Translate tutorial 1.0 - en to fr translation catalogue (886 entries)

en: Abandon unlimited license
fr: Abandon de la licence illimitée

en: Add
fr: Ajouter

en: Animate
fr: Animer

en: Apply
fr: Appliquer

en: Astronomy
fr: Astronomie

en: Day Length
fr: Durée du jour

en: Moon Phase
fr: Phase lunaire

en: Sunrise
fr: Lever du soleil

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Auto update weather
fr: Météo mise à jour automatiquement

en: Bad ICAO code
fr: Code ICAO erroné

en: Buy YoWindow Unlimited!
fr: Acheter la version illimitée de YoWindow

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change
fr: Changer

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
fr: Prévisions météo de {0}, élaborées par l'Institut Météorologique Norvégien et le NRK

en: Forecast from {0}
fr: Prévisions de {0}

en: Current weather
fr: Temps actuel

en: Friday
fr: Vendredi

en: Monday
fr: Lundi

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Fr
fr: Ven

en: Mo
fr: Lun

en: Sa
fr: Sam

en: Su
fr: Dim

en: Th
fr: Jeu

en: Tu
fr: Mar

en: We
fr: Mer

en: day ago
fr: il y a un jour

en: days ago
fr: il y a quelques jours

en: Default
fr: Défaut

en: Blowing
fr: Souffle

en: Clear
fr: Ciel clair

en: Cloudy
fr: Nuageux

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
fr: Couvert

en: Drizzle
fr: Bruine

en: Fair
fr: Peu nuageux

en: Fog
fr: Brouillard

en: Freezing
fr: Gel

en: Hail
fr: Grêle

en: Haze
fr: Brume

en: Heavy
fr: Fort

en: Ice Crystals
fr: Cristaux de glace

en: Ice Pellets
fr: Grésil

en: In Vicinity
fr: Aux environs

en: Light
fr: Faible

en: Low Drifting
fr: Faible poudrerie

en: Mist
fr: Brumeux

en: Mostly Cloudy
fr: Plutôt nuageux

en: Partial
fr: Partiel

en: Partly Cloudy
fr: Partiellement nuageux

en: Patches
fr: Bancs de

en: Scattered Clouds
fr: Nuages dispersés

en: Rain
fr: Pluie

en: Rain And Thunder
fr: Pluie et tonnerre

en: Sand
fr: Sable

en: Shallow
fr: Peu profond

en: Shower
fr: Averse

en: Shower With Thunder
fr: Averse orageuse

en: Sleet
fr: Neige fondante

en: Small Hail
fr: petite grêle

en: Smoke
fr: Fumée

en: Snow
fr: Neige

en: Snow And Thunder
fr: Neige et tonnerre

en: Snow Grains
fr: Neige granuleuse

en: Snow Showers
fr: Averses de neige

en: Thunderstorm
fr: Orage

en: Unknown Precipitation
fr: Précipitations inconnues

en: Widespread Dust Haze
fr: Forte concentration de particules fines

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
fr: Clé de licence invalide. Essayer à nouveau. Assurez-vous que vous avez tapé la clé correctement. Essayer de copier/coller la clé.

en: Wrong license key
fr: Clé de licence incorrecte.

en: You will have to restart the application for this to take effect
fr: Vous devrez redémarrer l'application pour que cela prenne effet

en: Language change
fr: Changer de langue

en: No limits!
fr: Pas de restrictions!

en: Buy now!
fr: Achetez maintenant!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
fr: Achetez une licence illimitée pour supprimer toutes les restrictions

en: Not now
fr: Pas maintenant

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
fr: Pour terminer l'enregistrement entrez la clé de licence que nous vous avons envoyée. Astuce : Utilisez les fonctions copier/coller.

en: License registration
fr: Enregistrement de la licence

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
fr: Merci de vous être enregistrés dans YoWindow. Vous bénéficiez maintenant d'une utilisation illimitée. Bon amusement!

en: Down
fr: En bas

en: Download
fr: Téléchargement

en: Enter weather source URL please
fr: Encodez l'URL de la source météo

en: Error
fr: Erreur

en: The location is already added
fr: L'emplacement est déjà ajouté

en: Exit
fr: Sortie

en: To get started, pick your home location
fr: Pour commencer, choisissez votre lieu de domicile

en: Forecast Panel
fr: Tableau des prévisions

en: Full Screen
fr: Plein écran

en: Help
fr: Aide

en: Highlight weather station parameters
fr: Mise en évidence des paramètres de la station météo

en: Home
fr: Accueil

en: Inspector
fr: Tableau des observations

en: Landscape
fr: Paysage

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
fr: Photo

en: Foreground
fr: Avant-plan

en: Landscape Options
fr: Options paysage

en: Landscape pictures
fr: Images du paysage

en: Landscapes
fr: Paysages

en: Language:
fr: Langue:

en: English
fr: Anglais

en: System Default
fr: Valeur par défaut

en: {0} locations
fr: {0} emplacements

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
fr: Vous pouvez ajouter {0} emplacements maximum actuellement. Dans la version illimitée, vous pouvez ajouter autant d'endroits que vous le souhaitez.

en: Weather auto-update is off
fr: La mise à jour automatique de la météo est désactivée.

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
fr: Appuyer sur F5 pour mettre à jour la météo.  Dans la version illimitée, la mise à jour du temps est automatique.

en: {0} weather forecast days only
fr: {0} jours seulement de prévisions météorologiques

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
fr: Vous avez accès à {0} jours de prévisions météo.  La version illimitée vous offre {1} jour de prévisions.

en: Licence key
fr: Clé de licence

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
fr: Météo mise à jour automatiquement dans la licence illimitée

en: Load weather from personal weather station
fr: Charger la météo de votre station personnelle (PWS)

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading landscape...
fr: Chargement du paysage...

en: Location
fr: Emplacement

en: Location ID
fr: Identifiant d'emplacement

en: Location Properties
fr: Propriétés de l'emplacement

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
fr: Lien

en: Locations
fr: Emplacements

en: All locations
fr: tout les emplacements

en: All regions
fr: Toutes les régions

en: All states
fr: Tous les états

en: Change landscape
fr: Changer le paysage

en: Select a location
fr: Choisir un emplacement

en: The location is already added
fr: L'emplacement est déjà ajouté

en: Location is not selected yet
fr: L'emplacement n'est pas encore choisi

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
fr: Grandes villes (Plus de 100 000 habitants)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
fr: Erreur de réseau, les informations de localisation ne sont pas accessibles. De ce fait, l'emplacement ne peut pas être choisi maintenant.

en: No locations in scope
fr: Pas de possibilité d'emplacement

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
fr: Portée

en: Region
fr: Région

en: Cannot find a location?
fr: Vous ne trouvez pas un emplacement?

en: Set as Home
fr: Définir comme Domicile

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
fr: Position actuelle

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
fr: Utiliser la position actuelle

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
fr: Vue du nord (Le vent d'ouest souffle de la droite)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
fr: Vue du sud (Le vent d'ouest souffle de la gauche)

en: April
fr: Avril

en: August
fr: Août

en: December
fr: Décembre

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: March
fr: Mars

en: May
fr: Mai

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: September
fr: Septembre

en: About
fr: À propos

en: Facebook Edition
fr: Version Facebook

en: License Agreement
fr: Contrat de licence

en: Program
fr: Programme

en: Visit our Forum
fr: Visitez notre forum

en: YoWindow for your Site or Blog
fr: YoWindow pour votre site ou blog

en: {0} minutes back
fr: {0} minutes en arrière

en: {0} minutes forward
fr: {0} minutes en avant

en: Name
fr: Nom

en: Network error
fr: Erreur réseau

en: Network not available
fr: Réseau indisponible

en: It is available on {0}
fr: Disponible sur {0}

en: New version released
fr: Nouvelle version disponible

en: Next Day
fr: Jour suivant

en: No
fr: Non

en: No weather
fr: Pas de données en temps réel

en: N/A
fr: Non disponible

en: Notify me when a new version is available
fr: Avertissez-moi quand une nouvelle version est disponible

en: Online
fr: En ligne

en: Open {0}
fr: Ouvrir {1}

en: Advanced
fr: Avancé

en: Application choice
fr: Choix d'application

en: Display
fr: Affichage

en: Animate clouds
fr: Nuages animés

en: Default
fr: Défaut

en: Full screen mode
fr: Mode plein écran

en: Quality
fr: Qualité

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Moderate
fr: Modéré

en: Number of days to display:
fr: Nombre de jours à afficher :

en: Tile contents:
fr: Contenu:

en: General
fr: Général

en: Contents
fr: Sommaire

en: Show N/A parameters
fr: Afficher les paramètres N/A

en: Live indicator
fr: Indicateur Live

en: Locations
fr: Emplacements

en: Operation successful!
fr: Opération réussie!

