Translate tutorial 1.0 - en to da translation catalogue (896 entries)

en: Abandon unlimited license
da: Giv afkald på ubegrænset licens

en: Absent
da: Ikke tilstede

en: Add
da: Tilføj

en: Animate
da: Animér

en: Apply
da: Anvend

en: Astronomy
da: Astronomi

en: Day Length
da: Dagslængde

en: Moon Phase
da: Månefase

en: Sunrise
da: Solopgang

en: Sunset
da: Solnedgang

en: Auto update weather
da: Automatisk opdatering af vejret

en: Bad ICAO code
da: Forkert ICAO kode

en: Buy YoWindow Unlimited!
da: Køb YoWindow Unlimited!

en: Calendar
da: Kalender

en: Cancel
da: Annullér

en: Change
da: Forandring

en: Code
da: Kode

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
da: Vejrudsigt fra {0}, Leveret af Norge´s Meteorologiske Institut & NRK

en: Forecast from {0}
da: Vejrudsigt fra {0}

en: Current weather
da: Aktuelt vejr

en: Friday
da: Fredag

en: Monday
da: Mandag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Sunday
da: Søndag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Mo
da: Ma

en: Sa
da: Lø

en: Su
da: Sø

en: Th
da: To

en: Tu
da: Ti

en: We
da: On

en: day ago
da: dag siden

en: days ago
da: dage siden

en: Default
da: Standard

en: Blowing
da: Fygning

en: Clear
da: Skyfrit

en: Cloudy
da: Overskyet

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
da: Overskyet

en: Drizzle
da: Finregn

en: Fair
da: Letskyet

en: Fog
da: Tåge

en: Freezing
da: Rimtåge

en: Hail
da: Hagl

en: Haze
da: Dis

en: Heavy
da: Kraftig

en: Ice Crystals
da: Iskrystaller

en: Ice Pellets
da: Frosset regn

en: In Vicinity
da: I nærheden

en: Light
da: Let

en: Low Drifting
da: Lav fygning

en: Mist
da: Dis

en: Mostly Cloudy
da: Mest skyet

en: Partial
da: Delvis

en: Partly Cloudy
da: Halvskyet

en: Patches
da: Pletvis

en: Scattered Clouds
da: Spredte skyer

en: Rain
da: Regn

en: Rain And Thunder
da: Regn og torden

en: Sand
da: Støv

en: Shallow
da: Lavt

en: Shower
da: Byge

en: Shower With Thunder
da: Tordenbyge

en: Sleet
da: Slud

en: Small Hail
da: Iskorn

en: Smoke
da: Røg

en: Snow
da: Sne

en: Snow And Thunder
da: Sne og Torden

en: Snow Grains
da: Kornsne

en: Snow Showers
da: Snebyger

en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

en: Unknown Precipitation
da: Ukendt nedbør

en: Widespread Dust Haze
da: Udbredt støvtåge

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
da: Ugyldig licensnøgle. Forsøg igen. Sørg for at du har indtastet nøglen korrekt. Prøv at kopiere/indsætte nøglen.

en: Wrong license key
da: Forkert licensnøgle

en: You will have to restart the application for this to take effect
da: Du bliver nødt til at genstarte programmet for at dette skal træde i kraft

en: Language change
da: Sprogændring

en: No limits!
da: Ingen begrænsninger!

en: Buy now!
da: Køb nu!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
da: Køb ubegrænset licens for at fjerne eventuelle begrænsninger.

en: Not now
da: Ikke nu

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
da: For at afslutte registreringen skal du indtaste den licensnøgle, vi har sendt til dig. Tip: brug kopiér/indsæt.

en: License registration
da: Licensregistrering

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
da: Tak for din registrering af YoWindow! Alle begrænsninger er nu fjernet. God fornøjelse!

en: Distance
da: Afstand

en: Down
da: Ned

en: Download
da: Hent

en: Enter weather source URL please
da: Indtast venligst vejrkildens adresse

en: Error
da: Fejl

en: The location is already added
da: Placeringen er allerede tilføjet

en: Exit
da: Afslut

en: To get started, pick your home location
da: Vælg dit hjemsted for at komme i gang

en: Forecast Panel
da: Prognosepanel

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: Help
da: Hjælp

en: Highlight weather station parameters
da: Fremhæv vejrstationens parametre

en: Home
da: Hjem

en: h
da: t.

en: Inspector
da: Data vindue

en: Landscape
da: Landskab

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
da: Billede

en: Foreground
da: Forgrund

en: Landscape Options
da: Landskabsindstillinger

en: Landscape pictures
da: Landskabsbilleder

en: Landscapes
da: Landskaber

en: Language:
da: Sprog:

en: English
da: Engelsk

en: System Default
da: Systemstandard

en: Latitude
da: Breddegrad

en: {0} locations
da: {0} placeringer

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
da: Du kan maksimalt tilføje {0} placeringer nu. I udgaven Ubegrænset , kan du tilføje så mange placeringer, som du ønsker.

