Translate tutorial 1.0 - en to pl translation catalogue (906 entries)

en: Abandon unlimited license
pl: Zrezygnuj z nielimitowanej licencji

en: Absent
pl: Brak

en: Add
pl: Dodaj

en: Animate
pl: Animacja

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Astronomy
pl: Astronomia

en: Day Length
pl: Długość dnia

en: Moon Phase
pl: Faza księżyca

en: Sunrise
pl: Wschód słońca

en: Sunset
pl: Zachód słońca

en: Auto update weather
pl: Aktualizuj automatycznie

en: Bad ICAO code
pl: Błędny kod ICAO

en: Buy YoWindow Unlimited!
pl: Kup pełną wersję!

en: Calendar
pl: Kalendarz

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Change
pl: Zmień

en: Code
pl: Kod

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
pl: Prognoza pogody z {0}, dostarczona przez Norweski Instytut Meteorologiczny oraz NRK

en: Forecast from {0}
pl: Prognoza z {0}

en: Current weather
pl: Aktualna pogoda

en: Friday
pl: Piątek

en: Monday
pl: Poniedziałek

en: Saturday
pl: Sobota

en: Sunday
pl: Niedziela

en: Thursday
pl: Czwartek

en: Tuesday
pl: Wtorek

en: Wednesday
pl: Środa

en: Fr
pl: Pt

en: Mo
pl: Pon

en: Sa
pl: Sob

en: Su
pl: Ndz

en: Th
pl: Czw

en: Tu
pl: Wt

en: We
pl: Śr

en: day ago
pl: dzień temu

en: days ago
pl: dni temu

en: Default
pl: Domyślne

en: Blowing
pl: Wietrznie

en: Clear
pl: Bezchmurnie

en: Cloudy
pl: Zachmurzenie

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
pl: Pochmurno

en: Drizzle
pl: Mżawka

en: Fair
pl: Pogodnie

en: Fog
pl: Mgła

en: Freezing
pl: Gołoledź

en: Hail
pl: Grad

en: Haze
pl: Zamglenie

en: Heavy
pl: Silny

en: Ice Crystals
pl: Kryształki lodu

en: Ice Pellets
pl: Ziarna lodowe

en: In Vicinity
pl: W pobliżu

en: Light
pl: Lekki

en: Low Drifting
pl: Zamieć

en: Mist
pl: Mglisto

en: Mostly Cloudy
pl: Pochm. z przejaśn.

en: Partial
pl: Miejscami

en: Partly Cloudy
pl: Częściowe zachm.

en: Patches
pl: Miejscami

en: Scattered Clouds
pl: Chmury kłębiaste

en: Rain
pl: Deszcz

en: Rain And Thunder
pl: Deszcz i burze

en: Sand
pl: Piasek

en: Shallow
pl: Płytka

en: Shower
pl: Przelotny deszcz

en: Shower With Thunder
pl: Przel. deszcz, burze

en: Sleet
pl: Deszcz ze śniegiem

en: Small Hail
pl: Niewielki grad

en: Smoke
pl: Smog

en: Snow
pl: Śnieg

en: Snow And Thunder
pl: Burze śnieżne

en: Snow Grains
pl: Śnieg ziarnisty

en: Snow Showers
pl: Opady śniegu

en: Thunderstorm
pl: Burze z piorunami

en: Unknown Precipitation
pl: Nieznane opady

en: Widespread Dust Haze
pl: Chmura pyłu

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
pl: Niewłaściwy klucz Licencji. Powtórz. Sprawdź czy podałeś prawidłowy klucz. Zastosuj kopiuj/wklej klucz.

en: Wrong license key
pl: Nieprawidłowy klucz Licencji

en: You will have to restart the application for this to take effect
pl: Uruchom ponownie aplikację aby wprowadzić zmiany

en: Language change
pl: Wybór języka

en: No limits!
pl: Ograniczenie!

en: Buy now!
pl: Kup!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
pl: Kup Licencję, aby usunąć ograniczenia.

en: Not now
pl: Nie teraz

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
pl: Aby dokończyć rejestrację użyj dostarczonego klucza licencji. Podpowiedź: użyj kopiuj/wklej.

en: License registration
pl: Rejestracja Licencji

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
pl: Dziękujemy za zarejestrowanie YoWindow! Wszystkie ograniczenia zostały usunięte. Powodzenia!

en: Distance
pl: Odległość

en: Down
pl: Do dołu

en: Download
pl: Pobranie

en: Enter weather source URL please
pl: Proszę wejść na URL źródła pogody

en: Error
pl: Błąd

en: The location is already added
pl: Lokalizacja jest już dodana

en: Exit
pl: Zamknij

en: To get started, pick your home location
pl: Aby rozpocząć określ lokalizację

en: Forecast Panel
pl: Panel prognozy

en: Full Screen
pl: Pełny ekran

en: Help
pl: Pomoc

en: Highlight weather station parameters
pl: Wyróżnij wskazania z Indywidualnej Stacji Pogody (PWS)

en: Home
pl: Dom

en: Inspector
pl: Wskazania

en: Landscape
pl: Krajobraz

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
pl: Zdjęcie

en: Foreground
pl: Pierwszy plan

en: Landscape Options
pl: Opcje krajobrazu

en: Landscape pictures
pl: Widoki krajobrazu

en: Landscapes
pl: Krajobrazy

en: Language:
pl: Język:

en: English
pl: Polish

en: System Default
pl: Domyślny systemu

en: Latitude
pl: Szer.geogr.

en: {0} locations
pl: {0} Lokalizacje

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
pl: Możesz dodać maksymalnie {0} nowych lokalizacji. W pełnej wersji możesz dodawać tyle lokalizacji, ile sobie zażyczysz.

