Translate tutorial 1.0 - en to ru translation catalogue (925 entries)

en: Abandon unlimited license
ru: Отказаться от лицензии Unlimited

en: Absent
ru: Отсутствует

en: Add
ru: Добавить

en: Animate
ru: Анимировать

en: Apply
ru: Применить

en: Astronomy
ru: Астрономия

en: Day Length
ru: Долгота дня

en: Moon Phase
ru: Фаза Луны

en: Sunrise
ru: Восход

en: Sunset
ru: Закат

en: Auto update weather
ru: Обновлять погоду автоматически

en: Bad ICAO code
ru: Неверный код ICAO

en: Buy YoWindow Unlimited!
ru: Купить полную версию!

en: Calendar
ru: Календарь

en: Cancel
ru: Отмена

en: Change
ru: Изменить

en: Code
ru: Код

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
ru: Прогноз погоды от {0}, предоставлен Норвежским Метеорологическим Институтом и НРК

en: Forecast from {0}
ru: Прогноз от {0}

en: Current weather
ru: Текущая погода

en: Friday
ru: Пятница

en: Monday
ru: Понедельник

en: Saturday
ru: Суббота

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Thursday
ru: Четверг

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Fr
ru: Пт

en: Mo
ru: Пн

en: Sa
ru: Сб

en: Su
ru: Вс

en: Th
ru: Чт

en: Tu
ru: Вт

en: We
ru: Ср

en: day ago
ru: день назад

en: days ago
ru: дней назад

en: Default
ru: По умолчанию

en: Blowing
ru: Ветреный

en: Clear
ru: Ясно

en: Cloudy
ru: Пасмурно

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
ru: Пасмурно

en: Drizzle
ru: Моросящий дождь

en: Fair
ru: Легкая Облачность

en: Fog
ru: Туман

en: Freezing
ru: Переохл.

en: Hail
ru: Град

en: Haze
ru: Дымка

en: Heavy
ru: Сильный

en: Ice Crystals
ru: Ледяные кристаллы

en: Ice Pellets
ru: пыль (обложная)

en: In Vicinity
ru: Поблизости

en: Light
ru: Слаб.

en: Low Drifting
ru: Низко стелющийся

en: Mist
ru: Туман

en: Mostly Cloudy
ru: Облачно с прояснениями

en: Partial
ru: Частично

en: Partly Cloudy
ru: Частично облачно

en: Patches
ru: Местами

en: Scattered Clouds
ru: Рассеянные облака

en: Rain
ru: Дождь

en: Rain And Thunder
ru: Грозовые дожди

en: Sand
ru: Песок

en: Shallow
ru: Мелкий

en: Shower
ru: Ливни

en: Shower With Thunder
ru: Грозовые ливни

en: Sleet
ru: Мокрый снег

en: Small Hail
ru: Небольшой град

en: Smoke
ru: Дымка

en: Snow
ru: Снег

en: Snow And Thunder
ru: Снег с грозой

en: Snow Grains
ru: Снежная крупа

en: Snow Showers
ru: Снегопад

en: Thunderstorm
ru: Грозы

en: Unknown Precipitation
ru: Тип осадков неизвестен

en: Widespread Dust Haze
ru: Пылевая мгла

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
ru: Вы вероятно ошиблись при вводе Лицензионного Ключа. Совет: попробуйте скопиовать и вставить ключ.

en: Wrong license key
ru: Неверный Лицензионный Ключ

en: You will have to restart the application for this to take effect
ru: Пожалуйста перезапустите YoWindow для того, чтобы настройки вступили в силу.

en: Language change
ru: Смена языка

en: No limits!
ru: Без ограничений!

en: Buy now!
ru: Купить сейчас!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
ru: Купите версию Unlimited, чтобы снять ограничения.

en: Not now
ru: Позже

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
ru: Для завершения регистрации введите лицензионный ключ, который мы Вам отправили по электронной почте.

en: License registration
ru: Регистрация лицензии

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
ru: Вы зарегистрировали полную версию YoWindow Unlimited. Спасибо!

en: Distance
ru: Расстояние

en: Down
ru: Вниз

en: Download
ru: Загрузить

en: Enter weather source URL please
ru: Введите адрес источника погоды (URL)

en: Error
ru: Ошибка

en: The location is already added
ru: Город уже добавлен

en: Exit
ru: Выход

en: To get started, pick your home location
ru: Для начала выберите город, где Вы живете

en: Forecast Panel
ru: Панель Прогноза

en: Full Screen
ru: Полный Экран

en: Help
ru: Помощь

en: Highlight weather station parameters
ru: Подсвечивать данные полученные с Метеостанции

en: Home
ru: Дом

en: h
ru: ч

en: Inspector
ru: Инспектор

en: Landscape
ru: Пейзаж

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
ru: Картинка

en: Foreground
ru: Передний план

en: Landscape Options
ru: Настройки пейзажа

en: Landscape pictures
ru: Пейзажные картинки

en: Landscapes
ru: Пейзажи

en: Language:
ru: Язык:

en: English
ru: Русский

en: System Default
ru: Системное значение по умолчанию

en: Latitude
ru: Широта

en: {0} locations
ru: {0} города

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
ru: Сейчас Вы можете добавить только {0} города. В версии Unlimited Вы можете добавить сколько угодно городов.