en: Weather auto-update is off
da: Automatisk vejropdatering er slået fra

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
da: Tryk F5 for at opdatere vejret. Vejret opdateres automatisk i Ubegrænset udgaven.

en: {0} weather forecast days only
da: Kun {0} dages vejrudsigt

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
da: Du har nu adgang til {0} dages vejrudsigt. Udgaven Ubegrænset indeholder {1} dages prognose.

en: Licence key
da: Licensnøgle

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
da: Vejret bliver automatisk opdateret i udgaven Ubegrænset

en: Load weather from personal weather station
da: Indlæs vejrdata fra din egen vejrstation

en: Loading
da: Indlæser

en: Loading landscape...
da: Indlæser landskab...

en: Location
da: Placering

en: Location ID
da: Placerings ID

en: Location Properties
da: Placeringsegenskaber

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
da: Link

en: Locations
da: Placeringer

en: All locations
da: Alle placeringer

en: All regions
da: Alle regioner

en: All states
da: Alle stater

en: Change landscape
da: Ændr landskab

en: Select a location
da: Vælg en placering

en: The location is already added
da: Placeringen er allerede tilføjet

en: Location is not selected yet
da: Placering er ikke valgt endnu

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
da: Storbyer (mere end 100.000 indbyggere)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
da: Netværksfejl, placeringsoplysninger er ikke tilgængelige. På grund af dette, kan placeringen ikke vælges nu.

en: No locations in scope
da: Ingen placeringer i omfang

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
da: Område

en: Cannot find a location?
da: Kan du ikke finde en placering?

en: Set as Home
da: Angiv som Hjem

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
da: Aktuel placering

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
da: Brug aktuelle placering

en: Unknown
da: Ukendt

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
da: Ser man mod nord (vestvind blæser fra venstre)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
da: Ser man mod syd (vestvind blæser fra højre)

en: February
da: Februar

en: January
da: Januar

en: July
da: Juli

en: June
da: Juni

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: October
da: Oktober

en: About
da: Om

en: Facebook Edition
da: Facebook Version

en: License Agreement
da: Licensaftale

en: Visit our Forum
da: Besøg vores debatforum

en: YoWindow for your Site or Blog
da: YoWindow til din hjemmeside eller blog

en: {0} minutes back
da: {0} minutter tilbage

en: {0} minutes forward
da: {0} minutter frem

en: Name
da: Navn

en: Network error
da: Netværksfejl

en: Network not available
da: Netværket er ikke tilgængeligt

en: It is available on {0}
da: Det er tilgængelig på {0}

en: New version released
da: Ny version er udgivet

en: Next Day
da: Næste dag

en: No
da: Nej

en: No weather
da: Ingen vejrdata

en: N/A
da: I/T

en: Notify me when a new version is available
da: Giv mig besked, når en ny version er tilgængelig

en: Open {0}
da: Åbn {0}

en: Options
da: Indstillinger

en: Advanced
da: Avanceret

en: Application choice
da: Programvalg

en: Date
da: Dato

en: Display
da: Vis

en: Animate clouds
da: Animerede skyer

en: Default
da: Standard

en: Full screen mode
da: Fuldskærmstilstand

en: Quality
da: Kvalitet

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Excellent
da: Fremragende

en: Moderate
da: Moderat

en: Number of days to display:
da: Vis antal dage:

en: Tile contents:
da: Rude indhold:

en: General
da: Generelt

en: Contents
da: Indhold

en: Show N/A parameters
da: Vis I/T parametre

en: Live indicator
da: Live indikator

en: Locations
da: Placeringer

en: Operation successful!
da: Handlingen blev gennemført!

en: Refresh locations DB
da: Opdater placerings database

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standard

en: Add
da: Tilføj

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Screen saver
da: Pauseskærm

en: Time Bar
da: Tidslinje

en: Unit system:
da: Enhedssystem:

en: Units
da: Enheder

en: Auto-detected
da: Automatisk registrering

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Distance:
da: Afstand:

en: Metric
da: Metrisk

en: Russia
da: Rusland

en: Pressure:
da: Lufttryk:

en: Temperature:
da: Temperatur:

en: Water temperature
da: Vandtemperatur

en: Wind speed:
da: Vindhastighed

en: Landscape Options
da: Landskabsindstillinger

en: Show Daylight Diagram
da: Vis dagslysdiagram

en: Show Forecast Panel
da: Vis prognosepanel

en: Show Full Screen button
da: Vis fuldskærmstast

en: Show Inspector
da: Vis datavindue

en: Show Time Bar
da: Vis tidslinje

en: Show User interface
da: Vis brugergrænseflade

en: Show forecast when current weather is expired
da: Vis prognose når aktuelt vejr er udløbet