en: Weather auto-update is off
pl: Wyłaczona automatyczna aktualizacja pogody

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
pl: Naciśnij F5 aby uaktualnić pogodę.  Automatyczna aktualizacja tylko w pełnej wersji programu

en: {0} weather forecast days only
pl: Tylko {0} dni przewidywanej pogody

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
pl: Masz dostępne {0} dni prognozy pogody.  Pełna wersja udostępnia {1} dni prognozy.

en: Licence key
pl: Klucz Licencji

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
pl: Automatyczne odświeżanie danych tylko w pełnej wersji programu

en: LIVE
pl: TERAZ

en: Load weather from personal weather station
pl: Pobierz dane z Indywidualnej Stacji Pogody (PWS)

en: Loading
pl: Ładuję...

en: Loading landscape...
pl: Ładuję krajobraz...

en: Location
pl: Lokalizacja

en: Location ID
pl: ID

en: Location Properties
pl: Właściwości lokalizacji

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
pl: link

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: All locations
pl: Wszystkie

en: All regions
pl: Wszystkie obszary

en: All states
pl: Wszystkie państwa

en: Change landscape
pl: Zmień krajobraz

en: Select a location
pl: Wybór lokalizacji

en: The location is already added
pl: Lokalizacja jest już dodana

en: Location is not selected yet
pl: Lokalizacja nie została jeszcze wybrana

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
pl: Główne miasta (pow. 100.000 mieszkańców)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
pl: Błąd sieci, informacja nie jest dostępna i nie można teraz pobrać danych

en: No locations in scope
pl: Nie zastosowano lokalizacji

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
pl: Pokaż

en: Region
pl: Obszar

en: Cannot find a location?
pl: Nie możesz odnaleźć lokalizacji?

en: Set as Home
pl: Jako dom

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
pl: Bieżąca lokalizacja

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
pl: Użyj bieżącej lokalizacji

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Longitude
pl: Dł.geogr.

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
pl: Widok na północ: wiatr zachodni wieje od lewej

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
pl: Widok na południe: wiatr zachodni wieje od prawej

en: April
pl: Kwiecień

en: August
pl: Sierpień

en: December
pl: Grudzień

en: February
pl: Luty

en: January
pl: Styczeń

en: July
pl: Lipiec

en: June
pl: Czerwiec

en: March
pl: Marzec

en: May
pl: Maj

en: November
pl: Listopad

en: October
pl: Październik

en: September
pl: Wrzesień

en: About
pl: Informacje

en: Facebook Edition
pl: Logowanie do Facebooka

en: License Agreement
pl: Umowa Licencyjna

en: Visit our Forum
pl: Odwiedź nasze Forum

en: YoWindow for your Site or Blog
pl: YoWindow na twojej stronie i blogu

en: {0} minutes back
pl: {0} min. do tyłu

en: {0} minutes forward
pl: {0} min. do przodu

en: Name
pl: Nazwa

en: Network error
pl: Błąd sieci

en: Network not available
pl: Sieć niedostępna

en: It is available on {0}
pl: Wejdź na {0}

en: New version released
pl: Dostępna nowa wersja

en: Next Day
pl: Następny dzień

en: No
pl: Brak

en: No weather
pl: Brak prognozy

en: N/A
pl: Nieaktywny

en: Notify me when a new version is available
pl: Informuj o nowej wersji

en: Open {0}
pl: Otwórz {1}

en: Options
pl: Opcje

en: Advanced
pl: Zaawansowane

en: Application choice
pl: Wybór aplikacji

en: Date
pl: Data

en: Display
pl: Pokaż

en: Animate clouds
pl: Animacja chmur

en: Default
pl: Domyślne

en: Full screen mode
pl: Tryb pełny ekran

en: Quality
pl: Właściwości

en: Custom
pl: Bieżący

en: Excellent
pl: Doskonały

en: Moderate
pl: Pośredni

en: Number of days to display:
pl: Ile dni pokazać:

en: Tile contents:
pl: Zawartość:

en: General
pl: Ogólne

en: Contents
pl: Treść

en: Show N/A parameters
pl: Pokaż parametry N/A

en: Live indicator
pl: Aktualne wskazania

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: Operation successful!
pl: Operacja zakończona sukcesem!

en: Refresh locations DB
pl: Odśwież lokalizację danych

en: Reset to defaults
pl: Resetuj do domyślnych

en: Add
pl: Dodaj

en: User interface
pl: Interfejs użytkownika

en: Screen saver
pl: Wygaszacz ekranu

en: Time Bar
pl: Pasek czasu

en: Unit system:
pl: System jednostek:

en: Units
pl: Jednostki

en: Auto-detected
pl: Autowykrywanie

en: Custom
pl: Bieżący

en: Distance:
pl: Odległość:

en: Metric
pl: Metryczny

en: Russia
pl: Rosja

en: Finland
pl: Finlandia

en: Pressure:
pl: Ciśnienie:

en: Temperature:
pl: Temperatura:

en: Water temperature
pl: Temperatura wody

en: US
pl: USA

en: Wind speed:
pl: Prędkość wiatru:

en: Landscape Options
pl: Opcje krajobrazu

en: Show Daylight Diagram
pl: Wyróżnij noc i dzień

en: Show Forecast Panel
pl: Pokaż panel prognozy

en: Show Full Screen button
pl: Pokaż przycisk Pełny Ekran

en: Show Inspector
pl: Pokaż panel wskazań

en: Show Time Bar
pl: Pokaż pasek czasu

en: Show User interface
pl: Pokaż interfejs użytkownika

en: Show forecast when current weather is expired
pl: Odśwież prognozę, jeśli aktualna sesja wygasa