en: Weather auto-update is off
ru: Авто-обновление погоды выкл.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
ru: Нажмите F5, чтобы обновить погоду. В версии Unlimited погода обновляется автоматически.

en: {0} weather forecast days only
ru: Прогноз погоды только на {0} дня

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
ru: Сейчас Вам доступен прогноз только на {0} дня. Версия Unlimited отображает прогноз погоды на {1} дней.

en: Licence key
ru: Ключ

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
ru: Погода обновляется автоматически в версии Unlimited

en: LIVE
ru: Сейчас

en: Load weather from personal weather station
ru: Загружать погоду с личной метео-станции

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading landscape...
ru: Загрузка пейзажа...

en: Location
ru: Город

en: Location ID
ru: Код города

en: Location Properties
ru: Свойства города

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
ru: Ссылка

en: Locations
ru: Города

en: All locations
ru: Все города

en: All regions
ru: Все регионы

en: All states
ru: Все штаты

en: Change landscape
ru: Сменить пейзаж

en: Select a location
ru: Выбирайте город

en: The location is already added
ru: Город уже добавлен

en: Location is not selected yet
ru: Город пока не выбран

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
ru: Крупные города (более 100,000 жителей)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
ru: Ошибка связи, информация о городе недоступна  По этой причине город не может быть выбран сейчас.

en: No locations in scope
ru: Ни один город не найден

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
ru: Диапазон

en: Region
ru: Регион

en: Cannot find a location?
ru: Не получается найти город?

en: Set as Home
ru: Установить как Дом

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
ru: Текущее Местоположение

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
ru: Отслеживать текущее место

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: Longitude
ru: Долгота

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
ru: Взгляд направлен на север, западный ветер дует слева

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
ru: Взгляд направлен на юг, западный ветер дует справа

en: April
ru: Апрель

en: August
ru: Август

en: December
ru: Декабрь

en: February
ru: Февраль

en: January
ru: Январь

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: March
ru: Март

en: May
ru: Май

en: November
ru: Ноябрь

en: October
ru: Октябрь

en: September
ru: Сентябрь

en: About
ru: О программе

en: Facebook Edition
ru: Версия для Facebook

en: License Agreement
ru: Лицензионное Соглашение

en: Program
ru: Программа

en: Visit our Forum
ru: Посетите наш форум (англ.)

en: YoWindow for your Site or Blog
ru: YoWindow для сайта или блога

en: m
ru: мин

en: {0} minutes back
ru: {0} минут назад

en: {0} minutes forward
ru: {0} минут вперед

en: Name
ru: Имя

en: Network error
ru: Ошибка связи

en: Network not available
ru: Нет связи с Интернет.

en: It is available on {0}
ru: Она доступна на {0}

en: New version released
ru: Вышла новая версия

en: Next Day
ru: Следующий День

en: No
ru: Нет

en: No weather
ru: Погоды нет

en: N/A
ru: Нет

en: Notify me when a new version is available
ru: Сообщать о выходе новой версии

en: Online
ru: Онлайн

en: Open {0}
ru: Открыть {0}

en: Options
ru: Настройки

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Application choice
ru: Выбор приложения

en: Date
ru: Дата

en: Display
ru: Дисплей

en: Animate clouds
ru: Облака движутся

en: Default
ru: По умолчанию

en: Full screen mode
ru: Полноэкранный режим:

en: Quality
ru: Качество

en: Custom
ru: Настроить

en: Excellent
ru: Превосходное

en: Moderate
ru: Удовлетворительное

en: Number of days to display:
ru: Количество отображаемых дней:

en: Tile contents:
ru: Содержимое плитки

en: General
ru: Общее

en: Contents
ru: Содержимое

en: Show N/A parameters
ru: Отображать недоступные параметры

en: Live indicator
ru: Индикатор

en: Locations
ru: Города

en: Operation successful!
ru: Операция успешно выполнена!

en: Refresh locations DB
ru: Обновить базу данных городов

en: Reset to defaults
ru: Восстановить начальные настройки

en: Add
ru: Добавить

en: User interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: Screen saver
ru: Заставка экрана

en: Time Bar
ru: Панель Времени

en: Unit system:
ru: Система единиц:

en: Units
ru: Единицы измерения

en: Auto-detected
ru: Авто-определение

en: Custom
ru: Настроить

en: Distance:
ru: Расстояние:

en: Metric
ru: Метрические

en: Russia
ru: Россия

en: Finland
ru: Финляндия

en: Pressure:
ru: Давление:

en: Temperature:
ru: Температура:

en: Water temperature
ru: Температура воды

en: US
ru: США

en: Wind speed:
ru: Скорость ветра:

en: Landscape Options
ru: Настройки пейзажа

en: Show Daylight Diagram
ru: Показать Диаграмму Дневного Света

en: Show Forecast Panel
ru: Показать Панель Прогноза

en: Show Full Screen button
ru: Показать кнопку Полный Экран

en: Show Inspector
ru: Показать Инспектор

en: Show Time Bar
ru: Показать Панель Времени

en: Show User interface
ru: Показать Пользовательский Интерфейс

en: Show forecast when current weather is expired
ru: Показывать прогноз погоды, если текущая погода устарела

