Translate tutorial 1.0 - en to cs translation catalogue (906 entries)

en: Abandon unlimited license
cs: Vzdát se neomezené licence

en: Absent
cs: Chybějící

en: Add
cs: Přidat

en: Animate
cs: Animovat

en: Apply
cs: Použít

en: Astronomy
cs: Astronomie

en: Day Length
cs: Délka dne

en: Moon Phase
cs: Měsíční fáze

en: Sunrise
cs: Východ slunce

en: Sunset
cs: Západ slunce

en: Auto update weather
cs: Automatická aktualizace počasí

en: Bad ICAO code
cs: Špatný ICAO kód

en: Buy YoWindow Unlimited!
cs: Koupit neomezenou verzi YoWindow!

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Change
cs: Změnit

en: Code
cs: Kód

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
cs: Předpověď počasí z {0}, zajišťována Norským Meteorologickým Institutem a NRK

en: Forecast from {0}
cs: Předpověď od {0}

en: Current weather
cs: Aktuální počasí

en: Friday
cs: Pátek

en: Monday
cs: Pondělí

en: Saturday
cs: Sobota

en: Sunday
cs: Neděle

en: Thursday
cs: Čtvrtek

en: Tuesday
cs: Úterý

en: Wednesday
cs: Středa

en: Fr
cs: Pá

en: Mo
cs: Po

en: Sa
cs: So

en: Su
cs: Ne

en: Th
cs: Čt

en: Tu
cs: Út

en: We
cs: St

en: day ago
cs: předchozí den

en: days ago
cs: předchozí dny

en: Default
cs: Výchozí

en: Blowing
cs: Pofukování

en: Clear
cs: Jasno

en: Cloudy
cs: Oblačno

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
cs: Zataženo

en: Drizzle
cs: Mrholení

en: Fair
cs: Skoro jasno

en: Fog
cs: Mlha

en: Freezing
cs: Mrznoucí

en: Hail
cs: Krupobití

en: Haze
cs: Opar

en: Heavy
cs: Silný(-á,-é)

en: Ice Crystals
cs: Ledové krystalky

en: Ice Pellets
cs: Ledové kuličky

en: In Vicinity
cs: Na obzoru

en: Light
cs: Slabý(-á,-é)

en: Low Drifting
cs: Nízká oblačnost

en: Mist
cs: Mlha

en: Mostly Cloudy
cs: Skoro zataženo

en: Partial
cs: Částečně

en: Partly Cloudy
cs: Oblačno

en: Patches
cs: Záplaty

en: Scattered Clouds
cs: Polojasno

en: Rain
cs: Déšť

en: Rain And Thunder
cs: Déšť a bouřka

en: Sand
cs: Písek

en: Shallow
cs: Nevýrazné počasí

en: Shower
cs: Přeháňka

en: Shower With Thunder
cs: Bouřková přeháňka

en: Sleet
cs: Déšť se sněhem

en: Small Hail
cs: Malé kroupy

en: Smoke
cs: Kouřmo

en: Snow
cs: Sněžení

en: Snow And Thunder
cs: Sněhová bouře

en: Snow Grains
cs: Sněhová zrna

en: Snow Showers
cs: Sněhové přeháňky

en: Thunderstorm
cs: Bouřka

en: Unknown Precipitation
cs: Neznámé srážky

en: Widespread Dust Haze
cs: Rozsáhlý prachový opar

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
cs: Neplatný licenční klíč. Zkuste znovu. Ujistěte se, že jste klíč napsali správně. Zkuste kopírovat/vložit klíč.

en: Wrong license key
cs: Neplatný licenční klíč

en: You will have to restart the application for this to take effect
cs: Změny se projeví až po restartování aplikace

en: Language change
cs: Změna jazyka

en: No limits!
cs: Bez omezení!

en: Buy now!
cs: Zakoupit nyní!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
cs: Zakoupit neomezenou verzi pro zrušení všech omezení.

en: Not now
cs: Nyní ne

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
cs: Pro dokončení registrace zadejte licenční klíč, jenž vám byl zaslán. Tip: použijte kopírovat/vložit.

en: License registration
cs: Registrace licence

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
cs: Děkujeme vám za registraci YoWindow! Všechna omezení byla odstraněna. Užijte si to!

en: Distance
cs: Vzdálenost

en: Down
cs: Dolů

en: Download
cs: Stáhnout

en: Enter weather source URL please
cs: Zadejte, prosím, zdroj počasí (URL)

en: Error
cs: Chyba

en: The location is already added
cs: Lokalita je již v seznamu

en: Exit
cs: Ukončit

en: To get started, pick your home location
cs: Pro začátek si určete vaši domácí lokalitu

en: Forecast Panel
cs: Vícedenní předpověď

en: Full Screen
cs: Celá obrazovka

en: Help
cs: Nápověda

en: Highlight weather station parameters
cs: Zvýraznit parametry meteostanice

en: Home
cs: Domov

en: Inspector
cs: Detailní předpověď

en: Landscape
cs: Krajina

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
cs: Obrázek

en: Foreground
cs: Popředí

en: Landscape Options
cs: Možnosti krajiny

en: Landscape pictures
cs: Obrázky krajiny

en: Landscapes
cs: Krajiny

en: Language:
cs: Jazyk:

en: English
cs: Angličtina

en: System Default
cs: Výchozí

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: {0} locations
cs: {0} lokalit

