Translate tutorial 1.0 - en to it translation catalogue (900 entries)

en: Abandon unlimited license
it: Abbandona Licenza Illimitata

en: Absent
it: Assente

en: Add
it: Aggiungi

en: Animate
it: Animato

en: Apply
it: Applica

en: Astronomy
it: Astronomia

en: Day Length
it: Durata del Giorno

en: Moon Phase
it: Fase Lunare

en: Sunrise
it: Alba

en: Sunset
it: Tramonto

en: Auto update weather
it: Aggiorna il meteo automaticamente

en: Bad ICAO code
it: Codice ICAO errato

en: Buy YoWindow Unlimited!
it: Acquista YoWindow Illimitato!

en: Calendar
it: Calendario

en: Cancel
it: Annulla

en: Change
it: Cambia

en: Code
it: Codice

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
it: Previsioni Meteo da {0}, distribuito dall'Istituto Meteorologico Norvegese e la NRK

en: Forecast from {0}
it: Previsioni da {0}

en: Current weather
it: Meteo Corrente

en: Friday
it: Venerdì

en: Monday
it: Lunedì

en: Saturday
it: Sabato

en: Sunday
it: Domenica

en: Thursday
it: Giovedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Fr
it: Ve

en: Mo
it: Lu

en: Su
it: Do

en: Th
it: Gi

en: Tu
it: Ma

en: We
it: Me

en: day ago
it: giorno fa

en: days ago
it: giorni fa

en: Default
it: Predefinito

en: Blowing
it: Ventoso

en: Clear
it: Sereno

en: Cloudy
it: Coperto

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
it: Cielo coperto

en: Drizzle
it: Pioviggine

en: Fair
it: Sereno o Poco Nuvoloso

en: Fog
it: Nebbia

en: Freezing
it: Gelata

en: Hail
it: Grandine

en: Haze
it: Nebbiolina

en: Heavy
it: Forte

en: Ice Crystals
it: Cristalli di Ghiaccio

en: Ice Pellets
it: Granuli di Ghiaccio

en: In Vicinity
it: Nelle vicinanze

en: Light
it: Leggera

en: Low Drifting
it: Vortice

en: Mist
it: Foschia

en: Mostly Cloudy
it: Molto Nuvoloso

en: Partial
it: Parziale

en: Partly Cloudy
it: Parzialmente Nuvoloso

en: Patches
it: Banchi di

en: Scattered Clouds
it: Nubi sparse

en: Rain
it: Pioggia

en: Rain And Thunder
it: Pioggia e Tuoni

en: Sand
it: Sabbia

en: Shallow
it: Sottile

en: Shower
it: Pioggia

en: Shower With Thunder
it: Rovesci Temporaleschi

en: Sleet
it: Nevischio

en: Small Hail
it: Piccola Grandine

en: Smoke
it: Fumo

en: Snow
it: Neve

en: Snow And Thunder
it: Neve e Tuoni

en: Snow Grains
it: Neve Granulosa

en: Snow Showers
it: Nevicate

en: Thunderstorm
it: Temporale

en: Unknown Precipitation
it: Precipitazioni sconosciute

en: Widespread Dust Haze
it: Foschia di polvere molto estesa

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
it: Chiave licenza non valida. Riprova! Assicurati che la chiave è stata digitata correttamente. Prova a copiare/incollare la chiave.

en: Wrong license key
it: Chiave Licenza Errata

en: You will have to restart the application for this to take effect
it: Si dovrà riavviare l'applicazione per rendere effettive le modifiche

en: Language change
it: Cambia Lingua

en: No limits!
it: Senza Limiti!

en: Buy now!
it: Acquista adesso!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
it: Acquista la licenza illimitata per rimuovere eventuali limiti.

en: Not now
it: Non adesso

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
it: Per completare la registrazione, inserisci il codice di licenza che ti abbiamo inviato. Suggerimento: Utilizza la funzione copia/incolla [ctrl+c/v].

en: License registration
it: Licenza Registrazione

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
it: Grazie per esserti registrato. Tutti i limiti sono stati rimossi oggi. Buon divertimento!

en: Distance
it: Distanza

en: Down
it: Muovi giù

en: Download
it: Scaricamento

en: Enter weather source URL please
it: Inserisci fonte Meteo URL per favore

en: Error
it: Errore

en: The location is already added
it: Il percorso è già stato aggiunto

en: Exit
it: Esci

en: To get started, pick your home location
it: Per iniziare, scegli la località

en: Forecast Panel
it: Pannello Previsioni

en: Full Screen
it: Schermo Intero

en: Help
it: Aiuto

en: Highlight weather station parameters
it: Evidenzia parametri stazione meteo (PWS)

en: Inspector
it: Pannello Info Meteo

en: Landscape
it: Paesaggio

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
it: Immagine

en: Foreground
it: Primo Piano

en: Landscape Options
it: Effetti Paesaggio

en: Landscape pictures
it: Immagine Paesaggio

en: Landscapes
it: Organizza

en: Language:
it: Lingua:

en: English
it: Italiano

en: System Default
it: Sistema Predefinito

en: Latitude
it: Latitudine

en: {0} locations
it: {0} Località

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
it: Adesso è possibile aggiungere {0} qualsiasi località. Nella Edizione Illimitata è possibile aggiungere tutte le località che vuoi.