en: Organize
ru: Организовать

en: Organize locations
ru: Организовать города

en: Organize pictures
ru: Организовать картинки

en: Pictures
ru: Картинки

en: press
ru: нажмите

en: Falling
ru: Падает

en: Falling Rapidly
ru: Резко Падает

en: Rising
ru: Растет

en: Rising Rapidly
ru: Резко Растет

en: Steady
ru: Устойчивое

en: Previous Day
ru: Предыдущий День

en: Properties
ru: Свойства

en: Refresh Locations data base
ru: Обновить базу данных городов

en: Register
ru: Регистрация

en: Remove
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename location
ru: Переименовать город

en: Rename picture
ru: Переименовать картинку

en: Retry
ru: Повторить

en: Run with Windows (minimized to tray)
ru: Запускать вместе с Windows (свернув в область системных часов)

en: Season map
ru: Карта времен года

en: Select
ru: Выбрать

en: Select country
ru: Выбирайте страну

en: Select a landscape
ru: Выберите пейзаж

en: Select location
ru: Выбирайте город

en: Select region
ru: Выбирайте регион

en: Select state
ru: Выбирайте штат

en: Set as default
ru: Установить по умолчанию

en: Set YoWindow as ScreenSaver
ru: Сделать YoWindow заставкой экрана

en: Setup
ru: Настройка

en: Show
ru: Показать

en: Show again
ru: Показывать в следующий раз

en: Speed
ru: Скорость

en: Time
ru: Время

en: {0} ago
ru: {0} назад

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Tom.
ru: Зав.

en: Tonight
ru: Ночью

en: Add New Location
ru: Добавить Еще Город

en: Open Calendar...
ru: Открыть Календарь...

en: Show Less Days
ru: Показать Меньше Дней

en: Show More Days
ru: Показать Больше Дней

en: Update Weather
ru: Обновить Погоду

en: Unknown
ru: Неизвестен

en: Up
ru: Вверх

en: Update interval
ru: Интервал обновления

en: Update weather
ru: Обновить погоду

en: Updating weather
ru: Погода обновляется

en: View
ru: Вид

en: Please wait...
ru: Подождите пожалуйcта...

en: Weather
ru: Погода

en: Daily rain total
ru: Дождь за день

en: Weather expired
ru: Погода устарела

en: Feels like
ru: По ощущению

en: Day maximum temperature
ru: Максимальная дневная температура

en: Day minimum temperature
ru: Минимальная дневная температура

en: Weather forecast
ru: Прогноз погоды

en: Forecast issued
ru: Прогноз

en: Hail
ru: Град

en: Humidity
ru: Влажность

en: Observed
ru: Наблюдалась

en: Pressure
ru: Давление

en: PWS only
ru: только метеостанция

en: Rain
ru: Дождь

en: Rain/Snow rate
ru: Количество осадков

en: Description
ru: Описание

en: Sky image
ru: Картинка неба

en: Snow
ru: Снег

en: Snow level
ru: Уровень снега

en: Weather station properties
ru: Свойства метео-станции

en: Temperature
ru: Температура

en: Temperature range
ru: Диапазон температуры

en: Water
ru: Вода

en: Update error
ru: Ошибка при обновлении

en: Update time
ru: Время обновления

en: UV index
ru: Ультрафиолет

en: Visibility
ru: Видимость

en: Unlimited
ru: Абсолютная

en: Wind
ru: Ветер

en: Calm
ru: Безветренно

en: Variable
ru: Переменный

en: Welcome to YoWindow!
ru: Добро пожаловать в YoWindow!

en: Wind direction:
ru: Направление ветра:

en: East
ru: Восток

en: North
ru: Север

en: South
ru: Юг

en: West
ru: Запад

en: Yes
ru: Да

en: Close screensaver on mouse move
ru: Закрывать заставку по движению мыши

en: Color
ru: Цвет

en: Background
ru: Фон

en: Choose color
ru: Выбирайте цвет

en: System tray
ru: Область часов

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Precipitation chance
ru: Вероятность осадков

en: Rain chance
ru: Вероятность дождя

en: Snow chance
ru: Вероятность снега

en: {0} only
ru: только {0}

en: US
ru: США

en: Dew point
ru: Точка росы

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
ru: Пусть будет весело!

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
ru: Включить сюрпризы

en: NWS forecasts for the USA
ru: Прогноз погоды для США от NWS

en: h
ru: ч

en: min
ru: мин

en: Open
ru: Открыть

en: Browse
ru: Обзор

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
ru: Введите путь к изображению или пейзажу в Интернет или на вашем компьютере

en: Landscape load error
ru: Ошибка при загрузке пейзажа

en: Picture load error
ru: Ошибка при загрузке картинки

en: The landscape is already added
ru: Этот пейзаж уже добавлен

en: Landscape collection
ru: Коллекция пейзажей

en: Turn your photo into Landscape
ru: Превратите вашу фотографию в пейзаж

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
ru: {0}Научитесь{1} превращать фотографию в пейзаж

en: Village
ru: Деревня

en: Seaside
ru: Побережье

en: Airport
ru: Аэропорт

en: Pagoda
ru: Фен-шуй

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
ru: Город

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
ru: Долина

en: Sky
ru: Небо

en: Landscape made from picture
ru: Пейзаж сделанный из фотографии

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
ru: Вам предстоит создать Пейзаж YoWindow из фотографии.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
ru: Ознакомьтесь с нашим кратким руководством {0}How to turn a picture into Landscape?{1} перед тем как продолжить.