en: Organize
pl: Organizuj

en: Organize locations
pl: Organizuj lokalizacje

en: Organize pictures
pl: Organizuj obrazy

en: Pictures
pl: Obrazy

en: press
pl: naciśnij

en: Falling
pl: spada

en: Falling Rapidly
pl: szybko spada

en: Rising
pl: rośnie

en: Rising Rapidly
pl: szybko rośnie

en: Steady
pl: bez zmian

en: Previous Day
pl: Poprzedni dzień

en: Properties
pl: Właściwości

en: Refresh Locations data base
pl: Odśwież lokalizację bazy danych

en: Register
pl: Zarejestruj

en: Remove
pl: Usuń

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rename location
pl: Zmień nazwę lokalizacji

en: Rename picture
pl: Zmień nazwę obrazu

en: Retry
pl: Spróbuj ponownie

en: Run with Windows (minimized to tray)
pl: Uruchom przy starcie (minimalizuj)

en: Season map
pl: Zastosowane mapy

en: Select
pl: Wybierz

en: Select country
pl: Wybierz kraj

en: Select a landscape
pl: Wybierz krajobraz

en: Select location
pl: Wybierz Lokalizację

en: Select region
pl: Wybierz Obszar

en: Select state
pl: Wybierz Państwo

en: Set as default
pl: Ustaw jako domyślne

en: Set YoWindow as ScreenSaver
pl: Ustaw YoWindow jako Wygaszacz Ekranu

en: Setup
pl: Ustawienia

en: Show
pl: Pokaż

en: Show again
pl: Pokaż ponownie

en: Speed
pl: Prędkość

en: Time
pl: Czas

en: {0} ago
pl: sprzed {0}

en: Time zone
pl: Strefa Czasu

en: Today
pl: Dziś

en: Tomorrow
pl: Jutro

en: Tom.
pl: Jutro

en: Tonight
pl: wieczór

en: Add New Location
pl: Dodaj nową lokalizację

en: Open Calendar...
pl: Otwórz kalendarz...

en: Show Less Days
pl: Pokaż mniej dni

en: Show More Days
pl: Pokaż więcej dni

en: Update Weather
pl: Aktualizuj prognozę

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Up
pl: Do góry

en: Update interval
pl: Aktualizuj co

en: Update weather
pl: Aktualizuj pogodę

en: Updating weather
pl: Uaktualniono pogodę

en: View
pl: Widok

en: Please wait...
pl: Proszę czekać...

en: Weather
pl: Pogoda

en: Daily rain total
pl: Opady dzienne

en: Weather expired
pl: Dane nieaktualne

en: Feels like
pl: Temp.odczuw.

en: Day maximum temperature
pl: Maks. temp. dnia

en: Day minimum temperature
pl: Min. temp. dnia

en: Weather forecast
pl: Prognoza pogody

en: Forecast issued
pl: prognoza

en: Hail
pl: Grad

en: Humidity
pl: Wilgotność

en: Observed
pl: Obserwacja

en: Pressure
pl: Ciśnienie

en: PWS only
pl: Tylko PWS

en: Rain
pl: Deszcz

en: Rain/Snow rate
pl: Opady

en: Description
pl: Opis

en: Sky image
pl: Obrazy nieba

en: Snow
pl: Śnieg

en: Snow level
pl: Pokrywa śnieżna

en: Weather station properties
pl: Ustawienia PWS

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Temperature range
pl: Wahania temperatury

en: Water
pl: Woda

en: Update error
pl: Błąd aktualizacji

en: Update time
pl: Aktualizacja czasu

en: UV index
pl: Indeks UV

en: Visibility
pl: Widoczność

en: Unlimited
pl: Nieograniczona

en: Wind
pl: Wiatr

en: Calm
pl: Bezwietrznie

en: Variable
pl: Zmienny

en: Welcome to YoWindow!
pl: Witaj w YoWindow!

en: Wind direction:
pl: Kierunek wiatru:

en: East
pl: Wschód

en: North
pl: Północ

en: South
pl: Południe

en: West
pl: Zachód

en: Yes
pl: Tak

en: Close screensaver on mouse move
pl: Zamknij wygaszacz, kiedy mysz się poruszy

en: Color
pl: Kolor

en: Background
pl: Tło

en: Choose color
pl: Wybierz kolor

en: System tray
pl: Ikona w zasobniku

en: Transparent
pl: Transparentny

en: Precipitation chance
pl: Możliwe opady

en: Rain chance
pl: Możliwy deszcz

en: Snow chance
pl: Możliwy śnieg

en: {0} only
pl: {0} tylko

en: US
pl: USA

en: Dew point
pl: Punkt rosy

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
pl: Chcę się dobrze bawić

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
pl: Aktywuj niespodzianki

en: NWS forecasts for the USA
pl: Prognoza NWS dla USA

en: Open
pl: Otwórz

en: Browse
pl: Przeglądaj

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
pl: Wskaż lokalizację krajobrazu (obrazu tła) - w twoim komputerze, lub w internecie

en: Landscape load error
pl: Błąd ładowania obrazu

en: Picture load error
pl: Błąd ładowania obrazu

en: The landscape is already added
pl: Obraz został jest już dodany

en: Landscape collection
pl: Kolekcja krajobrazów

en: Turn your photo into Landscape
pl: Zamień swoje zdjęcie na krajobraz

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
pl: {0}Zobacz{1} jak przekształcić zdjęcie na krajobraz (wersja angielska)

en: Village
pl: Wieś

en: Seaside
pl: Nadmorski

en: Airport
pl: Lotnisko

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
pl: Miasto

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
pl: Dolina

en: Sky
pl: Niebo

en: Landscape made from picture
pl: Krajobraz wykonany z obrazka

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
pl: Poprowadzimy Cię przez proces przekształcania obrazu w krajobraz