en: Weather auto-update is off
it: L'aggiornamento meteo automatico è spento

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
it: Premi F5 per aggiornare il Meteo.  Il meteo viene aggiornato automaticamente nella Edizione Illimitata.

en: {0} weather forecast days only
it: {0} Solo previsioni del tempo

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
it: Si dispone di un accesso a {0} giorni di previsioni del tempo.  L'edizione illimitata offre {1} previsioni meteo.

en: Licence key
it: Chiave Licenza

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
it: Aggiornamento meteo automatico nella Edizione Illimitata

en: Load weather from personal weather station
it: Carica Stazione Meteo Personale (PWS)

en: Loading
it: Caricamento...

en: Loading landscape...
it: Caricamento Paesaggio...

en: Location
it: Località

en: Location ID
it: ID

en: Location Properties
it: Proprietà Località

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
it: Collegamento internet

en: Locations
it: Località

en: All locations
it: Tutte le città

en: All regions
it: Tutte le regioni

en: All states
it: Tutti gli stati

en: Change landscape
it: Cambia Paesaggio

en: Select a location
it: Scegli la località

en: The location is already added
it: Il percorso è già stato aggiunto

en: Location is not selected yet
it: La località non è stata ancora selezionata

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
it: Grandi città (oltre 100,000 abitanti)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
it: Errore di rete, le informazioni sulla località non sono accessibili. A causa di questo, la posizione non può essere selezionata adesso.

en: No locations in scope
it: Nessuna località trovata

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
it: scegli località

en: Region
it: Regione

en: Cannot find a location?
it: Non riesci a trovare una località ?

en: Set as Home
it: Imposta Preferito

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
it: Località Corrente

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
it: Usa la posizione corrente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Longitude
it: Longitudine

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
it: Guardando al Nord (Soffia il vento da Ovest a Est)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
it: Guardando al Sud (Soffia il vento da Est a Ovest)

en: April
it: Aprile

en: August
it: Agosto

en: December
it: Dicembre

en: February
it: Febbraio

en: January
it: Gennaio

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: March
it: Marzo

en: May
it: Maggio

en: November
it: Novembre

en: October
it: Ottobre

en: September
it: Settembre

en: About
it: Informazioni su YoWindow

en: Facebook Edition
it: Edizione per Facebook

en: License Agreement
it: Accordo di Licenza

en: Program
it: Programma

en: Visit our Forum
it: Visita il nostro Forum

en: YoWindow for your Site or Blog
it: YoWindow per il tuo Sito o Blog

en: {0} minutes back
it: {0} Minuti Indietro

en: {0} minutes forward
it: {0} Minuti Avanti

en: Name
it: Nome

en: Network error
it: Errore di Rete

en: Network not available
it: Rete non disponibile

en: It is available on {0}
it: E' disponibile su {0}

en: New version released
it: Nuova versione rilasciata

en: Next Day
it: Giorno Successivo

en: No
it: N.

en: No weather
it: Nessun Meteo

en: N/A
it: N/D

en: Notify me when a new version is available
it: Avvisami quando una nuova versione è disponibile

en: Open {0}
it: Apri {1}

en: Options
it: Opzioni

en: Advanced
it: Avanzate

en: Application choice
it: Opzione Scelta

en: Date
it: Data

en: Display
it: Schermo

en: Animate clouds
it: Animazione Nuvole:

en: Default
it: Predefinito

en: Full screen mode
it: Modalità schermo intero:

en: Quality
it: Qualità:

en: Custom
it: Personalizza

en: Excellent
it: Eccellente

en: Moderate
it: Moderato

en: Number of days to display:
it: Numero di giorni sullo schermo:

en: Tile contents:
it: Contenuti:

en: General
it: Generale

en: Contents
it: Contenuti:

en: Show N/A parameters
it: Mostra i parametri non disponibili (N/D)

en: Live indicator
it: Indicatore Live

en: Locations
it: Località

en: Operation successful!
it: Operazione Riuscita!

en: Refresh locations DB
it: Aggiorna Località DB

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni Predefinite

en: Add
it: Aggiungi

en: User interface
it: Interfaccia Utente

en: Screen saver
it: Screensaver

en: Time Bar
it: Barra del Tempo

en: Unit system:
it: Unità Sistema:

en: Units
it: Unità

en: Auto-detected
it: Rilevazione Automatica

en: Custom
it: Personalizza

en: Distance:
it: Distanza:

en: Metric
it: Metrica

en: Finland
it: Finlandia

en: Pressure:
it: Pressione:

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Water temperature
it: Temperatura dell'acqua

en: US
it: USA

en: Wind speed:
it: Velocità del vento:

en: Landscape Options
it: Effetti Paesaggio

en: Show Daylight Diagram
it: Mostra Diagramma del Giorno

en: Show Forecast Panel
it: Mostra Pannello Previsioni

en: Show Full Screen button
it: Mostra Pulsante Schermo Intero

en: Show Inspector
it: Mostra Pannello Meteo

en: Show Time Bar
it: Mostra Barra del Tempo

en: Show User interface
it: Mostra Interfaccia Utente

en: Show forecast when current weather is expired
it: Visualizza la previsione del tempo corrente se scaduto.