en: Refresh locations DB
fr: Actualiser la basse de données des emplacements

en: Reset to defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Add
fr: Ajouter

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Screen saver
fr: Écran de veille

en: Time Bar
fr: Barre temporelle

en: Unit system:
fr: Unité du système:

en: Units
fr: Unités

en: Auto-detected
fr: Auto-détection

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Metric
fr: Système métrique

en: Russia
fr: Russie

en: Finland
fr: Finlande

en: Pressure:
fr: Pression:

en: Temperature:
fr: Température:

en: Water temperature
fr: Température de l'eau

en: US
fr: É-U

en: Wind speed:
fr: Vitesse du vent:

en: Landscape Options
fr: Options paysage

en: Show Daylight Diagram
fr: Afficher le diagramme de la lumière du jour

en: Show Forecast Panel
fr: Afficher le tableau des prévisions

en: Show Full Screen button
fr: Afficher le bouton plein écran

en: Show Inspector
fr: Afficher le tableau des observations

en: Show Time Bar
fr: Afficher la barre temporelle

en: Show User interface
fr: Afficher l'interface utilisateur

en: Show forecast when current weather is expired
fr: Afficher les prévisions quand le temps actuel est expiré

en: Organize
fr: Organiser

en: Organize locations
fr: Organiser les emplacements

en: Organize pictures
fr: Organiser les images

en: Pictures
fr: Images

en: press
fr: presser

en: Falling
fr: En baisse

en: Falling Rapidly
fr: En baisse rapide

en: Rising
fr: En hausse

en: Rising Rapidly
fr: En hausse rapide

en: Steady
fr: Stable

en: Previous Day
fr: Jour précédent

en: Properties
fr: Propriétés

en: Refresh Locations data base
fr: Actualiser la base de données des emplacements

en: Register
fr: Enregistrez-vous

en: Remove
fr: Supprimer

en: Rename
fr: Renommer

en: Rename location
fr: Renommer l'emplacement

en: Rename picture
fr: Renommer l'image

en: Retry
fr: Réessayer

en: Run with Windows (minimized to tray)
fr: Exécuter avec Windows (Réduire à la barre de tâches)

en: Season map
fr: Carte des saisons

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select country
fr: Sélectionner le pays

en: Select a landscape
fr: Sélectionner un paysage

en: Select location
fr: Sélectionner l'emplacement

en: Select region
fr: Sélectionner la région

en: Select state
fr: Sélectionner l'état

en: Set as default
fr: Définir par défaut

en: Set YoWindow as ScreenSaver
fr: Définir YoWindow comme écran de veille

en: Setup
fr: Configuration

en: Show
fr: Montrer

en: Show again
fr: Montrer de nouveau

en: Speed
fr: Vitesse

en: Time
fr: Période

en: {0} ago
fr: Il y a {0}

en: Time zone
fr: Heure locale

en: Today
fr: Auj.

en: Tomorrow
fr: Demain

en: Tom.
fr: Dem.

en: Tonight
fr: Cette nuit

en: Add New Location
fr: Ajouter un nouvel emplacement

en: Open Calendar...
fr: Ouvrir le calendrier...

en: Show Less Days
fr: Afficher moins de jours

en: Show More Days
fr: Afficher plus de jours

en: Update Weather
fr: Mettre à jour la météo

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Up
fr: En haut

en: Update interval
fr: Délai de mise à jour

en: Update weather
fr: Mettre à jour la météo

en: Updating weather
fr: Mise à jour météo

en: View
fr: Affichage

en: Please wait...
fr: Un moment S.V.P....

en: Weather
fr: Météo

en: Daily rain total
fr: Cumul quotidien de pluie

en: Weather expired
fr: Météo expirée

en: Feels like
fr: T. ressentie

en: Day maximum temperature
fr: Température maximale journalière

en: Day minimum temperature
fr: Température minimale journalière

en: Weather forecast
fr: Prévisions météo

en: Forecast issued
fr: Prévisions émises

en: Hail
fr: Grêle

en: Humidity
fr: Humidité

en: Observed
fr: Observé

en: Pressure
fr: Pression

en: PWS only
fr: PWS uniquement

en: Rain
fr: Pluie

en: Rain/Snow rate
fr: taux de pluie/neige

en: Sky image
fr: État du ciel

en: Snow
fr: Neige

en: Snow level
fr: Enneigement

en: Weather station properties
fr: Propriétés de la station météo

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature range
fr: Écart de température

en: Water
fr: Eau

en: Update error
fr: Erreur de mise à jour

en: Update time
fr: Heure de mise à jour :

en: UV index
fr: Index UV

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Unlimited
fr: illimitée

en: Wind
fr: Vent

en: Calm
fr: Calme

en: Welcome to YoWindow!
fr: Bienvenue dans YoWindow!

en: Wind direction:
fr: Direction du vent:

en: East
fr: Est

en: North
fr: Nord

en: South
fr: Sud

en: West
fr: Ouest

en: Yes
fr: Oui

en: Close screensaver on mouse move
fr: Fermez l'économiseur d'écran en déplaçant la souris

en: Color
fr: Couleur

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Choose color
fr: Choisissez la couleur

en: System tray
fr: Barre de tâches

en: Precipitation chance
fr: Risque de précipitation

en: Rain chance
fr: Risque de pluie

en: Snow chance
fr: Risque de neige

en: {0} only
fr: seulement {0}

en: US
fr: É-U

en: Dew point
fr: Point de rosée

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
fr: Je désire m'amuser

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
fr: Étonnez-vous!

en: NWS forecasts for the USA
fr: Prévisions NWS pour les É-U

en: Open
fr: Ouvrir

en: Browse
fr: Parcourir

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
fr: Entrez le chemin vers une photo ou un paysage sur Internet ou sur votre ordinateur

en: Landscape load error
fr: Erreur de chargement du paysage

en: Picture load error
fr: Erreur de chargement de la photo

en: The landscape is already added
fr: Le paysage est déjà ajouté

en: Landscape collection
fr: Galerie de paysages

en: Turn your photo into Landscape
fr: Transformez votre photo en paysage

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
fr: {0}Apprenez{1} comment transformer une photo en paysage

en: Seaside
fr: Bord de mer

en: Airport
fr: Aéroport

en: Pagoda
fr: Pagode

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
fr: Ville

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
fr: Vallée

en: Sky
fr: Ciel

en: Landscape made from picture
fr: Paysage façonné à partir d'une photo

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
fr: Nous allons vous guider dans la procédure de transformation d'une photo en Paysage YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
fr: S.V.P, lisez notre tutoriel {0}Comment transformer une photo en paysage?{1}

en: Click Next to continue...
fr: Cliquer Suivant pour continuer...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
fr: Sélectionner une photo que vous souhaitez transformer en paysage.

en: How to pick the best landscape picture?
fr: Comment choisir la meilleure photo de paysage?

en: Source picture
fr: Origine de la photo

en: The landscape will be created in the following folder
fr: Le paysage sera créé dans le dossier suivant

en: Landscape folder name
fr: Nom de dossier du paysage

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
fr: Cliquer sur le bouton «Créer» pour créer le paysage {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
fr: Le Paysage {0} a été créé avec succès!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
fr: Maintenant ouvrez {0} dans votre éditeur de photo préférée. Vous devez effacer le ciel de votre photo. Vous trouverez la photo dans {1}Fichier Paysage{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
fr: C'est facile d'effacer le ciel. Lisez notre bref{0}tutoriel{1}.

