Translate tutorial 1.0 - en to el translation catalogue (696 entries)

en: Abandon unlimited license
el: Έξοδος από μη περιορισμένη χρήση

en: Absent
el: Απών

en: Add
el: Προσθέστε

en: Animate
el: Εφέ κίνησης

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Astronomy
el: Αστρονομία

en: Day Length
el: Διάρκεια Ημέρας

en: Moon Phase
el: Φάση Σελήνης

en: Sunrise
el: Ανατολή Ηλίου

en: Sunset
el: Δύση Ηλίου

en: Auto update weather
el: Αυτόματη ανανέωση καιρικών στοιχείων

en: Bad ICAO code
el: Λάθος κωδικός ICAO

en: Buy YoWindow Unlimited!
el: Αγορά Μη Περιορισμένου YoWindow!

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Change
el: Αλλαγή

en: Code
el: Κωδικός

en: Weather forecast from {0}, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
el: Πρόγνωση καιρού του {0} - Εκδίδεται από το Νορβηγικό Μετεωρολογικό Ινστιτούτο και το NRK

en: Forecast from {0}
el: Πρόγνωση από {0}

en: Current weather
el: Τρέχων καιρός

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Fr
el: Παρ

en: Mo
el: Δευ

en: Sa
el: Σάβ

en: Su
el: Κυρ

en: Th
el: Πέμ

en: Tu
el: Τρί

en: We
el: Τετ

en: day ago
el: μέρα πριν

en: days ago
el: μέρες πριν

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Blowing
el: Φυσάει

en: Clear
el: Καθαρός

en: Cloudy
el: Νεφελώδης

note: When the sky completely covered with clouds, no blue sky at all.
en: Overcast
el: Νεφοσκεπής

en: Drizzle
el: Ψιλόβροχο

en: Fair
el: Αίθριος

en: Fog
el: Ομίχλη

en: Freezing
el: Παγετός

en: Hail
el: Χαλάζι

en: Haze
el: Καταχνιά

en: Heavy
el: Έντονη

en: Ice Crystals
el: Παγοκρύσταλλοι

en: Ice Pellets
el: Παγοσφαιρίδια

en: In Vicinity
el: Σε Γειτνίαση

en: Light
el: Ασθενής

en: Low Drifting
el: Χαμηλά Παρασυρόμενη

en: Mist
el: Θολότητα

en: Mostly Cloudy
el: Σχεδόν Νεφελώδης

en: Partial
el: Μερική

en: Partly Cloudy
el: Μερικώς Νεφελώδης

en: Patches
el: Ανοίγματα

en: Scattered Clouds
el: Διάσπαρτα Νέφη

en: Rain
el: Bροχή

en: Rain And Thunder
el: Βροχή Και Αστραπές

en: Sand
el: Άμμος

en: Shallow
el: Αβαθής

en: Shower
el: Όμβρος

en: Shower With Thunder
el: Όμβρος Με Αστραπές

en: Sleet
el: Χιονόνερο

en: Small Hail
el: Μικρό Χαλάζι

en: Smoke
el: Καπνός

en: Snow
el: Χιόνι

en: Snow And Thunder
el: Χιόνι Και Αστραπές

en: Snow Grains
el: Νιφάδες Χιονιού

en: Snow Showers
el: Όμβροι Χιονιού

en: Thunderstorm
el: Καταιγίδα

en: Unknown Precipitation
el: Άγνωστος Υετός

en: Widespread Dust Haze
el: Εκτεταμένη Καταχνιά λόγω Σκόνης

en: Invalid License Key. Try again. Make sure you've typed the key correctly. Try to copy/paste the key.
el: Άκυρος Αριθμός Αδείας. Δοκιμάστε ξανά. Ελέγξτε την ορθότητα του αριθμού αδείας. Δοκιμάστε να αντιγρ./επικολ. τον αριθμό αδείας.