en: Organize
da: Organiser

en: Organize locations
da: Organiser placeringer

en: Organize pictures
da: Organiser billeder

en: Pictures
da: Billeder

en: press
da: Tryk

en: Falling
da: Faldende

en: Falling Rapidly
da: Hurtigt faldende

en: Rising
da: Stigende

en: Rising Rapidly
da: Hurtigt stigende

en: Steady
da: Uændret

en: Previous Day
da: Dagen før

en: Properties
da: Egenskaber

en: Refresh Locations data base
da: Opdater placeringers database

en: Register
da: Registrer

en: Remove
da: Fjern

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename location
da: Omdøb placering

en: Rename picture
da: Omdøb billede

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Run with Windows (minimized to tray)
da: Kør med Windows (minimeret til bakke)

en: Season map
da: Sæsonkort

en: Select
da: Vælg

en: Select country
da: Vælg land

en: Select a landscape
da: Vælg landskab

en: Select location
da: Vælg placering

en: Select region
da: Vælg region

en: Select state
da: Vælg stat

en: Set as default
da: Sæt som standard

en: Set YoWindow as ScreenSaver
da: Brug YoWindow som pauseskærm

en: Setup
da: Opsætning

en: Show
da: Vis

en: Show again
da: Vis igen

en: Speed
da: Hastighed

en: Time
da: Tidspunkt

en: {0} ago
da: {0} siden

en: Time zone
da: Tidszone

en: Today
da: I dag

en: Tomorrow
da: I morgen

en: Tom.
da: Img.

en: Tonight
da: I aften

en: Add New Location
da: Tilføj ny placering

en: Open Calendar...
da: Åbn kalender...

en: Show Less Days
da: Vis færre dage

en: Show More Days
da: Vis flere dage

en: Update Weather
da: Opdater vejr

en: Unknown
da: Ukendt

en: Up
da: Op

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: Update weather
da: Opdater vejr

en: Updating weather
da: Opdaterer vejr

en: View
da: Vis

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Weather
da: Vejr

en: Daily rain total
da: Dagligt regn i alt

en: Weather expired
da: Vejret er udløbet

en: Feels like
da: Føles som

en: Day maximum temperature
da: Dagens maksimale temperatur

en: Day minimum temperature
da: Dagens minimale temperatur

en: Weather forecast
da: Vejrudsigt

en: Forecast issued
da: Prognose er udstedt

en: Hail
da: Hagl

en: Humidity
da: Luftfugtighed

en: Observed
da: Sidste observation

en: Pressure
da: Lufttryk

en: PWS only
da: Kun mulig med egen vejrstation

en: Rain
da: Regn

en: Rain/Snow rate
da: Regn/Sne intensitet

en: Description
da: Beskrivelse

en: Sky image
da: Himmel ikon

en: Snow
da: Sne

en: Snow level
da: Snedybde

en: Weather station properties
da: Vejrstations egenskaber

en: Temperature
da: Temperatur

en: Temperature range
da: Temperaturområde

en: Water
da: Vand

en: Update error
da: Opdateringsfejl

en: Update time
da: Opdateringstid

en: UV index
da: UV-indeks

en: Visibility
da: Sigtbarhed

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Wind
da: Vind

en: Calm
da: Stille

en: Variable
da: Skiftende

en: Welcome to YoWindow!
da: Velkommen til YoWindow!

en: Wind direction:
da: Vindretning:

en: East
da: Øst

en: North
da: Nord

en: South
da: Syd

en: West
da: Vest

en: Yes
da: Ja

en: Close screensaver on mouse move
da: Luk pauseskærm ved flytning af musen

en: Color
da: Farve

en: Background
da: Baggrund

en: Choose color
da: Vælg farve

en: System tray
da: Proceslinjen

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Precipitation chance
da: Mulighed for nedbør

en: Rain chance
da: Mulighed for regn

en: Snow chance
da: Mulighed for sne

en: {0} only
da: Kun {0}

en: Dew point
da: Dugpunkt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
da: Jeg vil more mig

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
da: Aktivér overraskelser

en: NWS forecasts for the USA
da: NWS prognose for USA

en: h
da: t.

en: min
da: min.

en: Open
da: Åbn

en: Browse
da: Gennemse

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
da: Indtast stien til et billede eller landskab på internettet eller din computer

en: Landscape load error
da: Fejl i landskabsindlæsning

en: Picture load error
da: Fejl i billedindlæsning

en: The landscape is already added
da: Landskabet er allerede tilføjet

en: Landscape collection
da: Landskabssamling

en: Turn your photo into Landscape
da: Lav dit billede om til et landskab

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
da: {0}Lær{1} hvordan du laver dit billede om til et landskab

en: Village
da: Landsby

en: Seaside
da: Kystby

en: Airport
da: Lufthavn

en: Pagoda
da: Japansk stil

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
da: By

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
da: Dal

en: Sky
da: Himmel

en: Landscape made from picture
da: Landskab lavet af billede

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
da: Vi guider dig igennem processen, med at skabe et YoWindow landskab af dit billede.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
da: Se venligst vores guide {0}Hvordan laver jeg et billede om til et landskab.?{1} først

en: Click Next to continue...
da: Tryk Næste for at fortsætte...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
da: Angiv et billede, du vil omdanne til landskab.