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
cs: Nyní můžete přidat maximálně {0} lokalit. V nelimitované verzi můžete přidat lokalit, kolik chcete.

en: Weather auto-update is off
cs: Automatická aktualizace počasí je vypnuta

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
cs: Stiskněte F5 pro aktualizaci počasí. Počasí je aktualizováno plně automaticky v neomezené verzi.

en: {0} weather forecast days only
cs: Pouze {0}denní předpověď počasí

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
cs: Momentálně je aktivní pouze {0}denní předpověď počasí. Neomezená verze nabízí {1}denní předpověď.

en: Licence key
cs: Licenční klíč

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
cs: Počasí automaticky aktualizováno v neomezené verzi

en: LIVE
cs: ŽIVĚ

en: Load weather from personal weather station
cs: Nahrát počasí z uživatelské meteostanice

en: Loading
cs: Nahrávám

en: Loading landscape...
cs: Nahrávám krajinu...

en: Location
cs: Lokalita

en: Location ID
cs: ID lokality

en: Location Properties
cs: Vlastnosti lokality

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
cs: Odkaz

en: Locations
cs: Lokality

en: All locations
cs: Všechny lokality

en: All regions
cs: Všechny regiony

en: All states
cs: Všechny státy

en: Change landscape
cs: Změnit krajinu

en: Select a location
cs: Vyber lokalitu

en: The location is already added
cs: Lokalita je již v seznamu

en: Location is not selected yet
cs: Není vybrána lokalita

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
cs: Větší města (více než 100,000 obyvatel)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
cs: Chyba sítě, informace o lokalitě není dostupná. Z tohoto důvodu nyní není možné zvolit danou lokalitu.

en: No locations in scope
cs: Žádná lokalita v dosahu

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
cs: Rozsah

en: Region
cs: Oblast

en: Cannot find a location?
cs: Nenašli jste lokalitu?

en: Set as Home
cs: Nastavit jako domácí

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
cs: Současná pozice

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
cs: Použít aktuální umístění

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
cs: Pohled na sever (Západní vítr fouká zleva)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
cs: Pohled na jih (Západní vítr fouká zprava)

en: April
cs: Duben

en: August
cs: Srpen

en: December
cs: Prosinec

en: February
cs: Únor

en: January
cs: Leden

en: July
cs: Červenec

en: June
cs: Červen

en: March
cs: Březen

en: May
cs: Květen

en: November
cs: Listopad

en: October
cs: Říjen

en: September
cs: Září

en: About
cs: O aplikaci

en: Facebook Edition
cs: Facebook Edice

en: License Agreement
cs: Licenční smlouva

en: Visit our Forum
cs: Navštivte naše fórum

en: YoWindow for your Site or Blog
cs: YoWindow na váš web nebo blog

en: {0} minutes back
cs: {0} minut dozadu

en: {0} minutes forward
cs: {0} minut dopředu

en: Name
cs: Název

en: Network error
cs: Chyba sítě

en: Network not available
cs: Síť není dostupná

en: It is available on {0}
cs: Je dostupná na {0}

en: New version released
cs: Byla uvolněna nová verze

en: Next Day
cs: Následující den

en: No
cs: Ne

en: No weather
cs: Počasí je nedostupné

en: N/A
cs: Není k dispozici

en: Notify me when a new version is available
cs: Upozornit mě, je-li k dispozici nová verze

en: Open {0}
cs: Otevřít {0}

en: Options
cs: Možnosti

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Application choice
cs: Výběr aplikace

en: Date
cs: Datum

en: Display
cs: Displej

en: Animate clouds
cs: Animovat mraky

en: Default
cs: Výchozí

en: Full screen mode
cs: Režim celé obrazovky

en: Quality
cs: Kvalita

en: Custom
cs: Vlastní

en: Excellent
cs: Výborná

en: Moderate
cs: Střední

en: Number of days to display:
cs: Počet dní pro zobrazení:

en: Tile contents:
cs: Vícedenní předpověď:

en: General
cs: Všeobecné

en: Contents
cs: Obsah

en: Show N/A parameters
cs: Zobrazit nedostupné parametry

en: Live indicator
cs: ŽIVĚ indikátor

en: Locations
cs: Lokality

en: Operation successful!
cs: Operace úspěšná!

en: Refresh locations DB
cs: Obnovit databázi lokalit

en: Reset to defaults
cs: Resetovat do výchozího nastavení

en: Add
cs: Přidat

en: User interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Screen saver
cs: Spořič obrazovky

en: Time Bar
cs: Časová osa

en: Unit system:
cs: Systém jednotek:

en: Units
cs: Jednotky

en: Auto-detected
cs: Automatická detekce

en: Custom
cs: Vlastní

en: Distance:
cs: Vzdálenost:

en: Metric
cs: Metrický

en: Russia
cs: Ruský

en: Finland
cs: Finsko

en: Pressure:
cs: Tlak:

en: Temperature:
cs: Teplota:

en: Water temperature
cs: Teplota vody

en: US
cs: USA

en: Wind speed:
cs: Rychlost větru:

en: Landscape Options
cs: Možnosti krajiny

en: Show Daylight Diagram
cs: Zobrazit denní světlo

en: Show Forecast Panel
cs: Zobrazit panel vícedenní předpovědi

en: Show Full Screen button
cs: Zobrazit tlačítko celoobrazovkového režimu

en: Show Inspector
cs: Zobrazit detailní předpověď

en: Show Time Bar
cs: Zobrazit časovou osu

en: Show User interface
cs: Zobrazit uživatelské rozhraní

en: Show forecast when current weather is expired
cs: Zobrazit počasí pokud jsou data o počasí zastaralá