en: Horizon Level Setup
fr: Programme de réglage du niveau de l'horizon

en: Keys: Up/Down
fr: Clés: haut / bas

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
fr: Vous êtes sur le point de supprimer le Paysage {0}. L'opération est irréversible. Voulez-vous poursuivre?

en: Edit Landscape
fr: Éditer le Paysage

en: Edit Horizon Level
fr: Éditer le niveau de l'horizon

en: File not found.
fr: Fichier non trouvé.

en: The name is empty
fr: Le nom est vide

en: The folder already exists
fr: Le dossier existe déjà

en: Illegal folder name
fr: Nom de dossier invalide

en: The file format is not supported.
fr: Le format de fichier n'est pas supporté.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
fr: La photo est trop grande pour YoWindow. La taille de la photo ne doit pas dépasser 2880 pixels de largeur ou en hauteur.

en: Landscape Image
fr: Photo du Paysage

en: Landscape Folder
fr: Dossier Paysage

en: About Landscape
fr: À propos du Paysage

en: Picture {0} imported successfully
fr: Photo {0} importée avec succès

en: Remind Me Later
fr: Me le rappeler ultérieurement

en: Skip This Version
fr: Passez cette version

en: Loading
fr: Chargement

en: Next
fr: Suivant

en: Back
fr: Précédent

en: Finish
fr: Terminer

en: Create
fr: Créer

en: Import
fr: Importer

en: Delete
fr: Effacer

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
fr: Terminé

en: Path
fr: Chemin

en: Select the options you like
fr: Sélectionner les options désirées

en: Set YoWindow as default screen saver
fr: Définir YoWindow comme économiseur d'écran par défaut

en: Start with Windows (minimized to system tray)
fr: Démarrer avec Windows (réduit dans la barre d'état)

en: Add a shortcut to quick launch bar
fr: Ajouter un raccourci dans la barre de lancement rapide

en: You are about to upgrade YoWindow.
fr: Vous allez mettre à niveau YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
fr: Cliquer OK pour installer la nouvelle version.

en: You must close YoWindow before you can continue.
fr: Vous devez fermer YoWindow avant de poursuivre.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
fr: Après avoir fermé YoWindow, sélectionnez Réessayer.

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
fr: Si vous souhaitez annuler le processus de désinstallation, sélectionnez Annuler.

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
fr: Vous souhaitez essayer d'installer de toute façon, sélectionnez Ignorer.

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
fr: Si vous souhaitez interrompre l'installation, sélectionner Interrompre.

en: Final step
fr: Dernière étape

en: Start YoWindow on system startup
fr: Lancez YoWindow au démarrage du système

en: Check for new version...
fr: Vérifiez la disponibilité d'une nouvelle version...

en: YoWindow is up to date!
fr: YoWindow est à jour!

en: You have the latest version
fr: Vous possédez la dernière version

en: Download new version!
fr: Téléchargez la nouvelle version!

en: Preview
fr: Aperçu

en: Show small YoWindow logo
fr: Affichez le petit logo YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
fr: Le paysage est uniquement disponible dans la version illimitée.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
fr: h

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
fr: min

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
fr: mm

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
fr: cm

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
fr: m

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
fr: km

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
fr: pied

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
fr: miles

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
fr: miles/h

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
fr: km/h

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
fr: m/s

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
fr:  nœuds

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
fr: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
fr: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
fr: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
fr: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
fr: "

en: Display "?"
fr: Afficher "?"

en: Hide parameter
fr: Masquer les paramètres

en: When weather parameter is not available
fr: Quand les paramètres météo ne sont pas disponibles

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
fr: id_information_tous

en: Temperature and Time
fr: Température et heure

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
fr: Ceci est la version illimitée

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
fr: Vous êtes déjà enregistré

en: Free edition
fr: Version gratuite

en: Unlimited edition
fr: Version illimitée

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
fr: Pour profiter de YoWindow vous devez installer Flash Player (pour Internet Explorer) {0} ou version postérieure.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
fr: Téléchargez Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
fr: Déverrouillez le paysage

en: YoWindow for Chrome
fr: YoWindow pour Chrome

en: YoWindow for Windows
fr: YoWindow pour Windows

en: YoWindow for Mac OS
fr: YoWindow pour Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
fr: YoWindow pour iPhone et iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
fr: Suivez YoWindow sur Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
fr: Suivez YoWindow sur Twitter

en: Landscape trial, days left:
fr: Jours restant pour l'essai du paysage:

en: Landscape trial period is over
fr: La période d'essai du paysage est terminée

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
fr: Le paysage "{0}" fait parti de la version illimitée de YoWindow.

en: Details
fr: Détails

note: see Options/Advanced
en: View direction
fr: Voir la direction

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
fr: Ciel fixe

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
fr: Éditer

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
fr: Recharger

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
fr: Réduire

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
fr: Ne concerne que le vent

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
fr: Diffuser

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
fr: Partager

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
fr: Publier

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
fr: Autoriser

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
fr: Publié!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
fr: Période

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
fr: La météo actuelle à {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
fr: Prévision météo pour {0} à {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
fr: Aujourd'hui à {0} (Prévisions)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
fr: Demain à {0} (Prévisions)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
fr: Prévisions

en: Sound
fr: Son

en: Enable sound
fr: Autoriser le son

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
fr: Passer

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
fr: Présenté en stéréo

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
fr: Changer la saison en cours

en: Winter
fr: Hiver

en: Spring
fr: Printemps

en: Summer
fr: Été

en: Autumn
fr: Automne

en: Naked
fr: Nu

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
fr: Pays

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
fr: Votez!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
fr: Votez pour YoWindow, merci

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
fr: YoWindow, c'est aussi...

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
fr: Balayez l'écran pour voir la météo changer au fil du temps

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
fr: Et une fois de plus

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
fr: Appuyez sur «LIVE» pour revenir à l'heure actuelle

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
fr: Prenez plaisir à observer la météo

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
fr: Désactivez le verrouillage automatique

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
fr: Gardez l'écran allumé si votre appareil est branché ou si la charge de la batterie est supérieure à 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
fr: Plus

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
fr: Effet parallaxe

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
fr: Une impression de vision 3D lorsque vous inclinez l'appareil

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
fr: Température dans la barre d'état

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
fr: Afficher la température de l'emplacement «Domicile»

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
fr: Espace disque insuffisant

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
fr: YoWindow peut ne pas fonctionner correctement

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
fr: {0} MB minimum requis.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
fr: Météo YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
fr: YoWindow Zéro

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
fr: Obtenir la version complète

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
fr: Pas de pub, aucune restriction, tous les paysages disponibles

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
fr: Version Complète

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
fr: Pas de publicité

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
fr: Tous les paysages disponibles

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
fr: Prévisions dans la zone de notification

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
fr: Supprimer les pubs

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
fr: Les prévisions météo sont limitées

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
fr: Démo

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
fr: L'accès au paysage "{0}" est limité.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
fr: Connecté à {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
fr: Caméra

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
fr: Fond d'écran

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
fr: Activer les animations

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
fr: Afficher la météo

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
fr: Aucune animation - La batterie n'est presque pas utilisée.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
fr: Paramètres du widget

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
fr: Créer le widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
fr: Tapotez pour chercher un emplacement

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
fr: Afficher l'arrière-plan

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
fr: Icônes météo

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
fr: Couleur du texte

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
fr: Transparent

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
fr: Ajouter à l’écran d’accueil

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
fr: Le widget a été ajouté à l'écran d'accueil

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
fr: Sélectionnez un widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
fr: Petit

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
fr: Moyen

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
fr: Réveil

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
fr: Petite horloge

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
fr: Déplacer au dessus

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
fr: Désinstaller "YoWindow Gratuit"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
fr: Vous avez installé les deux versions, complète et gratuite, de YoWindow

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
fr: S.V.P., désinstallez la version gratuite pour éviter la confusion.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
fr: Ajoutez des widgets YoWindow - Consultez agréablement la météo