en: Click Next to continue...
ru: Нажмите кнопку Далее для продолжения...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
ru: Укажите фотографию, которую Вы хотите превратить в Пейзаж.

en: How to pick the best landscape picture?
ru: Как подобрать удачное изображение для пейзажа?

en: Source picture
ru: Фото

en: The landscape will be created in the following folder
ru: Пейзаж будет создан в этой папке

en: Landscape folder name
ru: Имя Папки Пейзажа

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
ru: Нажмите кнопку "Создать", чтобы создать Пейзаж {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
ru: Пейзаж {0} был успешно создан! Ура!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
ru: Теперь откройте {0} в вашем любимом графическом редакторе. Вам необходимо удалить небо из изображения. Вы найдете изображение в {1}Папке Пейзажа{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
ru: Удалять небо - это легко. Почитайте наше короткое {0}руководство{1} (анг.)

en: Auto
ru: Автоматически

en: Horizon Level Setup
ru: Настройка Уровня Гризонта

en: Keys: Up/Down
ru: Клавиши: Вверх/Вниз

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
ru: Изображение Пейзажа {0} будет удалено с диска. Это необратимое действие. Вы уверены?

en: Edit Landscape
ru: Редактировать Пейзаж

en: Edit Horizon Level
ru: Редактировать Уровень Горизонта

en: File not found.
ru: Файл не найден

en: The name is empty
ru: Пустое имя

en: The folder already exists
ru: Папка уже существует

en: Illegal folder name
ru: Недопустимое имя папки

en: The file format is not supported.
ru: Такой формат файла не поддерживается

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
ru: Фотография слишком большая для YoWindow. Размер фото не должен превышать 2880 точек по ширине или высоте.

en: Landscape Image
ru: Изображение Пейзажа

en: Landscape Folder
ru: Папка Пейзажа

en: About Landscape
ru: О Пейзаже

en: Picture {0} imported successfully
ru: Фотография {0} удачно сымпортирована

en: Remind Me Later
ru: Напомните позже

en: Skip This Version
ru: Пропустить Эту Версию

en: Loading
ru: Загрузка

en: Next
ru: Далее

en: Back
ru: Назад

en: Finish
ru: Завершить

en: Create
ru: Создать

en: Import
ru: Импорт

en: Delete
ru: Удалить

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
ru: Готово

en: Path
ru: Путь

en: Options
ru: Настройки

en: Select the options you like
ru: Настройте повидение программы

en: Set YoWindow as default screen saver
ru: Установить YoWindow как заставку экрана по умолчанию

en: Start with Windows (minimized to system tray)
ru: Запускать вместе с Windows (свернув в область системных часов)

en: Add a shortcut to quick launch bar
ru: Добавить значок на панель быстрого запуска

en: You are about to upgrade YoWindow.
ru: Вы собираетесь обновить YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
ru: Нажмите OK для установки новой версии.

en: You must close YoWindow before you can continue.
ru: Пожалуйста, выйдите из YoWindow перед тем как начнется процесс удаления.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
ru: После этого нажмите Повтор.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
ru: Если Вы хотите отменить удаление программы, нажмите Отмена.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
ru: Если Вы хотите начать установку, нажмите Пропустить.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
ru: Если Вы хотите прервать установку, нажмите Прервать.

en: Final step
ru: Последний шаг

en: Start YoWindow on system startup
ru: Запускать YoWindow на старте системы

en: Check for new version...
ru: Проверить новую версию...

en: YoWindow is up to date!
ru: У вас установлена самая свежая YoWindow!

en: You have the latest version
ru: У вас самая последняя версия

en: Download new version!
ru: Загрузить новую версию!

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Show small YoWindow logo
ru: Отображать маленький значок YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
ru: Этот пейзаж доступен только в версии Unlimited.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
ru: ч

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
ru: м

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
ru: мм

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
ru: см

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
ru: м

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
ru: км

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
ru: футов

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
ru: миль

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
ru: миль/ч

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
ru: км/ч

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
ru: м/с

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
ru: узлов

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
ru: Бфт

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
ru: мб

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
ru: кПа

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
ru: ГПа

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
ru: "

en: Display "?"
ru: Отображать "?"

en: Hide parameter
ru: Не показывать параметр

en: When weather parameter is not available
ru: Когда погодный параметр недоступен

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
ru: Информация

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
ru: Все

en: Temperature and Time
ru: Температура и время

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
ru: Это версия Unlimited

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
ru: Она уже зарегистрирована.

en: Free edition
ru: Бесплатная версия

en: Unlimited edition
ru: Версия Unlimited

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
ru: Для работы YoWindow небоходимо установить Flash Player (для Internet Explorer) версии {0} или позднее.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
ru: Загрузить Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
ru: Разблокируйте пейзаж

en: YoWindow for Chrome
ru: YoWindow для Chrome

en: YoWindow for Windows
ru: YoWindow для Windows

en: YoWindow for Mac OS
ru: YoWindow для Mac ОС

en: YoWindow for iPhone and iPad
ru: YoWindow для iPhone и iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
ru: Следите за YoWindow на Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
ru: Следите за YoWindow в Twitter

en: Landscape trial, days left:
ru: Проба пейзажа, осталось дней:

en: Landscape trial period is over
ru: Ознакомительный период для этого пейзажа окончен