en: How to pick the best landscape picture?
da: Hvordan vælger man et godt billede som landskabsbillede?

en: Source picture
da: Kildebillede

en: The landscape will be created in the following folder
da: Landskabet vil blive oprettet i følgende mappe

en: Landscape folder name
da: Landskabsmappenavn

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
da: Tryk på "Opret" knappen for at skabe {0} Landskab

en: {0} landscape has been created successfully!
da: {0} landskabet er oprettet!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
da: Åbn nu {0} i din foretrukne billedredigeringsprogram. Du skal fjerne himlen fra billedet. Du finder billedet i {1}Landskabsmappe{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
da: Det er let at fjerne himlen. Se vores korte {0}guide{1}.

en: Auto
da: Automatisk

en: Horizon Level Setup
da: Horisontniveauopsætning

en: Keys: Up/Down
da: Taster: Op/Ned

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
da: Du er ved at slette Landskabsbillede {0}. Du kan ikke gendanne det. Er du sikker?

en: Edit Landscape
da: Redigér Landskab

en: Edit Horizon Level
da: Redigér Horisontniveau

en: File not found.
da: Filen blev ikke fundet.

en: The name is empty
da: Navnet eksisterer ikke

en: The folder already exists
da: Mappen findes allerede

en: Illegal folder name
da: Ulovligt mappenavn

en: The file format is not supported.
da: Filformatet understøttes ikke.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
da: Billedet er for stort til YoWindow. Billedestørrelsen må ikke overskride 2880 pixels i højde eller bredde.

en: Landscape Image
da: Landskabsbillede

en: Landscape Folder
da: Landskabsmappe

en: About Landscape
da: Om Landskab

en: Picture {0} imported successfully
da: Billede {0} er importeret succesfuldt

en: Remind Me Later
da: Påmind mig senere

en: Skip This Version
da: Spring denne version over

en: Loading
da: Indlæser

en: Next
da: Næste

en: Back
da: Tilbage

en: Finish
da: Færdig

en: Create
da: Opret

en: Import
da: Importér

en: Delete
da: Slet

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
da: Færdig

en: Path
da: Sti

en: Options
da: Indstillinger

en: Select the options you like
da: Vælg de muligheder, du kan lide

en: Set YoWindow as default screen saver
da: Vælg YoWindow som din pauseskærm

en: Start with Windows (minimized to system tray)
da: Kør med Windows (minimeret til systembakke)

en: Add a shortcut to quick launch bar
da: Tilføj en genvej til hurtigstartlinjen

en: You are about to upgrade YoWindow.
da: Du er ved at opgradere YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
da: Tryk OK for at installere den nye version.

en: You must close YoWindow before you can continue.
da: Du skal lukke YoWindow, før du kan fortsætte.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
da: Efter du har lukket YoWindow, vælg Prøv igen.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
da: Hvis du ønsker at annullere afinstallationsprocessen, skal du vælge Annuller.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
da: Vil du installere YoWindow alligevel, vælg Ignorer.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
da: Ønsker du at afbryde installationen, vælg Afbryd.

en: Final step
da: Sidste trin

en: Start YoWindow on system startup
da: Start YoWindow ved system opstart

en: Check for new version...
da: Tjek for ny version

en: YoWindow is up to date!
da: YoWindow er opdateret!

en: You have the latest version
da: Du har den nyeste version

en: Download new version!
da: Hent den nye version!

en: Preview
da: Smugkig

en: Show small YoWindow logo
da: Vis lille YoWindow logo

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
da: Dette landskab er kun tilgængeligt i udgaven Ubegrænset.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
da: t

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
da: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
da: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
da: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
da: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
da: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
da: fod

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
da: mil

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
da: mph

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
da: km/t

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
da: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
da: knob

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
da: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
da: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
da: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
da: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
da: "

en: Display "?"
da: Vis "?"

en: Hide parameter
da: Skjul parameter

en: When weather parameter is not available
da: Når vejrparameteret ikke er tilgængelig

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
da: Alle

en: Temperature and Time
da: Temperatur og Tid

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
da: Dette er udgaven Ubegrænset.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
da: Det er allerede registreret.

en: Free edition
da: Gratis udgave

en: Unlimited edition
da: Ubegrænset udgave

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
da: For at nyde YoWindow, skal du installere Flash Player (til Internet Explorer) {0} eller nyere.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
da: Få Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
da: Lås landskab op

en: YoWindow for Chrome
da: YoWindow til Chrome

en: YoWindow for Windows
da: YoWindow til Windows

en: YoWindow for Mac OS
da: YoWindow til Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
da: YoWindow til iPhone og iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
da: Følg Yowindow på Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
da: Følg YoWindow på Twitter

en: Landscape trial, days left:
da: Prøvetid af Landskab er slut om antal dage:

en: Landscape trial period is over
da: Prøveperioden for Landskab er slut

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
da: "{0}" Landskaber er en del af YoWindow Ubegrænset.