en: Organize
it: Organizza

en: Organize locations
it: Organizza

en: Organize pictures
it: Organizza Immagine

en: Pictures
it: Immagini

en: press
it: Premi Pulsante

en: Falling
it: In diminuzione

en: Falling Rapidly
it: In rapida diminuzione

en: Rising
it: In aumento

en: Rising Rapidly
it: In rapido aumento

en: Steady
it: Stabile

en: Previous Day
it: Giorno Precedente

en: Properties
it: Proprietà

en: Refresh Locations data base
it: Aggiorna Dati Località

en: Register
it: Registrati

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename location
it: Rinomina Località

en: Rename picture
it: Rinomina Immagini

en: Retry
it: Riprova

en: Run with Windows (minimized to tray)
it: Avvia con Windows (minimizzato nella tray)

en: Season map
it: Mappa Stagioni

en: Select
it: Seleziona

en: Select country
it: Seleziona il paese

en: Select a landscape
it: Seleziona Paesaggio

en: Select location
it: Seleziona la città

en: Select region
it: Seleziona la regione

en: Select state
it: Seleziona lo stato

en: Set as default
it: Imposta come Predefinito

en: Set YoWindow as ScreenSaver
it: Imposta YoWindow come Screensaver

en: Setup
it: Configura

en: Show
it: Mostra

en: Show again
it: Mostra ancora

en: Speed
it: Velocità

en: Time
it: Tempo

en: {0} ago
it: {0} fa

en: Time zone
it: Fuso Orario

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Tom.
it: Domani

en: Tonight
it: Stanotte

en: Add New Location
it: Aggiungi una nuova località

en: Open Calendar...
it: Apri il Calendario...

en: Show Less Days
it: Mostra meno giorni

en: Show More Days
it: Mostra più giorni

en: Update Weather
it: Aggiornamento Meteo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Up
it: Muovi su

en: Update interval
it: Intervallo Agg.

en: Update weather
it: Aggiorna Meteo

en: Updating weather
it: Aggiornamento Meteo

en: View
it: Visualizza

en: Please wait...
it: Attendere prego...

en: Weather
it: Meteo

en: Daily rain total
it: Pioggia odierna

en: Weather expired
it: Le previsioni del tempo sono scadute

en: Feels like
it: Temp. percepita

en: Day maximum temperature
it: Temperatura massima

en: Day minimum temperature
it: Temperatura minima

en: Weather forecast
it: Previsioni Meteo

en: Forecast issued
it: Previsioni emesse

en: Hail
it: Grandine

en: Humidity
it: Umidità

en: Observed
it: Osservato

en: Pressure
it: Pressione

en: PWS only
it: solo PWS

en: Rain
it: Pioggia

en: Rain/Snow rate
it: Tasso Pioggia/Neve

en: Description
it: Descrizione

en: Sky image
it: Cielo

en: Snow
it: Neve

en: Snow level
it: Livello neve

en: Weather station properties
it: Proprietà Stazione Meteo

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature range
it: Temperatura Min/Max

en: Water
it: Acqua

en: Update error
it: Errore di aggiornamento

en: Update time
it: Tempo di aggiornamento

en: UV index
it: Raggi UV

en: Visibility
it: Visibilità

en: Unlimited
it: Illimitata

en: Wind
it: Vento

en: Calm
it: Calmo

en: Variable
it: Variabile

en: Welcome to YoWindow!
it: Benvenuto su YoWindow!

en: Wind direction:
it: Direzione del Vento:

en: East
it: Est

en: North
it: Nord

en: South
it: Sud

en: West
it: Ovest

en: Yes
it: Si

en: Close screensaver on mouse move
it: Chiudi Screensaver muovendo il mouse

en: Color
it: Colore

en: Background
it: Sfondo

en: Choose color
it: Scegli i colori

en: System tray
it: Area di notifica

en: Transparent
it: Trasparente

en: Precipitation chance
it: Possibilità di Precipitazioni

en: Rain chance
it: Possibilità di Pioggia

en: Snow chance
it: Possibilità di Neve

en: {0} only
it: {0} solo

en: US
it: USA

en: Dew point
it: Punto di rugiada

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
it: Voglio divertirmi

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
it: Attiva le sorprese

en: NWS forecasts for the USA
it: NWS Previsioni meteo per gli USA

en: min
it: minuti

en: Open
it: Apri

en: Browse
it: Sfoglia

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
it: Immettere il percorso di una foto o di un paesaggio da Internet o dal Computer

en: Landscape load error
it: Errore caricamento paesaggio

en: Picture load error
it: Errore caricamento immagine

en: The landscape is already added
it: Il paesaggio è già stato aggiunto

en: Landscape collection
it: Collezione paesaggi

en: Turn your photo into Landscape
it: Trasforma le tue foto in Paesaggi

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
it: {0}Impara{1} come trasformare una foto in un paesaggio

en: Village
it: Villaggio

en: Seaside
it: Costa marina

en: Airport
it: Aeroporto

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
it: Città

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
it: Valle

en: Sky
it: Cielo

en: Landscape made from picture
it: Paesaggio creato da una immagine

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
it: Vi guideremo tramite procedura come trasformare una foto in un paesaggio dentro YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
it: Si prega di leggere il nostro manuale {0}Come trasformare una foto orizzontale?{1}

en: Click Next to continue...
it: Fare clic su Avanti per continuare...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
it: Specificare una immagine che si desidera trasformare in un paesaggio.