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
ru: Пейзаж "{0}" входит в состав YoWindow Unlimited.

en: Details
ru: Подробнее

note: see Options/Advanced
en: View direction
ru: Направление взгляда

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
ru: Фиксированное небо

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
ru: Изменить

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
ru: Перезагрузить

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
ru: Окно свернуто

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
ru: влияет только на ветер

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
ru: Трансляция

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
ru: Поделиться

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
ru: Публикация

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
ru: Авторизация

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
ru: Опубликовано!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
ru: Пробел

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
ru: Погода сейчас в {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
ru: Прогноз погоды в {0} для {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
ru: Сегодня в {0} (прогноз)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
ru: Завтра в {0} (прогноз)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
ru: Прогноз

en: Sound
ru: Звук

en: Enable sound
ru: Включить

note: This is sound volume
en: Volume
ru: Громкость

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
ru: Пропустить

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
ru: Стерео

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
ru: Свое время года

en: Winter
ru: Зима

en: Spring
ru: Весна

en: Summer
ru: Лето

en: Autumn
ru: Осень

en: Naked
ru: Межсезонье

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
ru: Страны

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
ru: Голосуйте!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
ru: Проголосуйте за YoWindow, спасибо

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
ru: Больше YoWindow?

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
ru: Проведите пальцем по экрану, чтобы увидеть как изменится погода

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
ru: И ещё раз

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
ru: Нажмите кнопку 'Сейчас', чтобы вернуться в текущее время

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
ru: Наблюдайте за погодой с удовольствием

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
ru: Отключить Автоблокировку экрана

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
ru: Не выключать экран, если устройство заряжается либо заряд батареи больше 25%

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
ru: Еще

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
ru: Параллакс

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
ru: Эффект 3D при наклоне устройства

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
ru: Температура в Строке Состояния

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
ru: Показывать температуру для "Домашнего" города

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
ru: Недостаточно свободного места

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
ru: YoWindow может работать нестабильно

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
ru: Требуется минимум {0} МБ

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
ru: Погода YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
ru: YoWindow Ноль

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
ru: Получить Полную Версию

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
ru: Без рекламы, без ограничений, доступны все пейзажи

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
ru: Полная Версия

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
ru: Без рекламы

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
ru: Доступны все пейзажи

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
ru: Прогноз погоды в области уведомлений

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
ru: Убрать рекламу

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
ru: Прогноз погоды ограничен

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
ru: Демо

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
ru: Доступ к пейзажу "{0}" ограничен.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
ru: Соединение с {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
ru: Фотокамера

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
ru: Галерея

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
ru: Обои

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
ru: Включить анимацию

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
ru: Показывать погоду

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
ru: Без анимации программа практически не потребляет энергию

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
ru: Настройки Виджета

note: A title for a page with Android widgets.
en: Widgets
ru: Виджеты

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
ru: Создать Виджет

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
ru: Нажмите, чтобы найти город

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
ru: Отображать фон

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
ru: Значки погоды

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
ru: Цвет фона

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
ru: Цвет текста

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
ru: Прозрачность

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
ru: Закруглённые углы

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
ru: Добавить виджет на Домашний Экран

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
ru: Виджет добавлен на Главный Экран

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
ru: Выберите виджет

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
ru: Маленький

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
ru: Средний

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
ru: Часы

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
ru: Маленькие часы

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
ru: Переместить Наверх

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
ru: Удалите Бесплатную версию YoWindow

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
ru: У Вас установлены Полная и Бесплатная версии YoWindow.

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
ru: Пожалуйста, удалите Бесплатную версию YoWindow, чтобы избежать путаницы.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
ru: Добавьте YoWindow Виджеты - следите за прогнозом погоды с комфортом

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
ru: Нажмите, чтобы узнать больше

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
ru: YoWindow установлена на внешний носитель.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
ru: ВНИМАНИЕ: Живые Обои и Виджеты YoWindow возможно НЕ БУДУТ доступны, если программа установлена на внешний носитель (карту SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
ru: Поиск Города

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
ru: Ввести промо-код

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
ru: Привелегия "Полной Версии" предоставлена.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
ru: Реклама исчезла, ограничения сняты.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
ru: Неизвестный код.

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
ru: Восстановить привилегии

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
ru: Установить Обоями

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
ru: Отправить

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
ru: Введите сообщение

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
ru: Заполнить погодой

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
ru: Вы только что отправили сообщение в Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
ru: Сделать Заставкой экрана

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
ru: Заставка экрана

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
ru: Ночной режим

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
ru: Тусклый дисплей (для темных помещений)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
ru: Отправить отчет

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
ru: Вы действительно хотите считать {0} Домом?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
ru: Показывать давление для

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
ru: Уровня моря

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
ru: Уровня города

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
ru: Необходимо разрешить YoWindow сохранять изображения перед тем как поделиться.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
ru: YoWindow  нужно разрешение, чтобы сохранить пейзаж на диске

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
ru: Уведомления

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
ru: Показывать Уведомления

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
ru: Показывать на экране блокировки

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
ru: Центрировать

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
ru: Будильник

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
ru: Просыпайтесь с YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
ru: Тишина

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
ru: Отложить

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
ru: Выключить

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
ru: Просыпайтесь под звуки YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
ru: Будильник зазвонит через {0} минут