en: Organize
cs: Uspořádat

en: Organize locations
cs: Uspořádat lokality

en: Organize pictures
cs: Uspořádat obrázky

en: Pictures
cs: Obrázky

en: press
cs: stisknout

en: Falling
cs: Pokles

en: Falling Rapidly
cs: Prudký pokles

en: Rising
cs: Vzestup

en: Rising Rapidly
cs: Prudký vzestup

en: Steady
cs: Stálý

en: Previous Day
cs: Předchozí den

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Refresh Locations data base
cs: Obnovit databázi lokalit

en: Register
cs: Registrovat

en: Remove
cs: Odstranit

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename location
cs: Přejmenovat lokalitu

en: Rename picture
cs: Přejmenovat obrázek

en: Retry
cs: Opakovat

en: Run with Windows (minimized to tray)
cs: Spouštět současně s Windows (minimalizováno v systémové liště)

en: Season map
cs: Sezónní mapa

en: Select
cs: Vyber

en: Select country
cs: Vyber zemi

en: Select a landscape
cs: Vyber krajinu

en: Select location
cs: Vyber lokalitu

en: Select region
cs: Vyber region

en: Select state
cs: Vyber stát

en: Set as default
cs: Nastavit jako výchozí

en: Set YoWindow as ScreenSaver
cs: Nastavit YoWindow jako spořič obrazovky

en: Setup
cs: Nastavení

en: Show
cs: Ukázat

en: Show again
cs: Znovu ukázat

en: Speed
cs: Rychlost

en: Time
cs: Čas

en: {0} ago
cs: {0} nazpět

en: Time zone
cs: Časové pásmo

en: Today
cs: Dnes

en: Tomorrow
cs: Zítra

en: Tom.
cs: Zítra

en: Tonight
cs: Dnes večer

en: Add New Location
cs: Přidat novou lokalitu

en: Open Calendar...
cs: Otevřít kalendář...

en: Show Less Days
cs: Zobrazit méně dní

en: Show More Days
cs: Ukázat více dnů

en: Update Weather
cs: Aktualizovat předpověď

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Up
cs: Nahoru

en: Update interval
cs: Obnovovací frekvence

en: Update weather
cs: Aktualizovat počasí

en: Updating weather
cs: Aktualizuji počasí

en: View
cs: Zobrazit

en: Please wait...
cs: Prosím čekejte...

en: Weather
cs: Počasí

en: Daily rain total
cs: Celkové denní srážky

en: Weather expired
cs: Předpověď počasí je zastaralá

en: Feels like
cs: Pocitová teplota

en: Day maximum temperature
cs: Maximální teplota dne

en: Day minimum temperature
cs: Minimální teplota dne

en: Weather forecast
cs: Předpověď počasí

en: Forecast issued
cs: Předpověď vydána

en: Hail
cs: Krupobití

en: Humidity
cs: Vlhkost

en: Observed
cs: Zaznamenáno

en: Pressure
cs: Tlak

en: PWS only
cs: Pouze uživatelská meteostanice

en: Rain
cs: Déšť

en: Rain/Snow rate
cs: Úhrn déšť/sníh

en: Description
cs: Popis

en: Sky image
cs: Obrázek oblohy

en: Snow
cs: Sněžení

en: Snow level
cs: Sněhová hladina

en: Weather station properties
cs: Vlastnosti meteostanice

en: Temperature
cs: Teplota

en: Temperature range
cs: Teplotní rozsah

en: Water
cs: Voda

en: Update error
cs: Chyba aktualizace

en: Update time
cs: Čas aktualizace

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: Unlimited
cs: Neomezená

en: Wind
cs: Vítr

en: Calm
cs: Bezvětří

en: Variable
cs: Proměnlivý

en: Welcome to YoWindow!
cs: Vítá vás YoWindow!

en: Wind direction:
cs: Směr větru:

en: East
cs: Východ

en: North
cs: Sever

en: South
cs: Jih

en: West
cs: Západ

en: Yes
cs: Ano

en: Close screensaver on mouse move
cs: Zavřít spořič při pohybu myší

en: Color
cs: Barva

en: Background
cs: Pozadí

en: Choose color
cs: Vyber barvu

en: System tray
cs: Systémová lišta

en: Transparent
cs: Transparentní

en: Precipitation chance
cs: Pravděpodobnost srážek

en: Rain chance
cs: Pravděpodobnost deště

en: Snow chance
cs: Pravděpodobnost sněžení

en: {0} only
cs: {0} pouze

en: US
cs: USA

en: Dew point
cs: Rosný bod

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
cs: Povolit zábavné prvky

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
cs: Aktivovat překvapení

en: NWS forecasts for the USA
cs: NWS předpovědi pro USA

en: Open
cs: Otevřít

en: Browse
cs: Procházet

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
cs: Zadej cestu k obrázku či krajině na internetu nebo v tvém počítači

en: Landscape load error
cs: Chyba při nahrávání krajiny

en: Picture load error
cs: Chyba při nahrávání obrázku

en: The landscape is already added
cs: Krajina je již přidána

en: Landscape collection
cs: Sbírka krajin

en: Turn your photo into Landscape
cs: Změňte svou fotografii v krajinu

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
cs: {0}Nauč se{1} jak změnit obrázek v krajinu

en: Village
cs: Vesnice

en: Seaside
cs: Pobřeží

en: Airport
cs: Letiště

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
cs: Město

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
cs: Údolí

en: Sky
cs: Obloha

en: Landscape made from picture
cs: Krajina vytvořená z fotky

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
cs: Názorně ti vysvětlíme celý proces vytvoření krajiny v programu YoWindow z obrázků.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
cs: Prosím, přečtěte si tutoriál {0}Jak převést obrázek na krajinu?{1} (anglicky) před tím, než začnete

en: Click Next to continue...
cs: Pro pokračování klikněte na Další...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
cs: Vyberte obrázek, který chcete přeměnit v krajinu.