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
fr: Tapotez pour poursuivre

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
fr: YoWindow  est installé sur un dispositif de stockage externe.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
fr: AVERTISSEMENT: Le fond d'écran et les widgets de YoWindow ne sont pas utilisables quand YoWindow est installé sur un stockage externe (carte SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
fr: Recherche d'un emplacement

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
fr: Code de réduction

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
fr: Avantages de la Version Complète accordés

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
fr: Publicité supprimée, aucune restriction.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
fr: Code non valide

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
fr: Restaurer les privilèges

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
fr: Mettre en fond d'écran

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
fr: Poster

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
fr: Ajouter un commentaire

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
fr: Décrivez le temps qu'il fait

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
fr: Votre message a été posté sur Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
fr: Définissez comme Rêverie

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
fr: Rêverie

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
fr: Mode nuit

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
fr: Affichage très faible (pour pièces obscures)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
fr: Envoyez un rapport

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
fr: Etes-vous sûr de définir {0} comme domicile?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
fr: Affichage de la pression pour

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
fr: Niveau de la mer

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
fr: Niveau de l'emplacement

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
fr: YoWindow a besoin de l'autorisation de stocker un fichier image avant de le partager.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
fr: YoWindow a besoin d'une autorisation pour stocker le paysage sur le disque

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
fr: Afficher les notifications

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
fr: Affichage avec l'écran verrouillé

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
fr: Centré

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
fr: Réveil

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
fr: Réveillez-vous avec YoWindow

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
fr: Répéter

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
fr: Rejeter

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
fr: Réveillez-vous aux sons de YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
fr: L'alarme sera déclenchée dans {0} minutes

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
fr: Avertissement

en: Weather station
fr: Station météo

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
fr: Les stations météo privées peuvent ne pas être fiables.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
fr: Station hors service

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
fr: Voulez-vous vraiment recevoir la météo de "{0}"?

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer la saison pour {0}?

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
fr: Nous vous recommandons

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
fr: Signaler une anomalie

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
fr: Jamais

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
fr: YoWindow c'est aussi...

note: We say thanks!
en: Thank you!
fr: Merci!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
fr: Envoyer un courriel

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
fr: Rapport YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
fr: Qu'est-ce qui ne fonctionne pas précisément?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
fr: Nous avons besoin d'un maximum de détails.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
fr: Verre solaire

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
fr: Les icônes des applications sont faciles à voir

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
fr: Pour masquer les infos météo, faites-les glisser vers le haut

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
fr: Tapotez la température pour afficher des infos météo

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
fr: Rien n'a été trouvé pour "{0}"

en: Click to try again.
fr: Cliquez pour essayer à nouveau.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
fr: Mise à jour

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
fr: Vous devez mettre à jour YoWindow

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
fr: Profitez bien de la météo

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
fr: Nouveau paysage

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
fr: Chasse aux œufs de Pâques

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
fr: Essayez de trouver {0} œufs que nous avons cachés dans YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
fr: Recherchez des œufs dans le paysage {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
fr: Rejouer?

note: Egg hunt game.
en: Idea
fr: Idée

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
fr: Vous avez trouvé tous les œufs!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
fr: Bon boulot.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
fr: Votre récompense

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
fr: Tous les paysages seront disponibles {0} jours

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
fr: Aucune publicité durant {0} jours

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
fr: Thème

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
fr: Jour

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
fr: Nuit

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
fr: Disponible en Version Complète

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
fr: Ajoutez votre photo à YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
fr: Appuyez sur le bouton "Paysage" pour ouvrir le tiroir des paysages

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
fr: Prenez une photo ou importez-en une

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
fr: Cadrez et rognez

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
fr: Positionnez le paysage sur l'écran

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
fr: Zoomez avec vos doigts

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
fr: Niveau d'horizon

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
fr: Définissez le niveau de l'horizon

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
fr: Voulez-vous que le ciel reflète la météo?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
fr: Effacez le ciel - nous allons le remplacer par le ciel de YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
fr: Effacez le ciel

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
fr: Étape {0}

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
fr: Appuyez sur le ciel pour en sélectionner une partie

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
fr: Effacez le ciel - dessinez avec le marqueur rouge sur les zones jaunes

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
fr: Sélectionnez d'abord cette zone avec le marqueur jaune, puis effacez avec le rouge

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
fr: Utilisez le marqueur bleu pour restaurer.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
fr: Effacez

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
fr: Restaurez

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
fr: Nom du paysage

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
fr: Provenance de la photo

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
fr: Je donne ma permission d'inclure ce paysage dans la collection YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
fr: Le paysage "{0}" existe déjà. Voulez-vous le remplacer?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
fr: Vos modifications seront perdues

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
fr: Une autorisation est requise pour ouvrir les fichiers

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
fr: L'application YoWindow Weather est requise pour ouvrir le paysage.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
fr: Téléchargez YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
fr: Regardez une courte vidéo pour déverrouiller le paysage

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
fr: Regardez une courte vidéo pour déverrouiller le paysage durant {0} jours

note: Button title. When clicked, a video is played. Unlock landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch now
fr: Regardez maintenant

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: All the landscapes available in Full Version of YoWindow
fr: Tous les paysages disponibles dans la Version Complète de YoWindow

note: The message displayed after a landscape is unlocked. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. {0} is replaced with landscape name.
en: Landscape "{0}" unlocked.
fr: Paysage "{0}" déverrouillé.

note: ATTENTION: here we inform about multiple "landscapeS" not a single "landscape". A notification to the user that we have added new landscapes to the app.
en: New landscapes added
fr: Nouveaux paysages ajoutés

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
fr: Afficher les contrôles

note: Amelie - the name for a surprise that makes the clouds look like animals. There was such a moment in French movie "Amelie".
en: Amelie
fr: Amélie

note: An item in menu the user to tap if she experiences a problem with YoWindow. ATTENTION: keep question mark "?" in place. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Problem?
fr: Problème?

note: Help. A title. The user is asked what kind of problem happened. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: What happened?
fr: Qu'est-il arrivé?

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
fr: La prévision ne se réalise pas

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
fr: La météo à l'écran ne correspond pas à celle à l'extérieur

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
fr: L'emplacement est erroné

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
fr: Habituellement, la météo ne correspond pas lorsque:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
fr: La station météo la plus proche est éloignée.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
fr: Le temps change souvent pendant la journée.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
fr: Malheureusement, encore aujourd'hui, les scientifiques ne peuvent pas prédire la météo avec une précision de 100%.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
fr: Si les prévisions sont constamment fausses, essayez de changer le service météo.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
fr: Malheureusement, la recherche automatique de localisation peut être incorrecte.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
fr: Essayez de trouver votre emplacement manuellement.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
fr: Trouvez votre emplacement

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
fr: La météo provient d'une station météorologique privée.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
fr: Cette station peut ne pas être fiable.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
fr: Nous vous conseillons vivement de modifier la source météorologique.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
fr: Autre

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
fr: Vente! {0}% de réduction

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
fr: Utiliser la position actuelle

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
fr: L'application s'ouvre sur «Domicile»

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
fr: Animer des photos-paysages

note: A switch. Indicates that a landscape is assigned to location {0}. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with a location name. Example: "Bind landscape and London" See http://yowindow.com/img/translate/bind_landscape.png
en: Bind landscape and {0}
fr: Associer le paysage et {0}

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
fr: Voulez-vous utiliser "{0}" pour "{1}"?