en: Details
da: Detaljer

note: see Options/Advanced
en: View direction
da: Vis retning

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
da: Fast himmel

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
da: Redigér

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
da: Indlæs

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
da: Minimeret

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
da: påvirker kun vind

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
da: Rundsending

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
da: Del

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
da: Offentliggør

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
da: Tillader

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
da: Offentligjort!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
da: Mellemrum

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
da: Vejret nu i {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
da: Vejrudsigt for {0} i {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
da: I dag i {0} (prognose)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
da: I morgen i {0} (prognose)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
da: Udsigt

en: Sound
da: Lyd

en: Enable sound
da: Aktiver Lyd

note: This is sound volume
en: Volume
da: Lydstyrke

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
da: Spring over

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
da: Præsenteret i Stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
da: Ignorer nuværende sæson

en: Winter
da: Vinter

en: Spring
da: Forår

en: Summer
da: Sommer

en: Autumn
da: Efterår

en: Naked
da: Nøgen

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
da: Lande

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
da: Stem!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
da: Stem på YoWindow!

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
da: Mere af YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
da: Stryg skærmen for at se vejrændringer fremover

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
da: Og en gang til

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
da: Tryk på 'LIVE' knappen for at vende tilbage til den aktuelle tid

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
da: Se vejret med glæde

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
da: Deaktiver Autolås

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
da: Lad skærmen være tændt, hvis din enhed er koblet til oplader, og batteriniveauet er over 25%

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
da: Mere

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
da: Parallakseffekt

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
da: En illusion af 3D-rum, når du vipper enheden

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
da: Temperatur i statuslinjen

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
da: Vis temperatur på "Forside" placering

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
da: Ikke tilstrækkelig plads nok.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
da: YoWindow kan måske køre ustabilt.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
da: {0} MB minimum kræves.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
da: YoWindow Vejr

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
da: Zero

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
da: Få fuld version

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
da: Ingen reklamer, ingen begrænsninger, alle landskaber er tilgængelige

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
da: Fuld version

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
da: Ingen reklamer

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
da: Alle landskaber er tilgængelige

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
da: Prognose i meddelelsesområde

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
da: Fjern reklamer

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
da: Vejrudsigten er begrænset

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
da: "{0}" Landskabsadgang er begrænset.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
da: Forbinder til {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
da: Kamera

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
da: Billeder

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
da: Baggrundsbillede

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
da: Aktivér animationer

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
da: Vis vejret

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
da: Ingen animation - næsten ingen strøm forbruges.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
da: Indstillinger af widget

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
da: Opret widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
da: Tryk for at søge efter en placering

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
da: Vis baggrund

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
da: Vejr-ikoner

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
da: Baggrundsfarve

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
da: Tekstfarve

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
da: Gennemsigtighed

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
da: Afrundede hjørner

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
da: Tilføj widget til startskærmen

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
da: Widgetten er blevet tilføjet til startskærmen

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
da: Vælg en widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
da: Lille

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
da: Mellem

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
da: Ur

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
da: Lille ur

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
da: Flyt op til top

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
da: Afinstallér "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
da: Du har både den fulde og gratis udgave af YoWindow installeret.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
da: Afinstaller venligst YoWindow Free for at undgå forvirring.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
da: Tilføj YoWindow-widgetter - se vejrudsigten med behag

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
da: Tryk for at fortsætte

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
da: YoWindow er installeret på et eksternt lager.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
da: ADVARSEL: YoWindow-baggrundsbilleder og widgetter er muligvis IKKE tilgængelige, når YoWindow er installeret på et eksternt lager (SD-kort)

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
da: Søg efter placering

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
da: Indløs kode

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
da: Fuld version-privilegium tildelt.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
da: Reklamer fjernet, ingen begrænsninger.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
da: Uventet kode

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
da: Gendan privilegier

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
da: Benyt som baggrundsbillede

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
da: Indsend

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
da: Indtast beskeden

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
da: Angiv vejret

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
da: Du har lige lagt ud på Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
da: Sæt som Dagdrøm

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
da: Dagdrøm

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
da: Nattilstand

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
da: Meget svag visning (til mørke værelser)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
da: Send rapport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
da: Er du sikker på at indstille {0} som hjem?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
da: Vis tryk for

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
da: Havoverflade

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
da: Placeringsniveau

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
da: YoWindow kræver en tilladelse til at gemme en billedfil, før du deler den.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
da: YoWindow kræver en tilladelse til at gemme landskabet på disken

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
da: Meddelelse

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
da: Vis meddelelser

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
da: Vis på låseskærm

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
da: Centreret

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
da: Vækkeur

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
da: Vågn op med YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
da: Stilhed