en: How to pick the best landscape picture?
it: Come scegliere l'immagine migliore per il paesaggio?

en: Source picture
it: Fonte immagine

en: The landscape will be created in the following folder
it: Il paesaggio sarà creato nella cartella seguente

en: Landscape folder name
it: Nome cartella Paesaggio

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
it: Fare clic su "Crea" per creare {0} Paesaggio

en: {0} landscape has been created successfully!
it: {0} il Paesaggio è stato creato con successo!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
it: Adesso apri {0} dentro il tuo editor di immagini preferito. È necessario rimuovere il cielo dall'immagine.Troverete l'immagine dentro {1}Cartella Paesaggio{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
it: E' facile togliere il cielo. Leggi il nostro breve {0}manuale didattico{1}.

en: Horizon Level Setup
it: Configurazione livello dell'orizzonte

en: Keys: Up/Down
it: Chiavi: Su/Giù

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
it: Si sta per eliminare Immagine Paesaggio {0}. L'operazione non è recuperabile. Sei sicuro?

en: Edit Landscape
it: Modifica Paesaggio

en: Edit Horizon Level
it: Modifica il livello dell'orizzonte

en: File not found.
it: Impossibile trovare il file.

en: The name is empty
it: Il nome è vuoto

en: The folder already exists
it: La cartella è già esistente

en: Illegal folder name
it: Nome della cartella Illegale

en: The file format is not supported.
it: Il formato del file non è supportato.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
it: L'immagine è troppo grande per YoWindow. La dimensione dell'immagine non deve superare i 2880 pixel di larghezza o altezza.

en: Landscape Image
it: Immagine Paesaggio

en: Landscape Folder
it: Immagine Paesaggio

en: About Landscape
it: Informazioni Paesaggio

en: Picture {0} imported successfully
it: Immagine {0} importata con successo

en: Remind Me Later
it: Ricordamelo dopo

en: Skip This Version
it: Salta questa versione

en: Loading
it: Caricamento...

en: Next
it: Avanti

en: Back
it: Indietro

en: Finish
it: Fine

en: Create
it: Crea

en: Import
it: Importa

en: Delete
it: Elimina

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
it: Fatto

en: Path
it: Percorso

en: Options
it: Opzioni

en: Select the options you like
it: Selezionare l'opzione che ti piace

en: Set YoWindow as default screen saver
it: Imposta YoWindow screen saver come predefinito

en: Start with Windows (minimized to system tray)
it: Avvia con Windows (minimizza sulla barra applicazioni)

en: Add a shortcut to quick launch bar
it: Aggiungi un collegamento alla barra di avvio veloce

en: You are about to upgrade YoWindow.
it: Si sta per aggiornare YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
it: Fare clic su OK per installare la nuova versione.

en: You must close YoWindow before you can continue.
it: È necessario chiudere YoWindow prima di poter continuare.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
it: Dopo aver chiuso YoWindow, selezionare Riprova.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
it: Se si desidera annullare il processo di disinstallazione, selezionare Annulla.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
it: Se si desidera provare a installare comunque, selezionare Ignora.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
it: Se si desidera interrompere l'installazione, selezionare Interrompi.

en: Final step
it: Passo finale

en: Start YoWindow on system startup
it: Fai partire YoWindow all'avvio del sistema

en: Check for new version...
it: Controlla nuova versione.

en: YoWindow is up to date!
it: YoWindow è aggiornato!

en: You have the latest version
it: Hai l'ultima versione

en: Download new version!
it: Scarica la nuova versione!

en: Preview
it: Anteprima

en: Show small YoWindow logo
it: Mostra il logo di YoWindow piccolo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
it: Il paesaggio è disponibile solo nella versione Illimitata.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
it: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
it: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
it: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
it: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
it: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
it: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
it: piedi

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
it: miglia

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
it: miglia/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
it: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
it: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
it: nodi

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
it: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
it: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
it: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
it: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
it: "

en: Display "?"
it: Visualizzatore "?"

en: Hide parameter
it: Nascondi parametro

en: When weather parameter is not available
it: Quando il parametro meteo non è disponibile

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
it: Informazioni

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
it: Tutte le informazioni

en: Temperature and Time
it: Temperatura e tempo

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
it: Questa è la versione illimitata.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
it: Sei già registrato.

en: Free edition
it: Versione gratuita

en: Unlimited edition
it: Versione illimitata

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
it: Per utilizzare YoWindow è necessario installare Flash Player (per Internet Explorer) {0} o successiva.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
it: Procura Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
it: Sblocca paesaggio

en: YoWindow for Chrome
it: YoWindow per Chrome

en: YoWindow for Windows
it: YoWindow per Windows

en: YoWindow for Mac OS
it: YoWindow per Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
it: YoWindow per iPhone e iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
it: Segui YoWindow in Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
it: Segui YoWindow in Twitter

en: Landscape trial, days left:
it: Paesaggio in prova, giorni restanti:

en: Landscape trial period is over
it: Il tempo per il paesaggio in prova è scaduto

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
it: Il paesaggio "{0}" fa parte della versione illimitata di YoWindow.

en: Details
it: Dettagli

note: see Options/Advanced
en: View direction
it: Visualizza la direzione

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
it: Cielo fisso

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
it: Modifica

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
it: Ricaricare

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
it: Ridotto a icona

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
it: interessa solo vento

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
it: TV in streaming

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
it: Condividi

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
it: Pubblicazione

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
it: Autorizzazione

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
it: Pubblicato !