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
fr: Tapotez sur la balle pour jouer

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
fr: Marquez {0} points

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
fr: Démarrer

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
fr: Meilleur Score

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
fr: Partie terminée

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
fr: Vous avez gagné!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
fr: Permission requise

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
fr: Recevoir la météo de "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
fr: Recevoir également les prévisions météo de "{0}"?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
fr: Paysages animés

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
fr: À proximité

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
fr: Récent

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
fr: Mes paysages

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
fr: Où montrer le paysage?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
fr: Gardez le paysage en vous déplaçant entre les villes

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
fr: Partout où je vais

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
fr: Restaurer la vue initiale

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
fr: Annonce

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
fr: Carte

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
fr: Supprimer le paysage "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
fr: Supprimer des paysages?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
fr: Restaurer des paysages

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
fr: Aucun paysage trouvé

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
fr: Vos paysages sont restaurés

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
fr: Voir le déplacement de la pluie et des nuages.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
fr: Essayer

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
fr: {0} jours restants

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
fr: Caractère gras

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
fr: Essayez la version bêta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
fr: Entrez au moins 3 caractères

en: Allow YoWindow to access your location
fr: Autoriser YoWindow à accéder à votre position

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
fr: Obtenez des prévisions météo précises pour votre région.

note: iOS only. Guide the user to visit Location Services option in system Settings. If you have an iOS device, please double check that the strings in iOS Settings match your translation. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Open iOS Settings > Privacy > Location Services.
fr: Ouvrez Paramètres iOS> Confidentialité> Services de localisation.

note: We are explaining the meaning of "Home" location. YoWindow provides a widget for iOS. The widget displays the home location only.  See http://yowindow.com/img/translate/home_displayed_in_the_widget.jpg
en: "Home" is displayed in the widget
fr: "Accueil" est affiché dans le widget

note: Some features are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_watch_video.png
en: Watch a short video to unlock the feature
fr: Regarder une courte vidéo pour déverrouiller la fonction

note: A link to a tutorial, that explains how to create high quality landscapes for YoWindow. See at the bottom http://yowindow.com/img/translate/create_high_quality_landscapes.png
en: Create high quality landscapes
fr: Créer des paysages de haute qualité

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: No ads
fr: Pas de pubs

note: No advertising - the reason to upgrade to Full edition. See http://yowindow.com/img/translate/no_ads.png
en: Get rid of these pesky ads
fr: Débarrassez-vous de ces publicités embêtantes

note: Ask the user to confirm she wants to quit the app.
en: Are you sure you want to quit YoWindow?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir quitter YoWindow?

note: A switch in Options. When this switched on, the user is asked "Are you sure you want to quit YoWindow?" when she quits the app. See http://yowindow.com/img/translate/exit_confirmation.png
en: Exit confirmation
fr: Confirmation de sortie

note: A switch in Options. Tomorrow displayed in the time-bar. See http://yowindow.com/img/translate/tomorrow.png http://yowindow.com/img/translate/advanced.png
en: Show tomorrow
fr: Affichage de demain

note: A call to action. Encourage the user to remove the limitations. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Remove limitations
fr: Supprimer les restrictions

note: Just "Month". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Month
fr: Mois

note: Just "Year". Make sure to start the string with the capital letter. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Year
fr: An

note: A name for "1 Month" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Month
fr: 1 Mois

note: A name for "1 Year" Subscription plan. First letter must be capital. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: 1 Year
fr: 1 An

note: A name for a lifetime subscription plan. The user pays one time and owns the app forever. You may translate it as "Forever" if it sounds better. ATTENTION: use the same word to translate this plan name in other strings.
en: Lifetime
fr: À vie

note: A call to action. Prompt the user to stop the subscription.
en: Stop subscription
fr: Arrêter l'abonnement

note: Indicates that something is in high demand. For example "1 Year" subscription plan is popular. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Popular
fr: Populaire

note: A call to action. Inform the user that she saves money with this purchase. Keep this string short please. Otherwise the string can get wider than the button. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Save {0}%
fr: Économisez {0}%

note: Inform the user that she pays only once in case of "Lifetime" purchase. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: One time payment
fr: Paiement unique

note: A call to action. Prompt the user to restore all purchases made before. http://yowindow.com/img/translate/subscription_offer.png
en: Restore purchases
fr: Restaurer les achats

note: Shows the benefits of the subscription. Informs the user that all the functions to be available in the app.
en: All the features available.
fr: Toutes les fonctionnalités disponibles.

note: The title for Subscription management area. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription
fr: Abonnement

note: The title for subscription plan section. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Subscription plan
fr: Plan d'abonnement

note: Indicates the current subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Current plan
fr: Plan actuel

note: A call to action. Prompt the user to upgrade to a better subscription plan. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Change plan
fr: Changer de plan

note: A call to action. Prompt the user to cancel the current subscription. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_management.png
en: Cancel subscription
fr: Annuler l'abonnement

note: Inform the user that she has cancelled the subscription recently.
en: Your subscription was cancelled
fr: Votre abonnement a été annulé

note: A call to action. Prompt the user to restore the current subscription.
en: Restore subscription
fr: Renouveler l'abonnement

note: We call the app "YoWindow Unlimited" when restrictions/limitations removed after the user has subscribed. Please translate the word "Unlimited" to your language. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: YoWindow Unlimited
fr: YoWindow Illimité

note: We are going to run a sale. This string indicates the regular price before the sale discount. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_sale.png
en: Regular price {0}
fr: Prix habituel {0}

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Subscription activated.
fr: Abonnement activé.

note: After the user bought a Lifetime subscription, confirm the purchase.
en: Lifetime subscription activated.
fr: Abonnement à vie activé.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Thank you for supporting the project.
fr: Merci de soutenir le projet.

note: After the user bought a subscription, confirm the purchase. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_activated.png
en: Enjoy YoWindow with no limitations!
fr: Profitez de YoWindow sans aucune limite!

note: When subscription term is finished, inform the user. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Your subscription is over.
fr: Votre abonnement est expiré.

note: When subscription term is finished, prompt the user to subscribe again. See http://yowindow.com/img/translate/subscription_over.png
en: Would you like to subscribe again?
fr: Voulez-vous vous abonner à nouveau?

note: When the user has an active subscription running, but she wants to buy a Lifetime license, inform her, that she needs to cancel the current subscription first.
en: You have an active subscription. Please cancel the subscription before buying the Lifetime license.
fr: Vous avez un abonnement actif. Veuillez annuler votre abonnement avant d'acheter la licence à vie.

note: The user can share a landscape file with other people. This is the name of this option. See http://yowindow.com/img/translate/share_menu.png
en: Landscape file
fr: Nom du paysage

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Castles
fr: Châteaux

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Wonders of the world
fr: Merveilles du monde

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_2.png
en: Mountains
fr: Montagnes

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Sea
fr: Mer

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Paintings
fr: Peintures

note: Landscape collection title. The landscapes made by the fans of YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_4.png
en: YoWindow Community
fr: Communauté YoWindow

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_3.png
en: Flowers
fr: Fleurs

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Cats
fr: Chats

note: Landscape collection title. See http://yowindow.com/img/translate/showcase_1.png
en: Dogs
fr: Chiens

note: A warning displayed when the user installed unsupported version of the app. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: This version of the app is not compatible with your device.
fr: Cette version de l'application n'est pas compatible avec votre appareil.

note: Advice to install the app from Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Please, install YoWindow from Google Play.
fr: S.V.P., installez YoWindow à partir de Google Play.

note: A call to action. To open Google Play store. See http://yowindow.com/img/translate/incompatible_version_error.png
en: Open Google Play
fr: Ouvrez Google Play

note: A notification sent in the morning. The rain is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Rain expected
fr: Pluie prévue

note: A notification. The hail is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Hail expected
fr: Grêle prévue

note: A notification. The thunderstorm is probably going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/notification_umbrella_reminder.png
en: Thunderstorm expected
fr: Orage prévu

note: A notification that is permanently displayed in notification area. It displays the current weather. This is how it looks. http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png  This is how the string is used http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Ongoing notification
fr: Notification en cours

note: A title for a group of notifications that warn the user (about rain or when the new landscapes are available) See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Warnings
fr: Avertissements

note: The name of a notification. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Umbrella reminder
fr: Rappel de parapluie

note: Notification description. We remind the user to take an umbrella in the morning if it's probably going to rain. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Rain warning in the morning
fr: Avertissement de pluie en matinée

note: A warning displayed when location access was restricted (by the user) to YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: YoWindow was denied location access.
fr: YoWindow s'est vu refuser l'accès à l'emplacement.

note: Help the user find location management settings. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_alert.png
en: Enable location access in YoWindow system settings.
fr: Activer l'accès à un emplacement dans les paramètres système de YoWindow.