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
ru: Внимание

en: Weather station
ru: Метеостанция

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
ru: Частные Метеостанции могут быть ненадежны.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
ru: Станция не работает

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
ru: Вы точно хотите получать погоду со станции "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
ru: Вы уверены, что хотите переопределить время года для {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
ru: Советуем

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
ru: Сообщите нам о проблеме

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
ru: Никогда

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
ru: Оцените YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
ru: Спасибо!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
ru: Отправить письмо

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
ru: Отчет YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
ru: Что именно пошло не так?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
ru: Нам нужно как можно больше информации.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
ru: Темное стекло

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
ru: Значки приложений хорошо видны

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
ru: Чтобы спрятать погодную информацию, потяните ее наверх

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
ru: Нажмите на температуру, чтобы показать погодную информацию

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
ru: Ничего не найдено для "{0}"

en: Click to try again.
ru: Нажмите, чтобы попробовать ещё раз.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
ru: Обновить

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
ru: Нужно обновить YoWindow

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
ru: Радар

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
ru: Смотрите погоду с удовольствием

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
ru: Новый пейзаж

note: "Americana" is the name of the American themed landscape. I don't think it needs to be translated. But if you feel like it will sound better in your language - go translate.
en: Americana
ru: Американа

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
ru: Игра "Найди Яйца"

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
ru: Попробуйте найти {0} яиц, которые мы спрятали в YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
ru: Ищите яйца в пейзаже {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
ru: Сыграть ещё раз?

note: Egg hunt game.
en: Idea
ru: Идея

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
ru: Вы нашли все яйца!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
ru: Отличная работа.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
ru: Ваш приз

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
ru: Все пейзажи будут доступны в течение {0} дней

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
ru: Без рекламы в течение {0} дней

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
ru: Тема

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
ru: День

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
ru: Ночь

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
ru: Доступно в Полной Версии

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
ru: Добавьте вашу фотографию в YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
ru: Нажмите на кнопку "Пейзаж", чтобы открыть ящик пейзажей

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
ru: Откройте фотографию или сделайте снимок

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
ru: Кадрировать

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
ru: Разместите пейзаж на экране

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
ru: Приближайте жестом пальцами

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
ru: Уровень Горизонта

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
ru: Установите уровень горизонта

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
ru: Хотите, чтобы небо отражало погоду?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
ru: Вырежете небо - мы заменим его на Небо YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
ru: Вырезать небо

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
ru: Шаг {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
ru: Нажмите на небо, чтобы выделить его часть

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
ru: Вырезайте небо - проводите Красным маркером по Желтым областям

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
ru: Сначала выделите это место Желтым маркером, а затем вырежете Красным

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
ru: Синий маркер восстанавливает.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
ru: Вырезать

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
ru: Восстановить

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
ru: Название пейзажа

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
ru: Источник фотографии

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
ru: Я даю согласие на включение этого пейзажа в коллекцию YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
ru: Пейзаж "{0}" уже существует. Заменить его?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
ru: Изменения пропадут

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
ru: Необходимо разрешение, чтобы открывать файлы

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
ru: Чтобы открыть пейзаж необходимо установить приложение Погода YoWindow.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
ru: Скачать Погоду YoWindow

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
ru: Посмотрите небольшое видео, чтобы разблокировать пейзаж

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
ru: Посмотрите небольшое видео, чтобы разблокировать пейзаж на {0} дней

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
ru: Смотрите сейчас

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
ru: Все пейзажи доступны в Полной Версии YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
ru: Пейзаж "{0}" разблокирован.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
ru: Добавлены новые пейзажи

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
ru: Показать элементы управления

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
ru: Заклинания

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
ru: Амели

note: Fiesta - the name for a surprise that launches many hot air balloons on the screen.
en: Fiesta
ru: Фиеста

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
ru: Проблема?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
ru: Что случилось?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
ru: Предсказания погоды не сбываются

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
ru: Погода на экране отличается от погоды за окном

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
ru: Город определяется не верно

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
ru: Обычно, погода не совпадает если:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
ru: Ближайшая метеостанция находится далеко.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
ru: Погода часто меняется в течение дня.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
ru: К сожалению, до сих пор погоду не научились предсказывать 100% точно.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
ru: Если прогноз часто не сбывается, попробуйте сменить метео-службу.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
ru: К сожалению, автоматический поиск города может ошибаться.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
ru: Попробуйте найти город вручную.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
ru: Найдите ваш город

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
ru: Погода передается с Частной Метеостанции.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
ru: Эта станция может быть ненадежна.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
ru: Мы настоятельно советуем сменить источник погоды.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
ru: Другое

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
ru: Распродажа! Скидка {0}%

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
ru: Отслеживать текущее место

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
ru: "Дом" открывается при запуске приложения

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
ru: Анимировать фото-пейзажи

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
ru: Связать пейзаж и {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
ru: Вы хотите использовать "{0}" для "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
ru: Нажмите на мяч, чтобы поиграть

note: The name of the Football game.
en: Football
ru: Футбол

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
ru: Наберите {0} очков

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
ru: Старт

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
ru: Рекорд

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
ru: Игра Окончена

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
ru: Вы выиграли!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
ru: Требуется разрешение

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
ru: Получать погоду от "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
ru: Также получать Прогноз Погоды от "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
ru: Живые пейзажи