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
da: Udsæt

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
da: Afvis

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
da: Vågn op til lyde af YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
da: Alarm sættes igang om {0} minutter

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
da: Advarsel

en: Weather station
da: Vejrstation

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
da: Private vejrstationer er muligvis ikke pålidelige.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
da: Stationen er ude af drift

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
da: Ønsker du virkelig at modtage vejret fra "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
da: Ønsker du virkelig at tilsidesætte sæsonen for {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
da: Vi anbefaler

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
da: Rapporter problem

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
da: Aldrig

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
da: Vurder YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
da: Tak!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
da: Send e-mail

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
da: YoWindow rapport

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
da: Hvad der præcist gik galt?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
da: Vi har brug for et maksimum af detaljer.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
da: Mørk glas

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
da: Appikoner er lette at se

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
da: For at skjule vejrinformation skal du trække dem opad

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
da: Tryk på temperaturen for at afsløre vejrinformation

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
da: Intet blev fundet for "{0}"

en: Click to try again.
da: Klik for at prøve igen.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
da: Opdater

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
da: Opdater venligst YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
da: Nyd vejret

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
da: Nyt landskab

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
da: Påskeægsjagt

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
da: Prøv at finde {0} æg som vi har gemt i YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
da: Se efter æg i {0} landskab

note: Egg hunt game.
en: Play again?
da: Spil igen?

note: Egg hunt game.
en: Idea
da: Idé

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
da: Du har fundet alle æg!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
da: Godt gået

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
da: Din belønning

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
da: Alle landsskaber vil være tilgængelige i {0} dage

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
da: Ingen reklamer i {0} dage

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
da: Tema

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
da: Dag

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
da: Nat

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
da: Tilgængelig i fuld version

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
da: Tilføj din billede i YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
da: Tryk på "Landskab"-knappen for at åbne landskabsskuffen

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
da: Åbn en foto eller tag et billede

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
da: Panorér og beskær

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
da: Arranger landskabet på skærmen

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
da: Zoom med fingrene

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
da: Horisontniveau

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
da: Indstil horisontniveau

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
da: Vil du have, at himlen skal afspejle vejret?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
da: Slet himlen - vi erstatter den med YoWindow Himmel

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
da: Slet himlen

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
da: Trin {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
da: Tryk på himlen for at vælge en del af det

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
da: Slet himlen - tegn med rød markør over gule områder

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
da: Vælg først dette område med gul markør, og slet derefter med rødt

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
da: Brug blå markør til at gendanne.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
da: Slet

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
da: Gendan

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
da: Landskabsnavn

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
da: Fotokilde

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
da: Jeg giver min tilladelse til at inkludere dette landskab i YoWindow-samlingen

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
da: Landskabet "{0}" findes allerede, Erstat det?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
da: Dine ændringer vil gå tabt

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
da: En tilladelse kræves for at åbne filer

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
da: YoWindow Vejr-app kræves for at åbne landskabet.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
da: Hent YoWindow Vejr

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
da: Se en kort video for at låse op for landskabet

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
da: Se en kort video for at låse op for landskabet i {0} dage

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
da: Se nu

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
da: Alle landskaber er tilgængelige i fuld version af YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
da: Landsskab "{0}" er oplåst.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
da: Nye landskaber er tilføjet

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
da: Vis kontrolelementer

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
da: Overraskelser

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
da: Hvad er der sket?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
da: Prognose er ikke helt rigtig

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
da: Vejret på skærmen passer ikke med vejret udenfor

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
da: Placering er forkert

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
da: Normalt stemmer vejret ikke, når:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
da: Den nærmeste vejrstation er langt væk.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
da: Vejret skifter ofte i løbet af dagen.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
da: Desværre, selv i dag, kan forskere ikke forudsige vejret med 100% nøjagtighed.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
da: Hvis vejrudsigten konstant er forkert, kan du prøve at ændre vejrtjeneste.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
da: Desværre kan automatisk placeringssøgning være ukorrekt.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
da: Prøv at finde din placering manuelt.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
da: Find din placering

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
da: Vejret rapporteres fra en privat vejrstation.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
da: Denne station er muligvis ikke pålidelig.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
da: Vi anbefaler dig kraftigt at ændre vejrkilden.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
da: Andet

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
da: Udsalg! {0}% rabat

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
da: Brug aktuelle placering

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
da: "Hjem" åbnes ved start af app

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
da: Animér foto-landskaber

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
da: Skift mellem landskab og {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
da: Vil du bruge "{0}" til "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
da: Tryk på bolden for at spille

note: The name of the Football game.
en: Football
da: Fodbold

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
da: Resultat {0} point

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
da: Topscoring

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
da: Spillet er slut

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
da: Du vandt!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
da: Tilladelse kræves

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
da: Modtag vejret fra "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
da: Modtag Vejrudsigt også fra "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
da: Levende landskaber