en: How to pick the best landscape picture?
cs: Jak vybrat nejlepší obrázek krajiny?

en: Source picture
cs: Zdrojový obrázek

en: The landscape will be created in the following folder
cs: Krajina bude uložena v této složce

en: Landscape folder name
cs: Název složky s kolekcí krajin

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
cs: Klikněte na tlačítko "Vytvořit" pro vytvoření {0} krajiny

en: {0} landscape has been created successfully!
cs: {0} krajina byla úspěšně vytvořena!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
cs: Nyní otevřete {0} ve svém oblíbeném obrázkovém editoru. Potřebujete odstranit oblohu z obrázku. Obrázek najdete ve {1}složce s krajinami{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
cs: Odstranit oblohu je snadné. Přečtěte si náš {0}tutorial{1} (anglicky).

en: Auto
cs: Automaticky

en: Horizon Level Setup
cs: Nastavení úrovně horizontu

en: Keys: Up/Down
cs: Klávesy: Nahoru/Dolů

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
cs: Chystáte se vymazat obrázek krajiny {0}. Operaci není možné vrátit. Opravdu to chcete udělat?

en: Edit Landscape
cs: Upravit krajinu

en: Edit Horizon Level
cs: Upravit úroveň horizontu

en: File not found.
cs: Soubor nenalezen.

en: The name is empty
cs: Název je prázdný

en: The folder already exists
cs: Složka již existuje

en: Illegal folder name
cs: Neplatný název složky

en: The file format is not supported.
cs: Formát souboru není podporován.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
cs: Obrázek je příliš velký pro YoWindow. Nesmí být větší než 2880 pixelů v šířce či délce.

en: Landscape Image
cs: Obrázek krajiny

en: Landscape Folder
cs: Složka krajiny

en: About Landscape
cs: O krajině

en: Picture {0} imported successfully
cs: Obrázek {0} úspěšně naimportován

en: Remind Me Later
cs: Připomenout později

en: Skip This Version
cs: Přeskočit tuto verzi

en: Loading
cs: Nahrávám

en: Next
cs: Další

en: Back
cs: Zpět

en: Finish
cs: Konec

en: Create
cs: Vytvořit

en: Import
cs: Vložit

en: Delete
cs: Smazat

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
cs: Hotovo

en: Path
cs: Cesta

en: Options
cs: Možnosti

en: Select the options you like
cs: Vyberte si možnost

en: Set YoWindow as default screen saver
cs: Nastavit YoWindow jako výchozí­ spořič obrazovky

en: Start with Windows (minimized to system tray)
cs: Spouštět s Windows (minimalizované v systémové liště)

en: Add a shortcut to quick launch bar
cs: Přidat odkaz do panelu rychlého spuštění­

en: You are about to upgrade YoWindow.
cs: Chystáte se aktualizovat YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
cs: Stiskněte OK pro nainstalování nové verze.

en: You must close YoWindow before you can continue.
cs: Před pokračování­m je nutné zavřít YoWindow.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
cs: Po ukončení YoWindow klikněte na Opakovat.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
cs: Chcete-li ukončit odinstalaci, stiskněte Zrušit.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
cs: Chcete-li přesto instalovat, stiskněte Ignorovat.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
cs: Chcete-li ukončit instalaci, stiskněte Zrušit.

en: Final step
cs: Poslední­ krok

en: Start YoWindow on system startup
cs: Spustit YoWindow při zapnutí počítače

en: Check for new version...
cs: Zjistit, zda je k dispozici nová verze...

en: YoWindow is up to date!
cs: Používáte aktuální YoWindow!

en: You have the latest version
cs: Máte nainstalovanou poslední verzi

en: Download new version!
cs: Stáhnout novou verzi!

en: Preview
cs: Náhled

en: Show small YoWindow logo
cs: Zobrazit malé logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
cs: Krajina je dostupná pouze v neomezené verzi.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
cs: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
cs: m

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
cs: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
cs: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
cs: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
cs: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
cs: stopy

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
cs: míle

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
cs: mil/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
cs: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
cs: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
cs: uzlů

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
cs: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
cs: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
cs: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
cs: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
cs: "

en: Display "?"
cs: Zobrazit "?"

en: Hide parameter
cs: Skrýt

en: When weather parameter is not available
cs: Není-li údaj o počasí k dispozici

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
cs: Informace

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
cs: Všechny

en: Temperature and Time
cs: Čas a teplota

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
cs: Toto je neomezená verze.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
cs: Již byla zaregistrována.