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
it: Spazio

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
it: Il tempo adesso a

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
it: Tempo previsto per {0} a {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
it: Oggi in {0} (previsioni)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
it: Domani in {0} (previsioni)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
it: Previsioni

en: Sound
it: Segnale acustico

en: Enable sound
it: Attiva segnale acustico

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
it: Salta

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
it: presentato in stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
it: Ignora stagione attuale

en: Winter
it: Inverno

en: Spring
it: Primavera

en: Summer
it: Estate

en: Autumn
it: Autunno

en: Naked
it: non definita

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
it: località

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
it: Vota !

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
it: Vota per YoWindow, grazie

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
it: Altre versioni di YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
it: Trascina lo schermo per vedere il cambiamento del tempo

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
it: giorno per giorno

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
it: Premi il pulsante LIVE per vedere il tempo attuale

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
it: Segui il meteo con piacere !

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
it: Disabilita Auto-Lock

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
it: Visualizza display se il dispositivo è collegato alla rete o la batteria è carica più del 25 %

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
it: Altro

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
it: Effetto parallasse

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
it: L'effetto 3D quando si inclina l'apparecchio

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
it: Temperatura nella barra di stato

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
it: Mostra la temperatura della posizione attuale

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
it: Non c'è abbastanza spazio libero

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
it: YoWindow può essere eseguito in modo instabile.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
it: {0} MB requisiti minimi richiesti.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
it: Meteo YoWindow

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
it: Scarica Versione Completa

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
it: Senza pubblicità, senza limitazioni, tutti i paesaggi disponibili

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
it: Versione completa

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
it: Senza pubblicità

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
it: Tutti i paesaggi disponibili

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
it: Previsioni nell'area delle notifiche

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
it: Rimuovere la pubblicità

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
it: Le previsioni del tempo sono limitate

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
it: "{0}" L'accesso al paesaggio è limitato.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
it: Collegamento a {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
it: Fotocamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
it: Fotografie

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
it: Sfondo

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
it: Abilita le animazioni

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
it: Mostra le condizioni Meteo

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
it: Nessuna animazione - bassissimo consumo delle batteria.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
it: Impostazioni del Widget

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
it: Widget

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
it: Crea Widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
it: Seleziona per cercare una località

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
it: Mostra sfondo

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
it: Icone del meteo

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
it: Colore di sfondo

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
it: Colore del testo

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
it: Trasparente

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
it: Bordi arrotondati

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
it: Aggiungi un widget sullo schermo

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
it: Il widget è stato aggiunto alla schermata principale

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
it: Scegli un widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
it: Piccolo

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
it: Medio

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
it: Orologio

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
it: Piccolo con orologio

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
it: Sposta in alto

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
it: Disinstalla "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
it: Sono installate le edizioni Full e Free di YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
it: Per evitare confusione per favore disinstalla YoWindow Free.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
it: Aggiungi il widget YoWindow per guardare con comodità le previsioni meteo

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
it: Clicca per continuare

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
it: YoWindow installato su una memoria esterna.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
it: ATTENZIONE: YoWindow Wallpaper e Widget potrebbero non essere disponibili quando YoWindow è installato su una memoria esterna (scheda SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
it: Ricerca posizione

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
it: Sblocca codice

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
it: Privilegi versione completa concessi.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
it: Pubblicità rimossa, nessuna limitazione.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
it: Codice non riconosciuto

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
it: Ripristina privilegi precedenti

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
it: Imposta come sfondo

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
it: Messaggio

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
it: Inserisci messaggio

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
it: Condividi il meteo di questo momento

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
it: Pubblicato su Facebook !

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
it: Imposta per sognare ad occhi aperti

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
it: Modalità Giorno

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
it: Modalità Notte

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
it: Modalità schermo soffuso (per stanze buie)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
it: Invia Segnalazione

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
it: Sei sicuro di voler impostare {0} come luogo predefinito ?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
it: Display per pressione

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
it: Livello del mare

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
it: Livello della località

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
it: YoWindow ha bisogno di un permesso per memorizzare un file immagine prima di condividerlo.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
it: YoWindow richiede un'autorizzazione per memorizzare il paesaggio su disco

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
it: Notifica

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
it: Mostra notifiche

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
it: Mostra sullo schermo bloccato

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
it: Centrato

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
it: Avviso a tempo

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
it: Svegliatevi con YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
it: Silenzioso

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
it: Ripeti fra poco

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
it: Rimuovi

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
it: Svegliati al suono di YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
it: L'avviso verrà attivato in {0} minuti

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
it: Attenzione

en: Weather station
it: Stazione meteo

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
it: Le stazioni meteo private potrebbero non essere affidabili

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
it: La stazione è fuori servizio

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
it: Vuoi davvero ricevere le notizie meteo da {0}?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
it: Vuoi veramente eseguire la sostituzione della stagione per {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
it: Noi raccomandiamo

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
it: Rapporto

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
it: Mai

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
it: Dai un voto a YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
it: Grazie !