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
pl: Proszę przeczytaj najpierw nasz przewodnik {0}Jak przekształcić obraz w krajobraz?{1} (wersja angielska)

en: Click Next to continue...
pl: Aby kontynuować kliknij...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
pl: Wskaż obraz, który chcesz przekształcić w krajobraz.

en: How to pick the best landscape picture?
pl: Jak wybrać najlepsze zdjęcie krajobrazu?

en: Source picture
pl: Źródło obrazów

en: The landscape will be created in the following folder
pl: Krajobraz zostanie utworzony w następującym folderze

en: Landscape folder name
pl: Nazwa folderu z krajobrazami

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
pl: Kliknij klawisz "Wykonaj" aby wykonać krajobraz {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
pl: {0} krajobraz został prawidłowo wykonany!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
pl: Teraz otwórz {0} za pomocą twojego ulubionego edytora obrazów. Z obrazu trzeba usunąć niebo. Obraz znajdziesz w {1} Folderze Krajobrazów{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
pl: Łatwo jest usunąć niebo. Przeczytaj nasz skrócony {0} poradnik{1} (wersja angielska)

en: Auto
pl: Automatycznie

en: Horizon Level Setup
pl: Ustawienia poziomu krajobrazu

en: Keys: Up/Down
pl: Klawisze: Up/Down

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
pl: Chcesz usunąć krajobraz {0}. Operacja jest nieodwracalna! Czy jesteś pewien?

en: Edit Landscape
pl: Zamiana krajobrazu

en: Edit Horizon Level
pl: Edycja poziomu horyzontu

en: File not found.
pl: Brak pliku

en: The name is empty
pl: Nieokreślona nazwa

en: The folder already exists
pl: Folder już istnieje

en: Illegal folder name
pl: Niedozwolona nazwa folderu

en: The file format is not supported.
pl: Nieobsługiwany format pliku

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
pl: Ten obraz jest zbyt wielki dla YoWindow. Szerokość lub wysokość obrazu nie może przekraczać 2880 pikseli

en: Landscape Image
pl: Obraz dla krajobrazu

en: Landscape Folder
pl: Folder obrazów

en: About Landscape
pl: O krajobrazach

en: Picture {0} imported successfully
pl: Obraz {0} zaimportowany

en: Remind Me Later
pl: Przypomnij mi później

en: Skip This Version
pl: Pomiń tą wersję

en: Loading
pl: Ładuję...

en: Next
pl: Następny

en: Back
pl: Cofnij

en: Finish
pl: Zakończ

en: Create
pl: Wykonaj

en: Delete
pl: Usuń

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
pl: Gotowe

en: Path
pl: Ścieżka

en: Options
pl: Opcje

en: Select the options you like
pl: Wybierz swoje opcje

en: Set YoWindow as default screen saver
pl: Ustaw YoWindow jako domyślny Wygaszacz Ekranu

en: Start with Windows (minimized to system tray)
pl: Uruchom z Windows (minimalizuj do ikonki w zasobniku)

en: Add a shortcut to quick launch bar
pl: Dodaj skrót do paska szybkiego uruchamiania

en: You are about to upgrade YoWindow.
pl: Możesz uaktualnić YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
pl: Kliknij OK by zainstalować nową wersję.

en: You must close YoWindow before you can continue.
pl: Aby kontynuować musisz zamknąć YoWindow.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
pl: Jeżeli zamknąłeś YoWindow wybierz Dalej.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
pl: Aby zatrzymać proces deinstalacji, wybierz Anuluj.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
pl: Aby kontynuować instalację, wybierz Ignoruj.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
pl: Aby przerwać proces instalacji, wybierz Przerwij.

en: Final step
pl: Czynności końcowe

en: Start YoWindow on system startup
pl: Uruchom YoWindow przy starcie systemu

en: Check for new version...
pl: Sprawdź czy jest nowa wersja...

en: YoWindow is up to date!
pl: Zaktualizowano YoWindow!

en: You have the latest version
pl: Masz najnowszą wersję

en: Download new version!
pl: Pobierz nową wersję!

en: Preview
pl: Podgląd

en: Show small YoWindow logo
pl: Pokaż małe logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
pl: Wybrany krajobraz jest dostępny jedynie w pełnej wersji.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
pl: g

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
pl: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
pl: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
pl: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
pl: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
pl: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
pl: stopa

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
pl: mile

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
pl: mile/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
pl: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
pl: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
pl: węzły

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
pl: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
pl: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
pl: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
pl: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
pl: ''

en: Display "?"
pl: Wyświetl "?"

en: Hide parameter
pl: Ukryj parametr

en: When weather parameter is not available
pl: Jeśli parametr pogody jest niedostępny

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
pl: Informacja

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
pl: wszystko

en: Temperature and Time
pl: Temperatura i Czas

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
pl: To jest wersja nielimitowana

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
pl: Jest już zarejestrowany.

en: Free edition
pl: Wersja darmowa

en: Unlimited edition
pl: Wersja bezterminowa

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
pl: Aby korzystać z YoWindow musisz zainstalować Flash Player (dla Internet Explorer) {0} lub nowsze

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
pl: Zainstaluj Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
pl: Odblokuj krajobraz

en: YoWindow for Chrome
pl: YoWindow dla Chrome

en: YoWindow for Windows
pl: YoWindow dla Windows

en: YoWindow for Mac OS
pl: YoWindow dla Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
pl: YoWindow dla iPhone i iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
pl: Przejdź do YoWindow na Facebook-u

en: Follow YoWindow on Twitter
pl: Przejdź do YoWindow na Twitterze

en: Landscape trial, days left:
pl: Krajobraz wersja testowa, pozostało dni:

en: Landscape trial period is over
pl: Krajobraz wersja testowa się skończyła

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
pl: "{0}" Krajobraz jest częścią YoWindow Unlimited.