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
ru: Рядом

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
ru: Недавние

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
ru: Мои пейзажи

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
ru: Где показывать пейзаж?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
ru: Не менять пейзаж при переезде в другой город

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
ru: Где бы я ни был

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
ru: Вид по умолчанию

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
ru: Реклама

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
ru: Карта

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
ru: Удалить пейзаж "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
ru: Удалить пейзажи?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
ru: Восстановить пейзажи

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
ru: Пейзажей не найдено

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
ru: Ваши пейзажи восстановлены

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
ru: Смотрите, куда движется дождь и облака.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
ru: Попробуйте

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
ru: Осталось {0} дней

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
ru: Жирный шрифт

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
ru: Попробуйте Бета версию

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
ru: 3 буквы минимум

en: Allow YoWindow to access your location
ru: Разрешите YoWindow доступ к местоположению

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
ru: Получайте точный прогноз погоды именно для вашего местоположения

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
ru: Откройте Настройки iOS > Конфиденциальность > Службы геолокации.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
ru: "Дом" отображается в виджете

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
ru: Посмотрите короткое видео, чтобы разблокировать функцию

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
ru: Создавайте пейзажи высокого качества

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
ru: Без рекламы

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
ru: Избавьтесь от этой надоедливой рекламы

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
ru: Вы уверены, что хотите выйти из YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
ru: Подтверждение выхода

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
ru: Отображать завтра

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
ru: Снимите ограничения

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
ru: Месяц

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
ru: Год

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
ru: 1 Месяц

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
ru: 1 Год

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
ru: Навсегда

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
ru: Остановить подписку

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
ru: Популярно

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
ru: Экономия {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
ru: Купите один раз и навсегда

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
ru: Восстановить покупки

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
ru: Доступны все функции.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
ru: Подписка

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
ru: План подписки

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
ru: Текущий план

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
ru: Сменить план

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
ru: Отменить подписку

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
ru: Ваша подписка была отменена

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
ru: Возобновить подписку

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
ru: YoWindow Без Ограничений

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
ru: Обычная цена {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
ru: Подписка активирована.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
ru: Бесконечная подписка активирована.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
ru: Спасибо за поддержку проекта.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
ru: Пользуйтесь YoWindow без ограничений!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
ru: Ваша подписка окончена.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
ru: Хотите подписаться еще раз?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
ru: У вас есть активная подписка. Пожалуйста, остановите подписку перед тем, как купить подписку Навсегда.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
ru: Файл пейзажа

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
ru: Замки

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
ru: Чудеса света

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
ru: Горы

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
ru: Море

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
ru: Картины

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
ru: Сообщество YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
ru: Цветы

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: Nature
ru: Природа

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
ru: Кошки

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
ru: Собаки

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
ru: Эту версию приложения нельзя запустить на вашем устройстве.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
ru: Пожалуйста, установите YoWindow из Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
ru: Открыть Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
ru: Ожидается дождь

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
ru: Ожидается град

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
ru: Ожидается гроза

note: The chance of precipitation (rain, snow, hail) displayed. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the chance. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Chance {0}%
ru: Вероятность {0}%

note: A title of notifications settings screen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Notifications
ru: Уведомления

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
ru: Постоянное уведомление

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
ru: Предупреждения

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
ru: Не забыть зонтик

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
ru: Утреннее уведомление о дожде

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
ru: Доступ к местоположению закрыт для YoWindow.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
ru: Разрешите доступ к местоположению в системных настройках YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
ru: Необходим доступ к местоположению

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
ru: Виджеты YoWindow не могут отображать ваше текущее местоположение.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
ru: Чтобы разрешить доступ к местоположению, выберите "Разрешить в любом режиме" на следующем шаге.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
ru: Обои YoWindow не могут отображать ваше текущее местоположение.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
ru: Постоянное Уведомление YoWindow не может отображать текущее местоположение.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
ru: Будильник не сможет зазвонить.

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
ru: Пожалуйста, включите уведомление "Будильник"

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
ru: Хранилище

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
ru: Доступ к Хранилищу закрыт

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
ru: Восстановить

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
ru: YoWindow нужен доступ к Хранилищу, чтобы сохранить пейзаж.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
ru: Пожалуйста, разрешите доступ к Хранилищу на следующем шаге.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
ru: YoWindow нужен доступ к Хранилищу, чтобы восстановить пейзажи.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
ru: Пейзажи, которые вы создали, могут быть утеряны.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
ru: YoWindow нужен доступ к Хранилищу, чтобы сохранить пейзажи.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
ru: Обновление YoWindow загружено.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
ru: Перезапустить

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
ru: Утром

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
ru: Днем

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
ru: Вечером

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
ru: Ночью

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
ru: Новости и скидки

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
ru: Снимок экрана

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
ru: Квадрат

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
ru: Нет подключения к сети

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
ru: Отображается прогноз

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
ru: Обновлено

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
ru: Только что

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
ru: Автор

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
ru: Сменить "Дом"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
ru: Случайный пейзаж

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
ru: Новый пейзаж каждый день

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
ru: Новинка

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
ru: Посмотрите видео

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
ru: Закрыть пейзаж

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
ru: Завтра ожидается потепление

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
ru: Завтра ожидается похолодание

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
ru: Около {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
ru: Резкое потепление или похолодание

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
ru: Это ваш город?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
ru: Вокзал