en: Free edition
cs: Verze zdarma

en: Unlimited edition
cs: Neomezená verze

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
cs: Abyste si mohli YoWindow užít naplno, je potřeba nainstalovat Flash Player (pro Internet Explorer) {0} nebo novější.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
cs: Stáhnout Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
cs: Zpřístupnit krajinu

en: YoWindow for Chrome
cs: YoWindow pro Chrome

en: YoWindow for Windows
cs: YoWindow pro Windows

en: YoWindow for Mac OS
cs: YoWindow pro Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
cs: YoWindow pro iPhone a iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
cs: Podpořte YoWindow na Facebooku

en: Follow YoWindow on Twitter
cs: Podpořte YoWindow na Twitteru

en: Landscape trial, days left:
cs: Krajina je ve zkušební době, zbývá dní:

en: Landscape trial period is over
cs: Zkušební doba krajiny vypršela

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
cs: Krajina "{0}" je součástí neomezené verze YoWindow.

en: Details
cs: Detaily

note: see Options/Advanced
en: View direction
cs: Směr pohledu

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
cs: Pevná nebe

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
cs: Editovat

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
cs: Obnovit

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
cs: Minimalizováno

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
cs: ovlivní pouze směr větru

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
cs: Sdílet počasí

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
cs: Sdílet

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
cs: Publikuji

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
cs: Ověřuji

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
cs: Úspěšně nasdíleno!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
cs: Mezera

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
cs: Aktuální počasí v {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
cs: Předpověď počasí pro {1} na {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
cs: Předpověď na dnešek pro {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
cs: Předpověď na zítra pro {0}

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
cs: Předpověď

en: Sound
cs: Zvuk

en: Enable sound
cs: Povolit zvuk

note: This is sound volume
en: Volume
cs: Hlasitost

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
cs: Zavřít

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
cs: V režimu stereo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
cs: Změnit aktuální roční období

en: Winter
cs: Zima

en: Spring
cs: Jaro

en: Summer
cs: Léto

en: Autumn
cs: Podzim

en: Naked
cs: Holá krajina

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
cs: Státy

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
cs: Hlasujte!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
cs: Hlasujte pro YoWindow, děkujeme

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
cs: Víc YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
cs: Posouváním obrazovky uvidíte změny počasí v čase

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
cs: A ještě jednou

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
cs: Kliknutím na tlačítko "ŽIVĚ" se vrátíte na aktuální počasí

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
cs: Sledujte počasí s láskou

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
cs: Zakázat automatický zámek obrazovky

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
cs: Nevypínat obrazovku, pokud je přístroj v napájení nebo pokud zbývá více než 25% baterie.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
cs: Více

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
cs: Paralaxa

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
cs: Iluze 3D prostoru při naklonení zařízení.

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
cs: Teplota ve stavovém řádku

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
cs: Ukázat teplotu pro domovskou lokaci

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
cs: Nedostatek volného místa.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
cs: YoWindow může být nestabilní.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
cs: {0} MB minimálně požadováno

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
cs: Počasí YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
cs: YoWindow Nula

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
cs: Získat plnou verzi

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
cs: Žádné reklamy, žádné limitování, všechny krajiny

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
cs: Plná verze

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
cs: Žádné reklamy

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
cs: Všechny krajiny k dispozici

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
cs: Předpověď v oznamovací oblasti

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
cs: Odstranit reklamy

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
cs: Předpověd počasí je omezená

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
cs: Dostupnost krajiny je omezena.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
cs: Připojování k {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
cs: Fotoaparát

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
cs: Fotografie

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
cs: Pozadí pracovní plochy

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
cs: Povolit animace

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
cs: Zobrazit počasí

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
cs: Žádné animace - téměř žádná spotřeba baterie

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
cs: Nastavení widgetu

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
cs: Widgety

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
cs: Vytvořit widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
cs: Klepnutím vyhledejte lokaci

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
cs: Zobrazovat pozadí

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
cs: Ikony počasí

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
cs: Barva pozadí

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
cs: Barva textu

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
cs: Průhlednost

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
cs: Zaoblené rohy

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
cs: Přidat widget na hlavní obrazovku

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
cs: Widget přidán na hlavní obrazovku

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
cs: Vybrat widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
cs: Malé

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
cs: Střední

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
cs: Hodiny

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
cs: Malé hodiny

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
cs: Přesunout navrch

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
cs: Odinstalovat "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
cs: Máte nainstalovanou plnou i volnou verzi YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
cs: Prosím, odinstalujte volnou verzi YoWindow aby jste zabránili zámeně.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
cs: Přidejte YoWindow widget - sledujte předpověď počasí komfortně

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
cs: Klepnutím pokračovat

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
cs: YoWindow nainstalován na externí úložiště.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
cs: VAROVÁNÍ: YoWindow tapety a widgety nemusí být dostupné když nainstalujete YoWindow na externí úložiště (SD karta) .

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
cs: Hledání lokality

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
cs: Použít kód

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
cs: Privilegia plné verze udělene

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
cs: Reklamy odstraněny, žádné omezení.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
cs: Neočekávaný kód

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
cs: Obnovit oprávnění

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
cs: Nastavit jako tapetu

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
cs: Poslat

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
cs: Zadejte zprávu

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
cs: Vyplnte počasí

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
cs: Právě jste zaslali na Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
cs: Nastavit jako šetřič

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
cs: Šetřič

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
cs: Noční režim

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
cs: Velmi tlumený displej (pro tmavé místnosti)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
cs: Odeslat zprávu

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
cs: Opravdu chcete nastavit {0} ako domov?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
cs: Zobraz tlak pro

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
cs: Nadmořská výška

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
cs: Nadmořská výška lokace

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
cs: YoWindow vyžaduje povolení pro uložení obrazového souboru před sdílením.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
cs: YoWindow vyžaduje povolení k uložení krajiny na disk