en: Details
pl: Szczegóły

note: see Options/Advanced
en: View direction
pl: Kierunek widoku

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
pl: Stałe niebo

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
pl: Edytuj

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
pl: Przeładuj

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
pl: Zminimalizowany

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
pl: dotyczy tylko wiatru

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
pl: Transmisja

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
pl: Publikuj

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
pl: Publikuje

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
pl: Autoryzuje

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
pl: Opublikowane!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
pl: Spacja

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
pl: Pogoda teraz w {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
pl: Prognoza pogody dla {0} w {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
pl: Dziś w {0} (prognoza)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
pl: Jutro w {0} (prognoza)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
pl: Prognoza

en: Sound
pl: Dźwięk

en: Enable sound
pl: włącz dźwięk

note: This is sound volume
en: Volume
pl: głośność

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
pl: zrezygnuj

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
pl: Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
pl: Zastąp bieżącą porę roku

en: Winter
pl: Zima

en: Spring
pl: Wiosna

en: Summer
pl: Lato

en: Autumn
pl: Jesień

en: Naked
pl: Nagi

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
pl: Kraj

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
pl: Głosuj!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
pl: Głosuj na YoWindow, dziękuję

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
pl: Więcej YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
pl: Przesuń palcem po ekranie i obserwuj zmiany pogody w dowolnie wybranym czasie.

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
pl: I jeszcze raz

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
pl: Naciśnij przycisk na "Teraz" aby powrócić do bieżącego czasu

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
pl: Oglądaj pogodę z przyjemnością

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
pl: Wyłącz automatyczne blokowanie

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
pl: Upewnij się, że urządzenie jest podłączone do ładowarki lub bateria jest naładowana w co najmniej 25%

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
pl: Więcej

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
pl: Efekt paralaksy

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
pl: Wrażenie przestrzeni 3D przy pochyleniu urządzenia

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
pl: Temperatura na pasku stanu

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
pl: Pokaż temperaturę dla lokalizacji "Home"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
pl: Zbyt mało wolnego miejsca.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
pl: YoWindow może działać niestabilnie.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
pl: Potrzeba minimum {0} MB.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
pl: Pogoda YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
pl: YoWindow zero

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
pl: Pobierz pełną wersję

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
pl: Bez reklam, bez limitów, dostępne wszystkie pejzaże tła

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
pl: Pełna wersja

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
pl: Brak reklam

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
pl: Dostępne wszystkie krajobrazy

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
pl: Prognoza w obszarze powiadomień

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
pl: Usuń ogłoszenia

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
pl: Prognoza pogody limitowana

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
pl: Wersja demo

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
pl: "{0}" Pejzaże tła limitowane.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
pl: Łączenie do {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
pl: Aparat

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
pl: Zdjęcia

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
pl: Tapeta

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
pl: Włącz animację

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
pl: Pokaż pogodę

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
pl: Brak animacji - bateria prawie nie jest używana.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
pl: Ustawienia widget'u

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
pl: Widgety

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
pl: Utwórz widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
pl: Stuknij aby poszukać lokalizacji

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
pl: Pokaż tło

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
pl: Ikonki pogody

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
pl: Kolor tła

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
pl: Kolor tekstu

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
pl: Przezroczystość

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
pl: Zaokrąglone narożniki

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
pl: Dodaj widget do ekranu startowego

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
pl: Widget został dodany do ekranu startowego

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
pl: Zaznacz widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
pl: Mały

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
pl: Średni

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
pl: Zegar

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
pl: Mały z zegarem

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
pl: Przesuń na górę

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
pl: Odinstaluj "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
pl: Masz jednocześnie zainstalowane pełne i darmowe wersje YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
pl: Proszę odinstalować darmową wersję YoWindow, aby uniknąć nieporozumień.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
pl: Dodaj widżety YoWindow - swobodnie przeglądaj prognozę pogody

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
pl: Stuknij aby kontynuować

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
pl: YoWindow zainstalowany w pamięci zewnętrznej

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
pl: UWAGA: Tapety i widgety YoWindow mogą być niedostępne, jeśli program jest zainstalowany w pamięci zewnętrznej (karta SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
pl: Wyszukaj lokalizację

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
pl: Wykup kod

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
pl: Pełna wersja programu.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
pl: Usunięte reklamy, żadnych ograniczeń.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
pl: Nieprawidłowy kod

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
pl: Przywróć uprawnienia

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
pl: Ustaw jako tapetę

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
pl: Wiadomość

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
pl: Wprowadź treść

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
pl: Opisz pogodę

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
pl: Po prostu napisz na Facebooku!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
pl: Ustaw jako tryb nocny

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
pl: Tryb nocny

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
pl: Tryb nocny

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
pl: Bardzo ciemny wyświetlacz (do ciemnych pomieszczeń)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
pl: Wyślij raport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
pl: Ustawić {0} jako Dom?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
pl: Pokaż ciśnienie w

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
pl: Poziom morza

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
pl: Poziom lokalizacji

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
pl: Przed udostępnieniem YoWindow wymaga uprawnień do przechowywania pliku.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
pl: YoWindow wymaga zezwolenia do przechowywania pliku krajobrazu na dysku

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
pl: Powiadomienie

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
pl: Pokaż powiadomienia

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
pl: Wyświetl na ekranie blokady

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
pl: Wyśrodkowanie

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
pl: Budzik

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
pl: Obudź się z YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
pl: Cisza

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
pl: Drzemka

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
pl: Odrzucenie

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
pl: Obudź się na dźwięk YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
pl: Alarm uruchomi się za {0} minut