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
da: I nærheden

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
da: Seneste

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
da: Mine landskaber

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
da: Hvor skal man vise landskabet?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
da: Bevar landskabet, mens du bevæger dig mellem byerne

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
da: Hvorend jeg er henne

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
da: Gendan visning

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
da: Reklame

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
da: Kort

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
da: Slet landskab "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
da: Slet landskaber?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
da: Gendan landskaber

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
da: Ingen landskaber er fundet

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
da: Dine landskaber er gendannet

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
da: Se hvor regn og skyer bevæger sig.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
da: Prøv

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
da: {0} dage tilbage

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
da: Fed skrift

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
da: Prøv Beta version

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
da: Indtast mindst 3 tegn

en: Allow YoWindow to access your location
da: Tillad YoWindow at få adgang til din placering

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
da: Få nøjagtig vejrprognose lige til din placering.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
da: Åbn iOS-indstillinger> Privatliv> Placeringstjenester.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
da: "Hjem" vises i widgetten

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
da: Se en kort video for at låse funktionen op

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
da: Opret landskaber i høj kvalitet

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
da: Ingen reklamer

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
da: Slip af med disse irriterende reklamer

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
da: Bekræftelse af lukning

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
da: Vis I morgen

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
da: Fjern begrænsninger

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
da: Måned

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
da: År

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
da: 1 måned

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
da: 1 år

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
da: Livstid

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
da: Stop abonnement

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
da: Populær

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
da: Spar {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
da: Engangsbetaling

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
da: Gendan køb

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
da: Alle funktioner er tilgængelige.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
da: Abonnement

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
da: Abonnementsplan

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
da: Aktuel plan

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
da: Skift plan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
da: Annuller abonnement

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
da: Dit abonnement blev annulleret

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
da: Gendan abonnement

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
da: YoWindow - Ubegrænset

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
da: Normalpris {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
da: Abonnement er aktiveret.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
da: Livstidsabonnement er aktiveret.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
da: Tak, fordi du støtter projektet.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
da: Nyd YoWindow uden begrænsninger!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
da: Dit abonnement er kommet till ende.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
da: Vil du gerne abonnere igen?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
da: Du har et aktivt abonnement. Annullér venligst abonnementet, før du køber livstidslicensen.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
da: Landskabsfil

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
da: Slotte

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
da: Verdens vidundere

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
da: Bjerge

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
da: Hav

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
da: Malerier

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
da: YoWindow Fællesskab

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
da: Blomster

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
da: Natur

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
da: Katte

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
da: Hunde

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
da: Denne version af appen er ikke kompatibel med din enhed.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
da: Installer venligst YoWindow fra Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
da: Åbn Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
da: Regn forventes.

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
da: Hagl forventes.

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
da: Tordenvejr forventes.

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
da: Underrettelser

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
da: Løbende underretning

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
da: Advarsler

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
da: Paraplypåmindelse

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
da: Regnadvarsel om morgenen

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
da: YoWindow blev nægtet placeringsadgang.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
da: Aktivér placeringsadgang i YoWindow-systemindstillinger.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
da: Tilladelse til placering påkrævet

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
da: YoWindow-widgets kan desværre ikke vise din aktuelle placering.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
da: For at give adgang til placeringen skal du vælge "Tillad hele tiden" i næste trin.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
da: YoWindow Wallpaper er ikke i stand til at vise din aktuelle placering.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
da: YoWindow's løbende meddelelse er ikke i stand til at vise din aktuelle placering.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
da: Alarmuret er ikke i stand til at ringe.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
da: Aktiver venligst meddelelsen "Alarmur".

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
da: Lagring

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
da: Adgang til lager nægtet

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
da: Genfind

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
da: YoWindow har brug for en adgang til lageret for at gemme landskabet.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
da: Giv en adgangstilladelse til lageret i det næste trin.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
da: YoWindow har brug for en adgang til lageret for at gendanne landskaber.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
da: De landskaber, som du har lavet, kunne gå tabt.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
da: YoWindow har brug for en adgang til lageret for at bevare landskabet.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
da: YoWindow-opdatering er netop blevet hentet.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
da: Genstart

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
da: Om morgenen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
da: I løbet af dagen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
da: Om aftenen

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
da: Om natten

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
da: Nyheder og rabatter

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
da: Skærmbillede

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
da: Kvadratisk

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
da: Ingen forbindelse

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
da: Prognose vises

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
da: Opdateret

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
da: Netop nu

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
da: Afsender

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
da: Ændr "Hjem"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
da: Tilfældigt landskab

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
da: Nyt landskab hver dag

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
da: Ny

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
da: Se video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
da: Luk landskab

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
da: Varm dag forventes i morgen

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
da: Kølig dag forventes i morgen

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
da: Omkring {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
da: Pludselig opvarmning eller afkøling

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
da: Er det din placering?