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
cs: Oznámení

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
cs: Zobrazovat oznámení

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
cs: Zobrazovat na uzamčené obrazovce

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
cs: Na střed

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
cs: Budík

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
cs: Probudit se s YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
cs: Ticho

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
cs: Odložit

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
cs: Zrušit

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
cs: Probuďte se zvukmi YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
cs: Budík se spustí za {0} minut

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
cs: Varování

en: Weather station
cs: Meteostanice

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
cs: Soukromé meteostanice nemusí být spolehlivé.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
cs: Stanice je mimo provoz

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
cs: Opravdu chcete přijímat informace o počasí z "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
cs: Opravdu chcete přepsat roční období pro {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
cs: Doporučujeme

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
cs: Nahlásit problém

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
cs: Nikdy

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
cs: Ohodnodit YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
cs: Děkujeme!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
cs: Odeslat email

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
cs: YoWindow report

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
cs: Co přesně se pokazilo?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
cs: Potřebujeme co nejvíce detailů.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
cs: Tmavé sklo

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
cs: Ikony aplikací jsou dobře vidět

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
cs: Pro skrytí informací o počasí, potáhněte nahoru

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
cs: Klepněte na teplotu pro odkrytí informací o počasí

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
cs: Nic nenalezeno pro "{0}"

en: Click to try again.
cs: Kliknutím to zkuste znovu.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
cs: Aktualizovat

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
cs: Potřebujete aktualizovat YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
cs: Užite si počasí

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
cs: Nová krajinka

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
cs: Hledání velikonočných vajíček

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
cs: Zkuste najít {0} vajíček, které jsme skryli v YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
cs: Hledejte vajíčka v {0} krajinkách

note: Egg hunt game.
en: Play again?
cs: Hrát znovu?

note: Egg hunt game.
en: Idea
cs: Nápad

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
cs: Našli jste všechna vejce!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
cs: Dobrá práce.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
cs: Vaše odměna

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
cs: Všechny krajinky budou k dispozici {0} dní

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
cs: Bez reklam {0} dní

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
cs: Vzhled programu

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
cs: Den

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
cs: Noc

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
cs: Dostupné v plné verzi

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
cs: Přidejte Vaši fotku do YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
cs: Klepnite "Krajinka" k otevření souboru s krajinkami

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
cs: Otevřte nebo udělejte fotku

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
cs: Roztažení a přiblížení

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
cs: Upravte krajinku na obrazovce

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
cs: Prsty přibližte

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
cs: Úroveň horizontu

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
cs: Nastavte úroveň horizontu

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
cs: Chcete, aby obloha reflektovala na počasí?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
cs: Vymažte oblohu - nahradíme ji YoWindow oblohou

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
cs: Vymažte oblohu

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
cs: Krok {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
cs: Klepnutím na oblohu vyberte její část

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
cs: Vymažte oblohu - kreslením pomocí červené nad žlutými oblastmi

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
cs: Nejprve vyberte tuto oblast žlutou značkou a poté ji vymažte červenou

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
cs: Pro obnovení použijte modrou značku.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
cs: Smazat

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
cs: Obnovit

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
cs: Název krajiny

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
cs: Zdroj fotky

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
cs: Dávám svolení zahrnout tuto krajinu do kolekce YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
cs: Krajinka "{0}" již existuje. Přepsat jej?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
cs: Změny nebudou uloženy

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
cs: Povolení k otevření souborů

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
cs: Aplikace YoWindow Weather je potřebná k otevření krajinky.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
cs: Stáhnete YoWindow

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
cs: Podívejte se na krátké video, aby byla odemčena krajina

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
cs: Podívejte se na krátké video k odemčení krajiny na {0} dnů

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
cs: Podívejte se teď

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
cs: Všechny krajiny jsou dostupné v plné verzi YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
cs: Krajina "{0}" odemčena.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
cs: Nové krajiny přidány

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
cs: Zobrazit menu

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
cs: Překvapení

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
cs: Problém?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
cs: Co se stalo?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
cs: Předpověď se nevyplnila

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
cs: Počasí na obrazovce neodpovídá počasí venku

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
cs: Umístění je chybné

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
cs: Počasí obvykle neodpovídá, když:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
cs: Nejbližší meteostanice je daleko.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
cs: Počasí se během dne často mění.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
cs: Bohužel, ani v dnešní době nejsou odborníci schopni předpovědět počasí se 100% přesností.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
cs: Pokud počasí často neodpovídá, zkuste změnit meteoslužbu.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
cs: Bohužel, automatické hledání místa může způsobovat chyby.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
cs: Zkuste vyhledat vaše město ručně.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
cs: Najděte své město

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
cs: Počasí chodí ze soukromé meteostanice.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
cs: Tato stanice může být nespolehlivá.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
cs: Doporučujeme změnit zdroj počasí.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
cs: Ostatní

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
cs: Výprodej! Sleva {0} %

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
cs: Použít aktuální umístění

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
cs: Krajina "Domov" je otevřena při zahájení aplikace

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
cs: Animovat foto-krajinu

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
cs: Svázat krajinu a {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
cs: Chceš použít "{0}" pro "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
cs: Ťukni na míč a hraj

note: The name of the Football game.
en: Football
cs: Fotbal

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
cs: Skóre {0} bodů

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
cs: Nejvyšší skóre

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
cs: Konec hry

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
cs: Vyhrál jsi!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
cs: Vyžadováno povolení