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
it: Invia un messaggio

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
it: Segnala un problema a YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
it: Che cosa esattamente non ha funzionato ?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
it: Abbiamo bisogno di maggiori dettagli.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
it: Schermo nero

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
it: Le icone delle applicazioni sono facili da vedere

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
it: Per nascondere le informazioni meteo, trascinale verso l'alto

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
it: Tocca la temperatura per visualizzare le informazioni meteo

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
it: Nulla è stato trovato per "{0}"

en: Click to try again.
it: Clicca per riprovare.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
it: Aggiorna

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
it: E' necessario aggiornare YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
it: Godetevi il vostro tempo

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
it: Nuovo Paesaggio

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
it: Americano

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
it: Caccia all'uovo di Pasqua

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
it: Prova a trovare le {0} uova che abbiamo nascosto in YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
it: Cercate le uova nel paesaggio {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
it: Gioca ancora ?

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
it: Hai trovato tutte le uova !

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
it: Ottimo risultato.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
it: Il tuo premio

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
it: Tutti i paesaggi saranno disponibili per {0} giorni

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
it: Nessuna pubblicità per {0} giorni

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
it: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
it: Giorno

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
it: Notte

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
it: Disponibile nella versione completa

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
it: Aggiungi la tua foto in YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
it: Premi il pulsante "Paesaggi" per aprire la cartella degli sfondi

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
it: Apri una foto o scatta una foto

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
it: Visualizza e Ritaglia

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
it: Disporre il paesaggio sullo schermo

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
it: Zoom con le dita

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
it: Livello dell'orizzonte

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
it: Imposta il livello dell'orizzonte

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
it: Vuoi che il cielo rispecchi la situazione meteo ?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
it: Cancella il cielo - Verrà sostituito dal Cielo di YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
it: Cancella il cielo

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
it: Passo {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
it: Tocca il cielo per selezionare una parte di esso

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
it: Cancella il cielo - disegna con il segnalino rosso sulle aree gialle

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
it: Prima seleziona questa area con l'indicatore giallo, quindi cancellare con quello rosso

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
it: Utilizza l'indicatore Blu per annullare l'operazione.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
it: Cancella

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
it: Annulla operazione

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
it: Nome del Paesaggio

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
it: Origine della foto

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
it: Concedo il mio permesso di includere questo paesaggio all'interno della raccolta di YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
it: Il paesaggio "{0}" esiste già. Sovrascriverlo ?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
it: Tutte le vostre modifiche andranno perse

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
it: Richiesta una licenza per aprire i file

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
it: E' richiesta l'Applicazione YoWindow Weather per aprire il paesaggio.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
it: Scarica YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
it: Guarda un piccolo video per attivare il paesaggio

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
it: Guarda un breve video per sbloccare il paesaggio per {0} giorni

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
it: Guarda ora

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
it: Tutti i paesaggi compresi nella versione completa di YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
it: Paesaggio "{Moscow}" sbloccato

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
it: Nuovi paesaggi aggiunti

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
it: Mostra i controlli

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
it: Sorprese

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
it: Serve aiuto ?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
it: Che cosa è successo ?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
it: La previsione non si avvera

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
it: Il tempo sullo schermo non corrisponde al tempo esterno

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
it: La località è sbagliata

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
it: Di solito, il tempo non corrisponde quando:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
it: La stazione meteo più vicina è lontana.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
it: Il tempo cambia spesso durante il giorno.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
it: Purtroppo, anche oggi, i meteorologi non possono prevedere il tempo con una precisione del 100%.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
it: Se la previsione meteo è costantemente sbagliata, provate a cambiare il servizio meteo.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
it: Purtroppo, il risultato della ricerca automatica della posizione potrebbe non essere corretto.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
it: Cerca di trovare la tua località manualmente.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
it: Trova la tua località

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
it: Il meteo proviene da una stazione meteo privata.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
it: Questa stazione potrebbe non essere affidabile.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
it: Vi consigliamo vivamente di cambiare la fonte meteo.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
it: Altro

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
it: Acquista ! {0}% di sconto !