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
pl: Uwaga!

en: Weather station
pl: Stacja pogodowa

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
pl: Prywatne stacje pogodowe mogą nie być wiarygodne.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
pl: Stacja nie działa

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
pl: Czy rzeczywiście chcesz otrzymywać prognozę z "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
pl: Czy rzeczywiście chcesz zmieć sezon z {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
pl: Rekomendujemy

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
pl: Zgłoś problem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
pl: Nigdy

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
pl: Oceń YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
pl: Dziękujemy

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
pl: Wyślij e-mail

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
pl: Raport YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
pl: Jakie masz uwagi?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
pl: Potrzebujemy dokładnego opisu.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
pl: Przyciemnione

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
pl: Ikony aplikacji łatwiej zobaczyć

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
pl: Aby ukryć informacje o pogodzie, przeciągnij w górę

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
pl: Dotknij temperatury, aby odsłonić informacje o pogodzie

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
pl: Nie znaleziono dla "{0}"

en: Click to try again.
pl: Kliknij, aby spróbować ponownie.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
pl: Aktualizacja

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
pl: Należy zaktualizować program YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
pl: Ciesz się pogodą

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
pl: Nowy obraz

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
pl: Polowanie na wielkanocne jaja

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
pl: Spróbuj odnaleźć {0} jaj, które ukryliśmy w YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
pl: Szukaj {0} na ekranie

note: Egg hunt game.
en: Play again?
pl: Zagrasz jeszcze raz?

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
pl: Znalazłeś wszystkie jaja!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
pl: Dobra robota.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
pl: Twoja nagroda

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
pl: Wszystkie krajobrazy będzie dostępna przez {0} dni

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
pl: Brak reklam przez {0} dni

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
pl: Motyw

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
pl: Dzień

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
pl: Noc

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
pl: Dostępne w pełnej wersji

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
pl: Dodaj własne zdjęcie do YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
pl: Dotknij przycisku "Krajobraz", aby otworzyć szufladę ze zdjęciami

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
pl: Otwórz plik albo zrób zdjęcie

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
pl: Przesuń i przytnij

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
pl: Zaaranżuj obraz na ekranie

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
pl: Powiększ ruchem palców

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
pl: Poziom horyzontu

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
pl: Ustaw poziom horyzontu

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
pl: Czy chcesz, aby niebo odzwierciedlało pogodę?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
pl: Usuń niebo - zastąpimy je YoWindow Sky

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
pl: Usuń niebo

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
pl: Krok {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
pl: Dotknij nieba, aby zaznaczyć jego część

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
pl: Usuń niebo - rysuj czerwonym znacznikiem na żółtych obszarach

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
pl: Najpierw zaznacz obszar żółtym znacznikiem, a następnie wymaż go czerwonym

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
pl: Użyj niebieskiego znacznika do przywrócenia.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
pl: Wyczyść

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
pl: Odzyskaj

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
pl: Nazwa pejzażu

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
pl: Źródło fotografii

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
pl: Zgadzam się na włączenie tego krajobrazu w kolekcję YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
pl: Pejzaż "{0}" już istnieje. Czy go zastąpić?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
pl: Twoje zmiany zostaną utracone.

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
pl: Wymagane uprawnienie do otwierania plików

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
pl: Aplikacja YoWindow Weather wymaga otwarcia krajobrazu.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
pl: Pobieranie YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
pl: Obejrzyj krótki film, aby odblokować krajobraz

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
pl: Aby odblokować krajobraz za {0} dni obejrzyj krótki film

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
pl: Zobacz teraz

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
pl: Wszystkie krajobrazy dostępne są w pełnej wersji YoWindows

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
pl: Krajobraz "{0}" odblokowany.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
pl: Dodano nowy krajobraz

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
pl: Pokaż ustawienia

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
pl: Niespodzianki

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
pl: Amelia

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
pl: Co się stało?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
pl: Prognoza nieprawidłowa

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
pl: Pogoda na ekranie jest inna niż pogoda na zewnątrz

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
pl: Nieprawidłowa lokalizacja

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
pl: Zazwyczaj pogoda nie zgadza się, gdy:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
pl: Najbliższa stacja meteorologiczna jest zbyt daleko.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
pl: Pogoda często zmienia się w ciągu dnia.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
pl: Niestety nawet dziś naukowcy nie potrafią przewidzieć pogody ze 100% dokładnością.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
pl: Jeśli prognoza jest ciągle nieprawidłowa, spróbuj zmienić serwis pogodowy.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
pl: Automatyczne wyszukiwanie lokalizacji może być nieprawidłowe.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
pl: Spróbuj znaleźć lokalizację ręcznie.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
pl: Znajdź swoją lokalizację

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
pl: Warunki meteorologiczne raportowane przez prywatną stację.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
pl: Ta stacja może nie być wiarygodna.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
pl: Zdecydowanie zalecamy zmianę źródła pogody.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
pl: Inne

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
pl: Sprzedane {0}% taniej!