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
cs: Získávat počasí z "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
cs: Získávat také Předpověď počasí z "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
cs: Živé krajiny

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
cs: Nedaleko

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
cs: Nedávné

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
cs: Moje krajiny

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
cs: Kde zobrazit krajinu?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
cs: Ponechat krajinu při pohybu mezi městy

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
cs: Kamkoliv jdu

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
cs: Obnovit zobrazení

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
cs: Reklama

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
cs: Mapa

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
cs: Smazat krajinu "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
cs: Smazat krajiny?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
cs: Obnovit krajiny

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
cs: Nenalezeny žádné krajiny

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
cs: Tvé krajiny byly obnoveny

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
cs: Podívej se, kam se pohybují déšť a mraky.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
cs: Vyzkoušej

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
cs: Zbývá {0} dnů

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
cs: Tučné písmo

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
cs: Vyzkoušet Beta verzi

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
cs: Zadejte alespoň 3 znaky

en: Allow YoWindow to access your location
cs: Povolit YoWindow přístup k Vaší poloze

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
cs: Získejte přesnou předpověď počasí pro Vaši polohu.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
cs: Otevřete iOS Nastavení > Soukromí > Služby polohy.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
cs: Ve widgetu je zobrazen "Domov"

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
cs: Sledujte krátké video k odemknutí této funkce

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
cs: Vytvářejte vysoce kvalitní krajiny

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
cs: Bez reklam

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
cs: Zbavte se těchto otravných reklam

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
cs: Určitě chcete ukončit YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
cs: Izlaz potvrde

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
cs: Zobrazovat zítřek

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
cs: Odstranit limity

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
cs: Měsíc

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
cs: Rok

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
cs: 1 Měsíc

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
cs: 1 Rok

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
cs: Neomezená

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
cs: Ukončit odběr

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
cs: Populární

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
cs: Ušetříte {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
cs: Jednorázová platba

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
cs: Obnovit nákupy

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
cs: Všechny dostupné funkce.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
cs: Předplatné

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
cs: Plán předplatného

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
cs: Aktuální plán

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
cs: Změnit plán

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
cs: Zrušit předplatné

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
cs: Vaše předplatné bylo zrušeno

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
cs: Obnovte předplatné

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
cs: Neomezená verze YoWindow

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
cs: Běžná cena {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
cs: Předplatné aktivováno.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
cs: Celoživotní předplatné aktivováno.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
cs: Děkujeme za podporu projektu.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
cs: Užijte si YoWindow bez omezení!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
cs: Vaše předplatné končí.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
cs: Chtěli byste si předplatit znovu?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
cs: Máte aktivní předplatné. Zrušte prosím toto předplatné před zakoupením celoživotní licence.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
cs: Soubor krajiny

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
cs: Hrady a zámky

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
cs: Zajímavosti ze světa

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
cs: Hory

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
cs: Moře

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
cs: Obrazy

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
cs: Komunita YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
cs: Květiny

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
cs: Příroda

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
cs: Kočky

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
cs: Psi

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
cs: Tato verze aplikace není kompatibilní s vaším přístrojem.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
cs: Prosím, instalujte YoWindow z Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
cs: Otevřete Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
cs: Očekává se déšť

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
cs: Očekávají se kroupy

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
cs: Očekává se bouřka

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
cs: Pravděpodobnost {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
cs: Oznámení

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
cs: Trvalé oznámení

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
cs: Upozornění

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
cs: Připomenutí deštníku

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
cs: Ranní upozornění na déšť

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
cs: Přístup k poloze byl aplikaci YoWindow zamítnut.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
cs: Povolte přístup k poloze v systémovém nastavení YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
cs: Vyžadováno povolení pro polohu

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
cs: Widgety YoWindow nemohou zobrazit vaši aktuální polohu.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
cs: Pro udělení přístupu k poloze vyberte v dalším kroku možnost „Povolit vždy“.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
cs: YoWindow Pozadí není schopno zobrazit vaši aktuální polohu.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
cs: Průběžná notifikace YoWindow nedokáže zobrazit vaši aktuální polohu.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
cs: Budík nemůže zvonit.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
cs: Povolte prosím upozornění "Budík"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
cs: Úložiště

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
cs: Přístup k úložišti byl odepřen

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
cs: Obnovit

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
cs: YoWindow potřebuje přístup k úložišti pro uložení krajiny.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
cs: V dalším kroku prosím udělte povolení k přístupu do Úložiště.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
cs: Pro obnovení krajin potřebuje YoWindow přístup k Úložišti.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
cs: Vámi vytvořené krajiny by mohly být ztraceny.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
cs: Pro zachování krajin potřebuje YoWindow přístup k Úložišti.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
cs: Aktualizace YoWindow byla právě stažena.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
cs: Restartovat

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
cs: Ráno

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
cs: Během dne

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
cs: Večer

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
cs: V noci

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
cs: Novinky a slevy

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
cs: Snímek obrazovky

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
cs: Čtvercový

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
cs: Žádné připojení

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
cs: Zobrazena předpověď

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
cs: Aktualizováno

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
cs: Právě teď

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
cs: Autor

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
cs: Změnit "Domov"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
cs: Náhodná krajina

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
cs: Nová krajina každý den

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
cs: Nové

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
cs: Sledovat video

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
cs: Zavřít krajinu

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
cs: Zítra se očekává oteplování