note: Displayed when the app needs an access to user location. The user is required to give a permission to access her location. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: Location permission required
fr: Permission d'accès à l'emplacement requise

note: Warn the user that the widgets cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: YoWindow widgets are not able to display your current location.
fr: Les widgets YoWindow ne peuvent pas afficher votre position actuelle.

note: Helps the user to understand how to grant location access permission. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_widgets.png
en: To grant location access, choose "Allow all the time" at the next step.
fr: Pour accorder l'accès à l'emplacement, choisissez "Autoriser tout le temps" à l'étape suivante.

note: Warn the user that YoWindow wallpaper cannot access the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/location_permission_wallpaper.png
en: YoWindow Wallpaper is not able to display your current location.
fr: Le fond d'écran de YoWindow ne peut pas afficher votre position actuelle.

note: Inform the user that the current weather (temperature) displayed in the notification area is not able to track the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/ongoing_notification_location_permission.png
en: YoWindow Ongoing Notification is not able to display your current location.
fr: La notification continue de YoWindow ne parvient pas à afficher votre position actuelle.

note: Informs the user that alarm clock is out of order. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Alarm Clock is not able to ring.
fr: Le réveil n'est pas capable de sonner

note: The user needs to enable "Alarm Clock" notification, otherwise Alarm Clock will not be able to ring. See http://yowindow.com/img/translate/alarm_clock_notification_disabled.png
en: Please, enable "Alarm Clock" notification
fr: Activez la notification «réveil» S.V.P.

note: "Storage" is where files are stored on Android.
en: Storage
fr: Espace de stockage

note: An error message displayed on attempt to load a file, when an access to file storage was denied. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_denied.png
en: Storage access denied
fr: Accès au stockage refusé

note: A button to restore something. For example, restore old landscapes. Please DO NOT add "..." at the end of the string. See http://yowindow.com/img/translate/restore_button.png
en: Restore
fr: Restaurer

note: The user is trying to save a landscape. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to save the landscape.
fr: YoWindow a besoin d'un accès au stockage pour sauvegarder le paysage.

note: See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_save.png
en: Please grant a permission to access the Storage at the next step.
fr: Veuillez accorder une autorisation pour accéder au stockage à l'étape suivante.

note: The user is trying to restore landscapes she made before. However, she should grant a permission to access the Storage beforehand See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_restore.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to restore the landscapes.
fr: YoWindow a besoin d'un accès au Stockage pour restaurer les paysages.

note: Landscapes that the users has created are in danger - they could be removed by the system. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: The landscapes, that you have made, could be lost.
fr: Les paysages que vous avez créés pourraient être perdus.

note: Explains that the app needs Storage access to keep the landscapes safe. See http://yowindow.com/img/translate/storage_access_preserve_landscapes.png
en: YoWindow needs an access to the Storage to preserve the landscapes.
fr: YoWindow a besoin d'un accès au Stockage pour préserver les paysages.

note: The new version of the app has just been downloaded. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: YoWindow update has just been downloaded.
fr: La mise à jour de YoWindow vient d'être téléchargée.

note: A button to restart the app. See http://yowindow.com/img/translate/yowindow_update_downloaded.png
en: Restart
fr: Redémarrer

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the morning
fr: En matinée

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_during_daytime.png
en: During the daytime
fr: Pendant le jour

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: In the evening
fr: En soirée

note: Inform at which part of the day the rain is going to happen. See http://yowindow.com/img/translate/rain_in_the_evening.png
en: At night
fr: La nuit

note: The name of notifications channel broadcasting YoWindow news and promotions.
en: News and discounts
fr: Nouvelles et réductions

note: An option to share the screen of the app. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png
en: Screenshot
fr: Capture d'écran

note: The meaning is square shape. A screenshot of YoWindow is taken in square format that works best for Instagram. See http://yowindow.com/img/translate/screenshot.png See http://yowindow.com/img/translate/instagram_share.png
en: Square
fr: Carré

note: Displayed when connection to the Internet is not available. See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: No connection
fr: Pas de connexion

note: When the current weather is not available, YoWindow may display the weather forecast. In such a case we need to inform the user that real observations substituted with the forecast. Please keep this string short.  See http://yowindow.com/img/translate/no_connection.png
en: Forecast displayed
fr: Affichage des prévisions

note: Displayed to indicate the time the weather was updated. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Updated
fr: Mis à jour

note: Displayed to indicate the weather was updated just now. See http://yowindow.com/img/translate/just_now.png
en: Just now
fr: À l'instant

note: Author of the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/author.png
en: Author
fr: Auteur

note: A button to change "Home" location. See http://yowindow.com/img/translate/change_home.png
en: Change "Home"
fr: Changer "Accueil"

note: The app can show a random landscape every day. This is a title for this option. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: Random landscape
fr: Paysage aléatoire

note: The app can show a random landscape every day. Description. See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New landscape every day
fr: Un nouveau paysage chaque jour

note: When a new feature released we to mark it with "New" label.  See http://yowindow.com/img/translate/new_random_landscape.png
en: New
fr: Nouveau

note: A button to play an advertising video for a reward. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Watch video
fr: Regarder la vidéo

note: An action to close the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_trial_over.png
en: Close landscape
fr: Fermer le paysage

note: A notification. Informs the user about a sudden increase of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: Warming expected tomorrow
fr: Réchauffement attendu demain

note: A notification. Informs the user about a sudden decrease of the temperature tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/cooling_expected.png
en: Cooling expected tomorrow
fr: Refroidissement attendu demain

note: Approximate temperature displayed - around specific value. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with the temperature value. See http://yowindow.com/img/translate/warming_expected.png
en: About {0}
fr: Autour de {0}

note: Notification description. The notification displayed when the temperature is going to change significantly tomorrow. See http://yowindow.com/img/translate/notification_settings.png
en: Sudden warming or cooling
fr: Réchauffement ou refroidissement soudain

note: The app detects the location automatically, but may be wrong. So we ask the user to confirm the location. See http://yowindow.com/img/translate/location_confirmation.png
en: Is this your location?
fr: Est-ce votre emplacement?

note: The name of the new YoWindow landscape. It features a small train station in alps. Please keep this string short. See http://yowindow.com/img/translate/train_station.png
en: Station
fr: Gare

note: We are going to let the users chat about the weather. See http://yowindow.com/img/translate/chat.png
en: Chat
fr: Clavarder

note: A message at the bottom of the splash screen. Made with love. Please keep the heart symbol in the string. See http://yowindow.com/img/translate/made_with_love.png
en: Made with ❤️
fr: Fait avec ❤️

note: Some landscapes are available only in the full version of YoWindow. Inform the user. WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: "{0}" landscape is a part of Full Version.
fr: Le paysage "{0}" fait partie de la version complète.

note: Let the user try paid landscape for free for a limited time. A part of an offer message. "Station landscape is a part of Full Version. However, you can try it now." See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: However, you can try it now.
fr: Néanmoins, vous pouvez l'essayer maintenant.

note: Indicates how many days left until the free trial is over. WARNING: Please keep ":" symbol intact. Do NOT add a space after it. See http://yowindow.com/img/translate/native_landscape_trial.png
en: Days left:
fr: Jours restants:

note: Indicates the final day of a free trial. See http://yowindow.com/img/translate/final_day.png
en: Final day
fr: Dernier jour

note: Let the user know that the free trial is over. See http://yowindow.com/img/translate/time_trial_over.png
en: Time trial is over.
fr: Le contre-la-montre est terminé.

note: Let the user to opt out from agressive ads on app opening. YoWindow starts to show these ads after 100 launches of the free edition. See http://yowindow.com/img/translate/disable_ads_on_launch.png
en: Disable ads on app launch
fr: Désactiver les annonces au lancement de l'application

note: We must explain to the user how the yearly subscription works. {0} - the amount of money for the first year of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following years. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices wit
en: You will be billed {0} for a 1 year subscription that will renew automatically at {1}, billed yearly.
fr: Vous serez facturé {0} pour un abonnement d'un an qui sera renouvelé automatiquement à {1}, facturé annuellement.

note: We must explain to the user how the MONTHLY subscription works. {0} - the amount of money for the first MONTH of the subscription. {1} - the amount of money for each of the following months. WARNING: do not remove or change {0} and {1} symbols. YoWindow to replace {0} and {1} with the actual prices 
en: You will be billed {0} for a 1 month subscription that will renew automatically at {1}, billed monthly.
fr: Vous serez facturé {0} pour un abonnement d’un mois, qui sera ensuite renouvelé automatiquement au prix de {1}, facturé mensuellement.