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
da: Lavet med ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
da: "{0}" landskab er en del af den fulde version.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
da: Du kan dog prøve det nu.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
da: Tilbageværende dage:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
da: Sidste dag

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
da: Prøvetiden er over.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
da: Deaktiver annoncer ved app-start

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
da: Du vil blive faktureret {0} for et 1-årigt abonnement, der automatisk fornyes ved {1}, faktureres årligt.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
da: Du vil blive faktureret {0} for en 1 måneds abonnement, som vil herefter automatisk faktureret månedligt for {1}.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
da: Efter det {0}/År

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
da: Derefter {0}/måned

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
da: Årlig fakturering

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
da: Månedlig fakturering

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
da: Annuller når som helst

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
da: Tryk igen for at lukke

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
da: Tilføj en kommentar

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
da: Rapporter

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
da: Log af

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
da: Slet kommentar?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
da: Vil du virkelig slette kommentaren?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
da: Temperaturen er væk fra statuslinjen.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
da: Årsag: meddelelser blev deaktiveret for YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
da: Aktivér meddelelser for at vise temperaturen.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
da: Meddelelsesindstillinger

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
da: Meddelelser er deaktiveret

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
da: Meddelelse er deaktiveret

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
da: Mørk baggrund under statuslinjen

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
da: Ret vejret

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
da: Regn eller ej?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
da: Hjælp YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
da: Hvordan er vejret udenfor?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
da: Ingen regn

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
da: Vis "{0}" knap

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
da: Gem vejret for

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
da: Bekræftet!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
da: Rettet!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
da: Send vejret oftere

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
da: Rapporter vejret

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
da: Svar

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
da: Svar på {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
da: Alle vejrstationer er tilgængelige i fuld version af YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
da: Oplås vejrstation

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
da: Vejrinformation

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
da: Vejrstationer

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
da: Tilføj din vejrstation

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
da: Log på

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
da: Kommentar slettet

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
da: Fortryd

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
da: Hav

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
da: YoWindow får adgang til enhedens placering i baggrunden for at vise vejret på din aktuelle placering inde i widgets og live tapet.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
da: Disse data bruges også til at understøtte annoncer.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
da: Indtast dit navn

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
da: Opret landskab ud fra dit foto

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
da: Få himlen til at afspejle vejret - skær himlen ud

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
da: Automatisk

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
da: Er muligvis ikke præcis

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
da: Manuelt

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
da: Skær selv himlen

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
da: Dit billede sendes til YoWindow-serveren for at opdage himlen.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
da: Billedet opbevares IKKE på serveren.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
da: Himmelkant

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
da: Himmel ikke fundet

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
da: Kupon

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
da: Fisk og skibe

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
da: Gul ubåd

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
da: Pirater

en: Missed alarm
da: Alarm udgået

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
da: YoWindow kræver en tilladelse til at indstille alarmer.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
da: Ret position

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
da: Åbn ethvert landskab gratis

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
da: Is

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
da: Systemtema

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
da: Blokér {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
da: Er du sikker på at blokere {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
da: Blokér

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
da: {0} er blokeret

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
da: Du kan ophæve blokeringen af brugeren i {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
da: Ophæv blokering

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
da: Blokerede konti

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
da: Tryk for at konfigurere

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
da: Funktionen mangler

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
da: Vejrkort er gratis nu

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
da: Vand på billeder bevæger sig nu!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
da: Bølgerne afspejler den aktuelle vindhastighed

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
da: Vil du gemme landskabet?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
da: Behold landskabet, selvom YoWindow er afinstalleret.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
da: Gem

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
da: Tillad YoWindow at vise meddelelser

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
da: Påkrævet for at vise den aktuelle temperatur på statuslinjen

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
da: Aktiver meddelelser

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
da: YoWindow havde ikke tilladelse til at sende meddelelser.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
da: YoWindow havde ikke tilladelse til at sende meddelelser.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
da: Til

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
da: Fra

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
da: Vis enhedstid for hjemmeplacering

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
da: Hvor som helst

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
da: Hvor som helst undtagen tildelt

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
da: Hvor som helst, undtagen steder, der blev tildelt et landskab

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
da: Registrering af himlen på billedet

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
da: YoWindow vil skære himlen ud fra billedet for at vise det faktiske vejr i stedet

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
da: Opret YoWindow-landskab ud fra et billede taget med dit kamera

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
da: Kameratilgang

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
da: YoWindow har ikke adgang til kameraet, tillad venligst YoWindow at få adgang til kameraet i dine privatlivsindstillinger.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
da: Intet kamera

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
da: Kameraet mangler på enheden

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
da: Åbn billedgalleri

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
da: Vis linkbjælke nederst

note: Do not allow system screensaver interrupt YoWindow app running.
en: Disable screensaver
da: Deaktivér pauseskærm

note: A title for a collection of weather alerts (weather warnings) issued a weather service. Like "thunderstorm", "earthquake" or "flood".
en: Weather Alerts
da: Vejrvarsler

note: A lable for the source of the weather information
en: Source
da: Kilde