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
it: Usa la posizione corrente

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
it: "Home" viene aperto all'avvio dell'app

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
it: Animare foto panoramiche

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
it: Collega il paesaggio e {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
it: Vuoi utilizzare "{0}" per "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
it: Tocca la palla per giocare

note: The name of the Football game.
en: Football
it: Calcio

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
it: Segna {0} punti

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
it: Comincia

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
it: Punteggio più alto

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
it: Hai vinto!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
it: Autorizzazione richiesta

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
it: Vuoi ricevere i dati meteo da {0} ?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
it: Vuoi ricevere da {0} anche le previsioni del tempo ?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
it: Paesaggi animati

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
it: Nelle vicinanze

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
it: Recenti

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
it: I miei paesaggi

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
it: Quale paesaggio mostrare ?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
it: Mostra il paesaggio mentre ti muovi tra le città

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
it: Ovunque io vada

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
it: Ripristina vista

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
it: Pubblicità

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
it: Mappa

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
it: Cancella paesaggio "{0}" ?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
it: Elimina paesaggi ?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
it: Ripristina paesaggi

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
it: Nessun paesaggio trovato

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
it: I tuoi paesaggi ripristinati

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
it: Guarda dove si muovono la pioggia e le nuvole.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
it: Prova

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
it: {0} giorni rimanenti

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
it: Carattere grassetto

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
it: Prova la versione Beta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
it: Inserisci almeno 3 caratteri

en: Allow YoWindow to access your location
it: Permetti a YoWindow di accedere alla tua posizione

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
it: Ottieni previsioni meteo accurate per la tua posizione.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
it: Apri Impostazioni iOS > Privacy > Localizzazione.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
it: "Home" viene visualizzato nel widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
it: Guarda un piccolo video per attivare il paesaggio

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
it: Crea un paesaggio di alta qualità

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
it: No pubblicità

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
it: Evita questi fastidiosi annunci pubblicitari

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
it: Sei sicuro di voler uscire da YoWindow

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
it: Conferma uscita

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
it: Mostra domani

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
it: Rimuovi limitazioni

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
it: Mese

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
it: Anno

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
it: 1 Mese

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
it: 1 Anno

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
it: Per sempre

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
it: Interrompi l'iscrizione

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
it: Popolare

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
it: Sconto {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
it: Pagamento valido per sempre

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
it: Ripristina gli acquisti

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
it: Tutte le funzionalità disponibili.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
it: Sottoscrizione

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
it: Abbonamento

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
it: Abbonamento attuale

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
it: Cambia abbonamento

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
it: Annulla abbonamento

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
it: Il tuo abbonamento è stato cancellato

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
it: Interrompi l'iscrizione

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
it: YoWindow Illimitato

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
it: Prezzo normale {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
it: Abbonamento attivato

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
it: Abbonamento a vita attivato

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
it: Grazie per il sostegno al progetto

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
it: Godetevi YoWindow senza limitazioni !

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
it: Il vostro abbonamento è scaduto

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
it: Vorresti rinnovare l'abbonamento ?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
it: Hai un abbonamento attivo. Si prega di annullare l'abbonamento prima di acquistare la licenza a vita.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
it: Nome del Paesaggio

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
it: Castelli

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
it: Meraviglie del mondo

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
it: Montagne

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
it: Mari

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
it: Dipinti

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
it: Comunità di YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
it: Fiori

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
it: Natura

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
it: Gatti

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
it: Cani

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
it: Questa versione dell'app non è compatibile con il tuo dispositivo.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
it: Per favore, installa YoWindow da Google Play

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
it: Apri Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
it: Pioggia prevista

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
it: Grandine prevista

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
it: Temporale previsto

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
it: Probabilità {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
it: Notifiche

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
it: Notifiche in corso

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
it: Avvisi

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
it: Promemoria per l'ombrello

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
it: Avviso di pioggia in mattinata

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
it: A YoWindow è stato negato l'accesso alla posizione.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
it: Abilita l'accesso alla posizione nelle impostazioni di sistema di YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
it: Posizione richiesta

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
it: YoWindow widget non può leggere la tua posizione attuale.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
it: Per concedere l'accesso alla posizione, seleziona "Consenti sempre" al passaggio successivo.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
it: La sfondo di YoWindow non può leggere la tua posizione attuale.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
it: La notifica in corso di YoWindow non è in grado di visualizzare la tua posizione corrente.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
it: La sveglia non è in grado di suonare.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
it: Per piacere, abilita gli avvisi della sveglia

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
it: Unità di memoria

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
it: Accesso alla unità di memorizzazione negato

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
it: Ripristina

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
it: YoWindow necessita di un accesso alla Unità di memorizzazione per salvare il panorama.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
it: Concedere l'autorizzazione per accedere alla Unità di memorizzazione al passaggio successivo.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
it: YoWindow necessita di un accesso alla Unità di Memorizzazione per ripristinare i paesaggi.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
it: I paesaggi che hai creato potrebbero andare persi.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
it: YoWindow necessita di un accesso alla Unità di memorizzazione per preservare i paesaggi.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
it: L'aggiornamento di YoWindow è appena stato scaricato.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
it: Riavvia

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
it: Di mattina

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
it: Di giorno

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
it: In serata

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
it: Di notte

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
it: Notizie e sconti

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
it: Schermata

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
it: Quadrato

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
it: Nessuna connessione

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
it: Previsione visualizzata

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
it: Aggiornato

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
it: Proprio adesso

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
it: Autore

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
it: Cambia località predefinita

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
it: Paesaggio casuale

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
it: Un nuovo paesaggio ogni giorno

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
it: Nuovo

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
it: Guarda il video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
it: Paesaggio vicino

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
it: Domani la temperatura in aumento

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
it: Domani la temperatura in diminuzione

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
it: di {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
it: Improvviso riscaldamento o raffreddamento