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
cs: Zítra se očekává ochlazování

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
cs: Přibližně {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
cs: Náhlé oteplení nebo ochlazení

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
cs: Je toto tvá poloha?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
cs: Nádraží

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
cs: Diskuze

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
cs: Vyrobeno s ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
cs: "{0}" krajina je součástí plné verze.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
cs: Nicméně, nyní ji můžeš vyzkoušet.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
cs: Zbývá dnů:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
cs: Poslední den

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
cs: Zkušební doba skončila.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
cs: Zakázat reklamy při spuštění aplikace

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
cs: Bude Vám účtováno {0} za roční předplatné, které se obnoví automaticky za {1}, účtováno ročně.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
cs: Bude Vám účtováno {0} za předplatné na 1 měsíc, které se obnoví automaticky za {1}, účtováno měsíčně.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
cs: Poté {0}/Year

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
cs: Poté {0}/Month

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
cs: Účtováno ročně

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
cs: Účtováno měsíčně

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
cs: Možno kdykoliv zrušit

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
cs: Klepněte znovu pro opuštění

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
cs: Vložte komentář

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
cs: Zpráva

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
cs: Odhlásit

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
cs: Smazat komentář?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
cs: Opravdu chcete smazat komentář?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
cs: Teplota není zobrazena ve stavovém řádku.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
cs: Příčina: oznámení pro YoWindow byla deaktivována.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
cs: Pro zobrazení teploty povolte oznámení.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
cs: Nastavení oznámení

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
cs: Oznámení zakázána

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
cs: Oznamování zakázáno

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
cs: Tmavé pozadí ve stavovém řádku

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
cs: Opravit počasí

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
cs: Prší nebo ne?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
cs: Pomozte YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
cs: Jaké je venku počasí?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
cs: Žádný déšť

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
cs: Zobrazit tlačítko "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
cs: Ponechání počasí po dobu

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
cs: Odeslat

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
cs: Potvrzeno!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
cs: Opraveno!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
cs: Odesílejte počasí častěji

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
cs: Nahlaste počasí

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
cs: Odpověď

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
cs: Odpověď pro {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
cs: Všechny meteostanice jsou dostupné v plné verzi YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
cs: Odemknout meteostanici

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
cs: Meteorologická služba

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
cs: Meteostanice

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
cs: Přidejte svou meteostanici

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
cs: Přihlásit

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
cs: Komentář smazán

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
cs: Vrátit

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
cs: Oceán

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
cs: YoWindow na pozadí přistupuje k poloze zařízení, aby na základě vaší polohy zobrazilo počasí ve widgetech a na živé tapetě.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
cs: Tato data jsou také používána pro reklamní účely.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
cs: Zadejte své jméno

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
cs: Vytvořte krajinu z vaší fotky

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
cs: Přizpůsobte oblohu, aby odrážela počasí - vystřihněte oblohu

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
cs: Automaticky

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
cs: Nemusí být přesné

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
cs: Manuálně

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
cs: Vystřihni oblohu sám

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
cs: Vaše fotka bude odeslána na server YoWindow za účelem detekce oblohy.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
cs: Fotka NEBUDE ponechána na serveru.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
cs: Okraj oblohy

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
cs: Obloha nenalezena

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
cs: Kupón

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
cs: Mořská zvířata a lodě

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
cs: Žlutá ponorka

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
cs: Piráti

en: Missed alarm
cs: Zmeškané upozornění

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
cs: YoWindow vyžaduje oprávnění k nastavení upozornění.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
cs: Uzamkni pozici

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
cs: Otevřete libovolnou krajinu zdarma

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
cs: Led

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
cs: Systémové téma

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
cs: Blokovat {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
cs: Určitě blokovat {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
cs: Blokovat

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
cs: {0} blokován(-a)

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
cs: Můžete odblokovat na {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
cs: Odblokovat

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
cs: Blokované účty

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
cs: Klikněte pro nastavení

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
cs: Funkce chybí

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
cs: Mapa počasí je nyní zdarma

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
cs: Voda na fotkách se nyní pohybuje!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
cs: Vlny odrážejí aktuální rychlost větru

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
cs: Chcete tuto krajinu uložit?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
cs: Ponechat krajinu i po odinstalaci YoWindow.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
cs: Uložit

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
cs: Povolit YoWindow zobrazovat oznámení

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
cs: Vyžadováno k zobrazení aktuální teploty ve stavovém řádku

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
cs: Povolit oznámení

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
cs: YoWindow nemá povoleno zveřejňovat oznámení.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
cs: Povolte oznámení v nastavení systému YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
cs: Zap

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
cs: Vyp

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
cs: Zobrazit čas zařízení pro domovskou lokalitu

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
cs: Všude

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
cs: Všude kromě nastavených

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
cs: Všude, kromě míst, kterým již byla přiřazena krajina

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
cs: Detekce oblohy na obrázku

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
cs: YoWindow vyřízne oblohu z obrázku a zobrazí místo ní skutečné počasí

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
cs: Vytvoření krajiny YoWindow ze snímku pořízeného vaším fotoaparátem

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
cs: Přístup k fotoaparátu

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
cs: YoWindow nemá přístup k fotoaparátu, povolte prosím YoWindow přístup k fotoaparátu v nastavení soukromí.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
cs: Žádný fotoaparát

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
cs: Fotoaparát na zařízení chybí

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
cs: Otevřete fotogalerii

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
cs: Zobrazit lištu s odkazy dole