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 year for this price. {0} - the price for the second year and each year to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http:
en: After that {0}/Year
fr: Après cela {0} / an

note: Let the user know that the subscription to continue after 1 month. {0} - the price for the second month and each month to follow. WARNING: do not remove or change {0}. YoWindow to replace {0} with the actual price with a currency symbol. Keep this string short to fit the space. See http://yowindow.c
en: After that {0}/Month
fr: Après cela {0} / mois

note: This subscription price is paid every year. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed yearly
fr: Facturé annuellement

note: This subscription price is paid every month. See http://yowindow.com/img/translate/subscription2.png
en: Billed monthly
fr: Facturé mensuellement

note: Let the user know she can cancel the subscription anytime. See http://yowindow.com/img/translate/subscription.png
en: Cancel anytime
fr: Annulation à tout moment

note: Inform the user she needs to tap again (the back button) to exit from YoWindow. Do not use "back button" in the translation. Just translate it as it is: Tap again to exit. See http://yowindow.com/img/translate/tap_again_to_exit.png
en: Tap again to exit
fr: Appuyez à nouveau pour quitter

note: Prompt the user to leave a comment on something. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

note: Call to action. "Report" in a sense of "reporting violation of the rules". When somebody leaves a comment violating the rules (spam, rude words), other users can report the comment to us. See http://yowindow.com/img/translate/report.png
en: Report
fr: Signaler

note: A button to log out from the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/comments.png
en: Logout
fr: Déconnexion

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Delete comment?
fr: Supprimer le commentaire?

note: See http://yowindow.com/img/translate/delete_comment.png
en: Do you really want to delete the comment?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le commentaire?

note: On Android the user might disable notifications for an app. This action disables display of temperature in the status bar. Help the user to restore the temperature display with the following strings. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Temperature is gone from the status bar.
fr: La température a disparu de la barre d'état.

note: Explaining to the user that the temperature in the status bar is missing because the notifications for the app were disabled. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Cause: notifications were disabled for YoWindow.
fr: Cause: les notifications ont été désactivées pour YoWindow.

note: Guide the user to enable notifications for the app to display the temperature in the status bar. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Enable notifications to display the temperature.
fr: Activez les notifications pour afficher la température.

note: Settings for notifications. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_missing_status_bar.png
en: Notification Settings
fr: Paramètres de notification

note: Displayed when YoWindow notifications were disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_disabled.png
en: Notifications disabled
fr: Notifications désactivées

note: A single YoWindow notification was disabled in Android system settings. See http://yowindow.com/img/translate/notification_disabled.png
en: Notification disabled
fr: Notification désactivée

note: An Android wallpaper option. Helps to see the Status Bar information. The Status Bar text and icons are hard to see when white clouds are floating under them. When this option is checked, a dark background is painted under status bar icons. See http://yowindow.com/img/translate/dark_background_statu
en: Dark background under Status Bar
fr: Arrière-plan sombre sous la barre d'état

note: Let the user fix the weather - provide custom weather report. "Fix" in a sense of "change for good" See http://yowindow.com/img/translate/fix_weather.png
en: Fix Weather
fr: Corriger la météo

note: Asking the user if it's raining or not? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Rain or not?
fr: Il pleut ou pas ?

note: Call to action in a sense of "help the app to become better". See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Help YoWindow.
fr: Aider YoWindow.

note: Asking the user - what is the weather now outside? See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: What is the weather outside?
fr: Comment est le temps dehors ?

note: The user reports whether is's raining or not - "Rain" or "No rain" See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: No rain
fr: Pas de pluie

note: A template. Whether a certain button should be displayed. ATTENTION. Leave \"{0}\" part of the string intact. YoWindow to replace it with the name of a button. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Show "{0}" button
fr: Afficher le bouton "{0}"

note: Keep (hold) the weather selected by the user for a certain amount of time. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Keep the weather for
fr: Garder la météo pendant

note: A button intended to send information to our server. In this case - the weather provided by the user. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather_dialog.png
en: Send
fr: Envoyer

note: Displayed when the user confirms the current weather provided by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/confirmed.png
en: Confirmed!
fr: Confirmé !

note: Displayed when the user provides (fixes) different weather from reported by YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Fixed!
fr: Corrigé !

note: Encourage the user to send more weather reports. See http://yowindow.com/img/translate/fixed.png
en: Send weather more often
fr: Envoyer la météo plus souvent

note: Call to action. A button that lets the user to report custom weather conditions. See http://yowindow.com/img/translate/report_weather.png
en: Report Weather
fr: Signaler la météo

note: A button to reply to a comment. See http://yowindow.com/img/translate/reply.png
en: Reply
fr: Répondre

note: When one user replies in a comment to another one. In a sense "Reply to the other user". WARNING: do not remove "{0}" The app to replace {0} with a user name. See http://yowindow.com/img/translate/reply_to.png
en: Reply to {0}
fr: Répondre à {0}

note: Prompt the user to get the Full Version to access all the weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: All weather stations available in Full Version of YoWindow
fr: Toutes les stations météo disponibles en version complète de YoWindow

note: Displayed on a button that unlocks a weather station. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_weather_stations.png
en: Unlock weather station
fr: Déverrouiller la station météo

note: A service that provides the weather. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather service
fr: Service météo

note: Plural. The title for a list of weather stations. See http://yowindow.com/img/translate/weather_service.png
en: Weather stations
fr: Stations météo

note: Some people own a weather station. Let them share the weather with the app at http://pwsweather.com website. This is a button that opens the site. http://yowindow.com/img/translate/add_your_weather_station.png
en: Add your weather station
fr: Ajoutez votre station météo

note: A button to log in to the user account. This an action, so a verb must be used. See http://yowindow.com/img/translate/login.png
en: Login
fr: Connexion

note: An information message displayed after thes user deletes a comment. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Comment deleted
fr: Commentaire supprimé

note: A command to undo (roll back) recent action. For example, undo a delete operation. See http://yowindow.com/img/translate/undo.png
en: Undo
fr: Annuler

note: Ocean is the name of the new landscape we just added. See http://yowindow.com/img/translate/ocean.png
en: Ocean
fr: Océan

note: Explaining why the app needs an access to location while running in the background (when the app is not in use). See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: YoWindow accesses device location in the background to display the weather at your current location inside the widgets and the live wallpaper.
fr: YoWindow accède à l'emplacement de l'appareil en arrière-plan afin d'afficher la météo à votre emplacement actuel dans les widgets et le fond d'écran dynamique.

note: Let the user know that the data (location access) used to deliver advertising. See http://yowindow.com/img/translate/location_background.png
en: This data is also used to support ads.
fr: Ces données sont également utilisées pour afficher des publicités.

note: Prompt the user to enter her name
en: Enter your name
fr: Saisissez votre nom

note: Invite the user to create a landscape from a photo. http://yowindow.com/img/translate/create_your_landscape_from_photo.png
en: Create landscape from your photo
fr: Créez un paysage à partir de votre photo

note: Let the user choose the method of sky detection. YoWindow can turn the sky on any photo into live sky. The live sky will be showing the actual weather! However, the app needs to know where the sky is displayed on the photo. There are two methods of sky detection to choose from. "Automatic" - the sky
en: Make the sky reflect the weather - cut the sky out
fr: Faites le ciel refléter le temps – découpez le ciel

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Automatically
fr: Automatiquement

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: May not be accurate
fr: Peut ne pas être précis