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
ru: Чат

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
ru: Сделано с ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
ru: Пейзаж "{0}" входит в Полную Версию.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
ru: Тем не менее, вы можете его попробовать прямо сейчас.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
ru: Осталось дней:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
ru: Последний день

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
ru: Пробный период окончен.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
ru: Отключить рекламу при запуске приложения

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
ru: Стоимость подписки за первый год {0}, за каждый последующий год {1}

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
ru: Стоимость подписки за первый месяц {0}, за каждый последующий месяц {1}

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
ru: Затем {0} / Год

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
ru: Затем {0} / Месяц

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
ru: Ежегодно

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
ru: Ежемесячно

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
ru: Отмена в любое время

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
ru: Нажмите еще раз, чтобы выйти

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
ru: Оставить комментарий

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
ru: Пожаловаться

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
ru: Выйти

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
ru: Удалить комментарий?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
ru: Вы точно хотите удалить комментарий?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
ru: Температура пропала из строки состояния

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
ru: Причина: уведомления были отключены для YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
ru: Включите уведомления, чтобы показать температуру.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
ru: Настройки Уведомлений

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
ru: Уведомления отключены

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
ru: Уведомление отключено

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
ru: Темный фон под Строкой Состояния

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
ru: Исправить Погоду

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
ru: Дождь или нет?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
ru: Помогите YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
ru: Какая погода на улице?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
ru: Нет дождя

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
ru: Показывать кнопку "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
ru: Сохранять погоду в течение

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
ru: Отправить

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
ru: Подтверждено!

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
ru: Исправлено!

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
ru: Отправляйте погоду почаще

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
ru: Сообщить Погоду

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
ru: Ответить

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
ru: Ответить {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
ru: Все метеостанции доступны в Полной Версии YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
ru: Разблокировать метеостанцию

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
ru: Погодная служба

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
ru: Метеостанции

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
ru: Добавьте вашу метеостанцию

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
ru: Войти

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
ru: Комментарий удален

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
ru: Отмена

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
ru: Океан

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
ru: YoWindow нужен доступ к местоположению устройства в фоновом режиме, чтобы отображать погоду для текущего места на виджетах и живых обоях.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
ru: Эти данные также используются для отображения рекламы.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
ru: Введите ваше имя

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
ru: Сделайте пейзаж из вашей фотографии

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
ru: Чтобы небо отражало погоду - вырежьте небо

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
ru: Автоматически

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
ru: Может быть не точно

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
ru: Вручную

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
ru: Вырежьте небо самостоятельно

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
ru: Ваша фотография будет отправлена на сервер, чтобы найти небо.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
ru: Фотография НЕ будет храниться на сервере.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
ru: Край неба

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
ru: Небо не найдено

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
ru: Купон

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
ru: Морские животные и корабли

note: The name of Titanic ship. This is the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Titanic
ru: Титаник

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
ru: Желтая подлодка

note: Pirates. The name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Pirates
ru: Пираты

en: Missed alarm
ru: Будильник уже прозвенел

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
ru: YoWindow нужно разрешение, чтобы установить будильник.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
ru: Фиксировать положение

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
ru: Откройте любой пейзаж бесплатно

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
ru: Лёд

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
ru: Системная тема

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
ru: Заблокировать {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
ru: Вы точно хотите заблокировать {0}?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
ru: Заблокировать

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
ru: {0} Заблокирован

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
ru: Вы можете разблокировать пользователя в {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
ru: Разблокировать

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
ru: Заблокированные аккаунты

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
ru: Нажмите для настройки

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
ru: Функция отсутствует

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
ru: Карта погоды теперь бесплатная

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
ru: Сервер

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
ru: Теперь вода движется на фотографиях!

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
ru: Волны отражают реальную скорость ветра

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
ru: Хотите сохранить пейзаж?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
ru: Пейзаж сохранится даже если YoWindow будет удалена.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
ru: Сохранить

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
ru: Разрешите YoWindow показывать уведомления

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
ru: Это необходимо, чтобы отображать текущую температуру в Строке Состояния

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
ru: Включить уведомления

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
ru: YoWindow запрещено отправлять уведомления.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
ru: Разрешите уведомления в системных настройках YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
ru: Вкл

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
ru: Выкл

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
ru: Отображать время устройства для Домашнего города

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
ru: Везде

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
ru: Везде, кроме присвоенных

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
ru: Везде, за исключением мест, которым был присвоен пейзаж

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
ru: Определение неба на изображении

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
ru: YoWindow вырежет небо из фото, чтобы отображать взамен реальную погоду на небе.

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
ru: Создайте пейзаж YoWindow из фото, сделанного вашей камерой

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
ru: Доступ к камере

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
ru: У YoWindow нет доступа к камере, пожалуйста разрешите YoWindow доступ к камере в настройках конфиденциальности.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
ru: Нет камеры

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
ru: Камера отсутствует в устройстве

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
ru: Открыть Фото Галерею

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
ru: Показывать внизу панель со ссылками

note: Do not allow system screensaver interrupt YoWindow app running.
en: Disable screensaver
ru: Блокировать заставку экрана

note: A title for a collection of weather alerts (weather warnings) issued a weather service. Like "thunderstorm", "earthquake" or "flood".
en: Weather Alerts
ru: Метео Предупреждения

note: A lable for the source of the weather information
en: Source
ru: Источник