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
it: E' questa la tua località?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
it: Stazione

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
it: Creato col ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
it: "{0}" Il paesaggio fa parte della versione completa.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
it: Tuttavia, puoi provarlo ora.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
it: Giorni rimasti:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
it: Ultimo giorno

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
it: Il periodo di prova è scaduto.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
it: Disabilita gli annunci all'avvio dell'app

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
it: Ti verrà addebitato {0} per un abbonamento di 1 anno che si rinnoverà automaticamente a {1}, ogni anno

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
it: Ti verrà addebitato {0} abbonamento di 1 mese che si rinnoverà automaticamente alle {1}, fatturato mensilmente.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
it: Dopodiché {0} / Anno

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
it: Dopodiché {0} / Mese

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
it: Fatturato annualmente

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
it: Fatturato mensilmente

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
it: Annulla in qualsiasi momento

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
it: Tocca di nuovo per uscire

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
it: Aggiungi un commento

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
it: Segnala

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
it: Esci

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
it: Elimina commento?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
it: Vuoi veramente cancellare il commento?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
it: La temperatura è sparita dalla barra di stato.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
it: Causa: le notifiche sono state disabilitate per YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
it: Abilita le notifiche per visualizzare la temperatura.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
it: Impostazioni di notifica

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
it: Notifiche disabilitate

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
it: Notifica disabilitata

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
it: Sfondo scuro sotto la barra di stato

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
it: Correggi il meteo

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
it: Piove o non piove?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
it: Aiuta YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
it: Che tempo c'è fuori?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
it: Non piove

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
it: Mostra il pulsante "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
it: Conserva le previsioni del tempo per

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
it: Invia

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
it: Confermato!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
it: Corretto!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
it: Invia le previsioni del tempo più spesso

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
it: Segnala il meteo

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
it: Rispondi

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
it: Rispondi a {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
it: Tutte le stazioni meteorologiche disponibili nella versione completa di YoWindow.

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
it: Sblocca la stazione meteorologica

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
it: Servizio meteorologico

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
it: Stazioni Meteo

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
it: Aggiungi la tua stazione meteo

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
it: Accedi

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
it: Commento eliminato

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
it: Annulla

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
it: Oceano

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
it: YoWindow accede alla posizione del dispositivo in background per visualizzare il meteo nella posizione corrente all'interno dei widget e dello sfondo animato.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
it: Questi dati vengono utilizzati anche per supportare gli annunci.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
it: Inserisci il tuo nome

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
it: Crea un paesaggio dalla tua foto

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
it: Fai in modo che il cielo mostri le condizioni del meteo: ritaglia il cielo

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
it: Automaticamente

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
it: Potrebbe non essere accurato

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
it: Manualmente

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
it: Taglia il cielo da solo

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
it: La tua foto verrà inviata al server YoWindow per rilevare il cielo.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
it: La foto NON verrà conservata sul server.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
it: Linea d'orizzonte

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
it: Linea d'orizzonte non trovata

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
it: Cedola

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
it: Pesci e navi

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
it: Nave Titanic

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
it: Il Sottomarino Giallo

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
it: Pirati

en: Missed alarm
it: Allarme mancato

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
it: YoWindow richiede un'autorizzazione per impostare gli allarmi.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
it: Posizione fissa

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
it: Apri qualsiasi passaggio gratuitamente

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
it: Ghiaccio

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
it: Tema di sistema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
it: Blocco

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
it: Sei sicuro di voler bloccare {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
it: Impedisci all'utente di commentare.

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
it: {0} Bloccato

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
it: Puoi sbloccare l'utente in {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
it: Sblocca l'utente.

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
it: Utenti bloccati

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
it: Clicca per configurare

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
it: Funzionalità non disponibile

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
it: La mappa del meteo ora è gratuita

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
it: Ora nelle foto l'acqua è animata!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
it: Le onde riflettono l'attuale velocità del vento

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
it: Vuoi salvare il paesaggio?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
it: Conserva il paesaggio anche se YoWindow è disinstallato.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
it: Salva

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
it: Consenti a YoWindow di mostrare le notifiche

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
it: Necessario per visualizzare la temperatura attuale nella barra di stato

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
it: Attivare le notifiche

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
it: YoWindow non è stato autorizzato a pubblicare notifiche.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
it: Abilita l'accesso alla posizione nelle impostazioni di sistema di YoWindow.

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
it: Mostra l'ora per la posizione predefinita

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
it: Ovunque

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
it: Ovunque tranne se già assegnato

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
it: Ovunque, tranne i luoghi a cui è stato assegnato un paesaggio

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
it: Rilevamento del cielo sull'immagine

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
it: YoWindow taglierà il cielo dall'immagine per visualizzare invece il tempo reale

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
it: Crea un paesaggio YoWindow da un'immagine scattata con la tua fotocamera

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
it: Accesso alla fotocamera

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
it: YoWindow non ha accesso alla fotocamera, consenti a YoWindow di accedere alla fotocamera nelle impostazioni sulla privacy.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
it: Camera non rilevata

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
it: Sul dispositivo manca la fotocamera

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
it: Apri Galleria foto

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
it: Mostra la barra dei collegamenti in basso