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
pl: Użyj bieżącej lokalizacji

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
pl: "Home" - lokalizacja po uruchomieniu aplikacji

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
pl: Animuj zdjęcia krajobrazów

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
pl: Połącz krajobraz i {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
pl: Czy chcesz użyć "{0}" dla "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
pl: Dotknij piłkę, aby zagrać

note: The name of the Football game.
en: Football
pl: Piłka nożna

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
pl: Wynik {0} punktów

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
pl: Rekord

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
pl: Koniec gry

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
pl: Wygrałeś!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
pl: Wymagane uprawnienia

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
pl: Prognoza pogody z "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
pl: Prognozę pogody także z "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
pl: Interaktywne krajobrazy

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
pl: W pobliżu

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
pl: Ostatnio używane

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
pl: Moje krajobrazy

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
pl: Gdzie pokazać krajobraz?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
pl: Zachowaj krajobraz podczas zmiany lokalizacji

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
pl: Gdziekolwiek będę

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
pl: Przywróć widok

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
pl: Reklama

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
pl: Mapa

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
pl: Usunąć krajobraz "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
pl: Usunąć krajobrazy?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
pl: Przywróć krajobrazy

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
pl: Nie znaleziono krajobrazów

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
pl: Krajobrazy przywrócone

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
pl: Zobacz, gdzie kieruje się deszcz i chmury.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
pl: Wypróbuj

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
pl: Zostało {0} dni

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
pl: Pogrubienie

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
pl: Wypróbuj wersję beta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
pl: Użyj co najmniej 3 znaki

en: Allow YoWindow to access your location
pl: Pozwól YoWindow uzyskać dostęp do twojej lokalizacji

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
pl: Otrzymaj dokładną prognozę pogody dla twojej lokalizacji.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
pl: Otwórz Ustawienia iOS > Prywatność > Usługi lokalizacyjne.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
pl: "Dom" jest pokazywany w widżecie

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
pl: Obejrzyj krótki film, aby odblokować funkcję

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
pl: Twórz krajobrazy wysokiej jakości

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
pl: Bez reklam

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
pl: Pozbądź się uciążliwych reklam

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
pl: Czy na pewno chcesz wyjść z YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
pl: Potwierdzenie wyjścia

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
pl: Pokaż Jutro

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
pl: Usuń limity

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
pl: Miesiąc

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
pl: Rok

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
pl: 1 Miesiąc

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
pl: 1 Rok

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
pl: Na całe życie

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
pl: Przerwij subskrypcję

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
pl: Popularne

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
pl: Zaoszczędź {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
pl: Płatność jednorazowa

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
pl: Przywróć zamówienia

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
pl: Wszystkie funkcje są dostępne.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
pl: Subskrypcja

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
pl: Plan subskrypcji

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
pl: Obecny plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
pl: Zmień plan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
pl: Anuluj subskrypcję

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
pl: Twoja subskrypcja została anulowana

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
pl: Przywróć subskrypcję

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
pl: YoWindow Bez Limitu

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
pl: Cena regularna {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
pl: Subskrypcja aktywowana.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
pl: Subskrypcja na całe życie aktywowana.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
pl: Dziękujemy za wspieranie projektu.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
pl: Ciesz się z YoWindow bez limitów!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
pl: Twoja subskrypcja dobiegła końca.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
pl: Czy chcesz subskrybować ponownie?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
pl: Posiadasz już aktywną subskrypcję. Anuluj swoją obecną subskrypcję przez wykupieniem licencji na całe życie.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
pl: Plik pejzażu

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
pl: Zamki

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
pl: Cuda świata

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
pl: Góry

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
pl: Morze

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
pl: Malarstwo

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
pl: Społeczność YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
pl: Kwiaty

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
pl: Natura

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
pl: Koty

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
pl: Psy

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
pl: Ta wersja aplikacji nie jest zgodna z Twoim urządzeniem.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
pl: Zainstaluj YoWindow z Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
pl: Otwórz Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
pl: Możliwe opady

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
pl: Możliwy grad

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
pl: Możliwe burze

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
pl: szanse {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
pl: Powiadomienia

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
pl: Powiadomienie ciągłe

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
pl: Ostrzeżenia

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
pl: Przypomnienie o parasolu

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
pl: Rano ostrzeżenie przed deszczem

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
pl: YoWindow odmówiono dostępu do lokalizacji.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
pl: Włącz dostęp do lokalizacji w ustawieniach systemu YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
pl: Niezbędne uprawnienia do lokalizacji

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
pl: Widżety YoWindow nie mogą wyświetlić Twojej bieżącej lokalizacji.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
pl: Aby udzielić uprawnień dostęp do lokalizacji, wybierz „Zawsze zezwalaj” w następnym kroku.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
pl: Tło YoWindow nie można wyświetlić bieżącej lokalizacji.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
pl: YoWindow Ongoing Notification nie może wyświetlić Twojej bieżącej lokalizacji.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
pl: Budzik nie może dzwonić.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
pl: Włącz powiadomienie „Budzik”

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
pl: Pamięć masowa

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
pl: Odmowa dostępu do pamięci

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
pl: Przywróć

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
pl: YoWindow potrzebuje dostępu do pamięci, aby zapisać krajobraz.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
pl: Proszę wyrazić zgodę na dostęp do pamięci w następnym kroku.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
pl: YoWindow potrzebuje dostępu do pamięci, aby przywrócić krajobrazy.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
pl: Krajobrazy, które stworzyłeś, mogą zostać utracone.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
pl: Aby zachować krajobrazy YoWindow potrzebuje dostępu do pamięci.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
pl: Właśnie pobrano aktualizację YoWindow.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
pl: Zrestartuj

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
pl: Rano

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
pl: Podczas dnia

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
pl: Wieczorem

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
pl: W nocy

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
pl: Nowości i rabaty

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
pl: Zrzut ekranu

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
pl: Kwadrat

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
pl: Brak połączenia

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
pl: Pokazuję prognozę

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
pl: Zaktualizowane

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
pl: Teraz

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
pl: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
pl: Zmień "Dom"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
pl: Obraz losowy

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
pl: Codziennie nowy obraz

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
pl: Nowa

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
pl: Zobacz wideo

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
pl: Zamknij krajobraz

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
pl: Jutro spodziewane ocieplenie

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
pl: Ochłodzenie spodziewane jutro