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Manually
fr: Manuellement

note: Sky detection method choice. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Cut the sky yourself
fr: Découpez le ciel vous-même

note: Inform the user that her photo is going to be sent to our servers for the purpose of sky detection with the help of neural network. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: Your photo will be sent to YoWindow server to detect the sky.
fr: Votre photo sera envoyée au serveur YoWindow pour détecter le ciel.

note: Let the user know we are not storing her photo on our servers after it was processed (sky detection). Make sure "NOT" work is captialised. See http://yowindow.com/img/translate/sky_detection_method_choice.png
en: The photo will NOT be kept on the server.
fr: La photo NE sera PAS conservée sur le serveur.

note: Let the user adjust the transparency of the edge of the sky. This may help to improve the details on the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/sky_edge_editing.png
en: Sky edge
fr: Bord du ciel

note: A message displayed if YoWindow is not able to find the sky automatically on the photo.
en: Sky not found
fr: Ciel introuvable

note: A label to prompt the user to enter a coupon (a promo-code)
en: Coupon
fr: Code promo

note: An option to display sea animals and ships in Ocean landscape. "Fish and ships" is a word play in English. In other languages it's better to translate this string as "Sea animals and ships". See http://yowindow.com/img/translate/ocean_properties.png
en: Fish and ships
fr: Bateaux et animaux marins

note: The name of the famous Beatles song. And the name of a surprise in Ocean landscape. See http://yowindow.com/img/translate/ocean_surprises.png
en: Yellow submarine
fr: Sous-marin jaune

en: Missed alarm
fr: Alarme manquée

en: YoWindow requires a permission to set alarms.
fr: YoWindow a besoin d’une autorisation pour définir des alarmes.

note: Lock wallpaper position (do not move) on screen when the user scrolls through desktop pages.
en: Fix position
fr: Verrouiller la position

note: This is an announcement. In the new version of YoWindow, the user can open any landscape free of charge. See http://yowindow.com/img/translate/open_any_landscape.png
en: Open any landscape for free
fr: Ouvrir un paysage gratuitement

note: Ice. When the water is freezing. See http://yowindow.com/img/translate/ice.png
en: Ice
fr: Glace

note: Visual theme of the operating system. See  http://yowindow.com/img/translate/system_theme.png
en: System theme
fr: Thème système

note: An options to block bad users from comments.
en: Block {0}
fr: Bloquer {0}

note: Confirm if the user should be blocked from writing comments. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: Are you sure to block {0}?
fr: Voulez-vous vraiment bloquer {0} ?

note: Block the user from commenting. Do not allow the user to comment.
en: Block
fr: Bloquer

note: The user {0} was blocked from commenting. We will replace {0} with the user name. WARNING: do not remove "{0}"
en: {0} blocked
fr: {0} bloqué

note: Navigate the user to the place in the app where she can unblock blocked users. We will replace {0} with a concrete path in the app. WARNING: do not remove "{0}"
en: You can unblock the user in {0}
fr: Vous pouvez débloquer l’utilisateur dans {0}

note: Unblock the user. Allow him/her write the comments.
en: Unblock
fr: Débloquer

note: The accounts of the users who were blocked. The ones who are not allowed to write comments.
en: Blocked accounts
fr: Comptes bloqués

note: Asks the user to click to configure something. For example, location access permissions. See http://yowindow.com/img/tap_to_setup.png
en: Tap to setup
fr: Appuyer pour configurer

note: Displayed when a feature of YoWindow is missing or not available.
en: Feature is missing
fr: Fonctionnalité manquante

note: An announcement - weather map feature is becoming free in the new version. See http://yowindow.com/img/translate/weather_map_is_free.png
en: Weather map is free now
fr: La carte météo est maintenant gratuite

note: Server - a computer somewhere in the Internet. The server where YoWindow takes the data from.
en: Server
fr: Serveur

note: An announcement that YoWindow can show the animated water over photo-landscapes. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: Water on photos is moving now!
fr: L’eau sur les photos bouge maintenant !

note: Let the user know that the animated water reflects the wind speed. See http://yowindow.com/img/translate/water_on_photos.png
en: The waves reflect the actual wind speed
fr: Les vagues reflètent la vitesse réelle du vent

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Would you like to save the landscape?
fr: Souhaitez-vous sauvegarder le paysage ?

note: Let the user optionally save the landscape to disk to avoid losing it in the future. See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Keep the landscape even if YoWindow is uninstalled.
fr: Conservez le paysage même si YoWindow est désinstallé.

note: A "Save" button in a sense of "Save to disk". See http://yowindow.com/img/translate/want_save_landscape.png
en: Save
fr: Sauvegarder

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Allow YoWindow to show notifications
fr: Autoriser YoWindow à afficher des notifications

note: Prepare the user for granting a permission to the app to show notifications. The permission required to display the temperature in the status-bar on Android. See http://yowindow.com/img/translate/temperature_status_bar.png
en: Required to display the current temperature in the Status Bar
fr: Nécessaire pour afficher la température actuelle dans la barre d’état

note: Prompt the user to enable app notifications. See http://yowindow.com/img/translate/enable_notifications.png
en: Enable notifications
fr: Activer les notifications

note: Inform the user that the app is not allowed to post notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: YoWindow was not allowed to post notifications.
fr: YoWindow n’a pas été autorisé à publier de notifications.

note: Navigate the user to the system settings to enable the notifications. See http://yowindow.com/img/translate/notifications_not_allowed.png
en: Enable notifications in YoWindow system settings.
fr: Activer l'accès à un emplacement dans les paramètres système de YoWindow.

note: An option is turned on - enabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: On
fr: Activée

note: An option is turned off - disabled. See http://yowindow.com/img/translate/on_off.png
en: Off
fr: Désactivée

note: When this option is on, home location always displays the time of the device (phone or tablet). See http://yowindow.com/img/translate/show_device_time_for_home_location.png
en: Show device time for home location
fr: Afficher l'heure de l'appareil pour le lieu de domiciliation

note: Show the selected landscape in every location the user visits. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere
fr: Partout

note: Show the selected landscape in every location the user visits. However, if a city was assigned a different landscape, show this other landscape to the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere except assigned
fr: Partout sauf dans les lieux attribués

note: Explains "Everywhere except assigned" option. Preserve selected landscape in visited locations, unless the location (city) was assigned a different landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding.png
en: Everywhere, except locations that were assigned a landscape
fr: Partout, sauf les lieux auxquels un paysage a été attribué

note: Shown when YoWindow is trying to find the sky on a picture automatically. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: Detecting the sky on the image
fr: Détection du ciel sur l’image

note: Explains why it is necessary to detect and remove the sky from a picture or photo. To display animated sky that reflect the actual weather. See http://yowindow.com/img/translate/detecting_sky.png
en: YoWindow will cut out the sky from the picture to display the actual weather instead
fr: YoWindow va découper le ciel de l’image pour afficher le temps réel à la place.

note: Explain why Camera access is required by YoWindow. To create landscapes from pictures taken by the camera.
en: Create YoWindow landscape from an image taken with your camera
fr: Créer un paysage YoWindow à partir d’une image prise avec votre appareil photo

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: Camera Access
fr: Accès à l’appareil photo

note: When YoWindow is not able to access the camera, warn the user. The user needs to change the privacy settings to allow YoWindow to use the camera. See http://yowindow.com/img/translate/camera_access.png
en: YoWindow doesn't have an access to the camera, please allow YoWindow to access the camera in your privacy settings.
fr: YoWindow n’a pas d’accès à l’appareil photo, veuillez autoriser YoWindow à accéder à l’appareil photo dans vos paramètres de confidentialité.

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: No camera
fr: Pas d’appareil photo

note: Inform the user when no camera was detected on the device. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Camera is missing on the device
fr: Il n’y a pas d’appareil photo sur cet appareil

note: A button to let the user pick a photo in the photo gallery when the camera is missing. See http://yowindow.com/img/translate/no_camera.png
en: Open Photo Gallery
fr: Ouvrir la galerie de photos

note: Let the users show or hide a bar with the links at the bottom of the screen. See http://yowindow.com/img/translate/show_links_bar_bottom.png
en: Show links bar at the bottom
fr: Afficher la barre de liens en bas
