blochează

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
ro: {0} este blocat

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
ro: Puteți debloca utilizatorul în {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
ro: Deblochează

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
ro: Conturi blocate

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
ro: Atingeți pentru a configura

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
ro: Caracteristica lipsește

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
ro: Harta vremii este gratuită acum

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
ro: Apa din fotografii este acum animată!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
ro: Valurile reflectă viteza reală a vântului

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
ro: Vrei să salvezi peisajul?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
ro: Păstrați peisajul chiar dacă YoWindow este dezinstalat.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
ro: Salvează

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
ro: Permiteți YoWindow să afișeze notificări

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
ro: Necesar pentru a afișa temperatura curentă în bara de stare

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
ro: Activează notificările

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
ro: YoWindow nu avea permisinea să posteze notificări.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
ro: Activați notificările în setările YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
ro: Pornit

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
ro: Oprit

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
ro: Afișați ora dispozitivului pentru locația de acasă

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
ro: Peste tot

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
ro: Peste tot, cu excepția celor atribuite

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
ro: Peste tot, cu excepția locațiilor cărora li sa atribuit un peisaj

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
ro: Detectarea cerului pe imagine

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
ro: YoWindow va decupa cerul din imagine pentru a afișa în schimb vremea reală

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
ro: Creați un peisaj YoWindow dintr-o imagine realizată cu camera dvs

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
ro: Acces la cameră

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
ro: YoWindow nu are acces la cameră, vă rugăm să permiteți YoWindow să acceseze camera în setările dvs. de confidențialitate.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
ro: Nici o cameră

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
ro: Camera lipsește de pe dispozitiv

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
ro: Deschideți Galeria foto

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
ro: Afișați bara de linkuri în partea de jos