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
pl: Będzie {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
pl: Nagłe ocieplenie lub ochłodzenie

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
pl: Czy to Twoja lokalizacja?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
pl: Stacja

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
pl: Czat

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
pl: Zrobione z ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
pl: Krajobraz "{0}" jest częścią pełnej wersji.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
pl: Możesz jednak wypróbować teraz.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
pl: Pozostałe dni:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
pl: Ostatni dzień

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
pl: Dostęp czasowy zakończony.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
pl: Wyłącz reklamy przy uruchomieniu

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
pl: Będziesz obciążony opłatą w wysokości {0} za roczną subskrypcję, która będzie odnawiana automatycznie co roku w {1}.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
pl: Zostaniesz obciążony opłatą {0} za 1-miesięczną subskrypcję, która będzie odnawiana co miesiąc o godzinie {1}.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
pl: Następnie {0}/rok

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
pl: Następnie {0}/miesiąc

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
pl: Naliczenie roczne

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
pl: Naliczenie miesięczne

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
pl: Anuluj w dowolnym momencie

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
pl: Potwierdź aby wyjść

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
pl: Dodaj komentarz

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
pl: Raport

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
pl: Wyloguj

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
pl: Usunąć komentarz?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
pl: Czy na pewno chcesz usunąć komentarz?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
pl: Temperatura zniknęła z paska stanu.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
pl: Przyczyna: powiadomienia YoWindow były wyłączone.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
pl: Włącz powiadomienia, aby wyświetlić temperaturę.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
pl: Ustawienia powiadomień

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
pl: Powiadomienia wyłączone

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
pl: Powiadomienie wyłączone

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
pl: Ciemne tło pod paskiem stanu

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
pl: Napraw pogodę

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
pl: Opady?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
pl: Pomoc YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
pl: Jaka jest pogoda na zewnątrz?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
pl: Brak opadów

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
pl: Pokaż "{0}" przycisk

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
pl: Zachowaj pogodę przez

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
pl: Wyślij

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
pl: Potwierdzone

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
pl: Naprawione!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
pl: Wysyłaj raporty częściej

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
pl: Raport pogodowy

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
pl: Odpowiedź

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
pl: Odpowiedź dla {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
pl: Wszystkie krajobrazy dostępne są w pełnej wersji YoWindows

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
pl: Odblokuj stację pogodową

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
pl: Serwis pogodowy

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
pl: Stacja pogodowa

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
pl: Dodaj swoją stację pogodową

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
pl: Logowanie

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
pl: Komentarz usunięty

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
pl: Cofnij

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
pl: YoWindow uzyskuje w tle dostęp do lokalizacji urządzenia, aby wyświetlić pogodę dla tej lokalizacji w widżetach i animowanej tapecie.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
pl: Dane te służą również do obsługi reklam.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
pl: Podaj swoje nazwisko

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
pl: Utwórz krajobraz ze swojego zdjęcia

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
pl: Niech niebo pokazuje pogodę - wytnij niebo

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
pl: Automatycznie

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
pl: Może nie być dokładniej

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
pl: Ręcznie

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
pl: Sam wytnij niebo

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
pl: Twoje zdjęcie zostanie wysłane na serwer YoWindow w celu wykrycia nieba.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
pl: Zdjęcie NIE będzie przechowywane na serwerze.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
pl: Zarys nieba

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
pl: Nie znaleziono nieba

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
pl: Kupon

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
pl: Ryby i statki

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
pl: Żółta łódź podwodna

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
pl: Piraci

en: Missed alarm
pl: Przeoczony alarm

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
pl: YoWindow wymaga uprawnień do ustawiania alarmów.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
pl: Zablokuj pozycję

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
pl: Otwórz bezpłatnie dowolny krajobraz

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
pl: Lód

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
pl: Motyw systemu

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
pl: Blok {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
pl: Czy zablokować {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
pl: Blokada

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
pl: {0} zablokowane

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
pl: Możesz odblokować użytkownika w {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
pl: Odblokowanie

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
pl: Zablokowane konta

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
pl: Dotknij, aby skonfigurować

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
pl: Brak funkcji

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
pl: Mapa pogody jest teraz bezpłatna

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
pl: Serwer

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
pl: Woda na zdjęciach już faluje!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
pl: Fale odzwierciedlają rzeczywistą prędkość wiatru

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
pl: Chcesz zapisać krajobraz?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
pl: Zachowaj krajobraz nawet po odinstalowaniu YoWindow.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
pl: Zapisz

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
pl: Zezwól YoWindow na pokazywanie powiadomień

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
pl: Wymagane do wyświetlania aktualnej temperatury na pasku stanu

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
pl: Włącz powiadomienia

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
pl: YoWindow nie mógł publikować powiadomień.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
pl: Włącz dostęp do lokalizacji w ustawieniach systemu YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
pl: włącz

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
pl: wyłącz

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
pl: Pokaż czas urządzenia dla lokalizacji domowej

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
pl: Wszędzie

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
pl: Z wyjątkiem przypisanych

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
pl: Wszędzie, z wyjątkiem lokalizacji, którym przypisano krajobraz

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
pl: Wykrywanie nieba na obrazie

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
pl: YoWindow wytnie niebo ze zdjęcia, aby zamiast tego wyświetlić rzeczywistą pogodę

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
pl: Utwórz krajobraz YoWindow ze zdjęcia zrobionego aparatem

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
pl: Dostęp do aparatu

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
pl: YoWindow nie ma dostępu do kamery. Zezwól na dostęp do kamery w ustawieniach prywatności.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
pl: Brak aparatu

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
pl: W urządzeniu brakuje aparatu

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
pl: Otwórz galerię fotografii

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
pl: Pokaż pasek linków na dole