en: Wrong license key
el: Λάθος αριθμός αδείας

en: You will have to restart the application for this to take effect
el: Πρέπει να επανεκκινήσετε ττην εφαρμογή για να εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Language change
el: Αλλαγή γλώσσας

en: No limits!
el: Χωρίς όρια!

en: Buy now!
el: Αγορά τώρα!

en: Buy Unlimited License  to remove any limits.
el: Αγοράστε τη Μη Περιορισμένη Άδεια για άρση όλων των ορίων.

en: Not now
el: Όχι τώρα

en: To complete the registration enter the license key we've sent to you. Tip: use copy/paste.
el: Για να ολοκληρώσετε την εγγραφή εισάγετε τον αριθμό αδείας που λάβατε. Συμβουλή: χρησιμοποιήστε αντιγρ./επικολ.

en: License registration
el: Καταχώριση Αριθμού Αδείας

en: Thank you for registering YoWindow! All the limits are removed now. Enjoy!
el: Ευχαριστούμε για την εγγραφή στο YoWindow! Όλα τα όρια έχουν αφαιρεθεί τώρα. Απολαύστε το!

en: Distance
el: Απόσταση

en: Down
el: Κάτω

en: Download
el: Λήψη

en: Enter weather source URL please
el: Παρακαλώ εισάγετε την (URL) διεύθυνση προέλευσης του καιρού

en: Error
el: Σφάλμα

en: The location is already added
el: Η τοποθεσία έχει ήδη προστεθεί

en: Exit
el: Έξοδος

en: To get started, pick your home location
el: Ξεκινήστε επιλέγοντας την τοποθεσία διαμονής σας

en: Forecast Panel
el: Πίνακας Πρόγνωσης

en: Full Screen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Help
el: Βοήθεια

en: Highlight weather station parameters
el: Έμφαση στις παραμέτρους του ΙΜΣ

en: Home
el: Αρχική

en: h
el: ω

en: Inspector
el: Επιθεώρηση

en: Landscape
el: Τοπίο

note: Indicates landscapes made from a picture.
en: Picture
el: Εικόνα

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Landscape Options
el: Ρυθμίσεις Τοπίου

en: Landscape pictures
el: Εικόνες τοπίου

en: Landscapes
el: Τοπία

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: English
el: Αγγλικά

en: System Default
el: Προεπιλογή Συστήματος

en: Latitude
el: Γεωγρ. Πλάτος

en: {0} locations
el: {0} τοποθεσίες

en: You can add {0} locations maximum now. In Unlimited Edition you can add as many locations as you wish.
el: Μπορείτε να προσθέσετε ως {0} τοποθεσίες τώρα. Στην έκδοση μη περιορισμένης χρήσης προσθέτετε όσες θέλετε.

en: Weather auto-update is off
el: Η αυτόματη ανανέωση καιρού είναι εκτός

en: Press F5 to update the weather.  The weather is updated automatically in the Unlimited Edition.
el: Πιέστε το F5 για ανανέωση καιρού.  Ο καιρός ανανεώνεται αυτόματα στη μη περιορισμένη έκδοση.

en: {0} weather forecast days only
el: {0} ημέρες πρόγνωσης καιρού μόνο

en: You have an access to {0} days of the weather forecast now.  Unlimited Edition provides {1} day forecast.
el: Έχετε πρόσβαση ως {0} μέρες πρόγνωσης καιρού τώρα.  Η μη περιορισμένη έκδοση προσφέρει {1} μέρες πρόγνωση.

en: Licence key
el: Αριθμός αδείας

en: Weather auto-updated in Unlimited Edition
el: Αυτόματη ενημέρωση καιρού στην έκδοση μη περιορισμένης χρήσης

en: LIVE
el: ΤΩΡΑ

en: Load weather from personal weather station
el: Φορτώστε καιρικά στοιχεία από ΙΜΣ

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Loading landscape...
el: Φόρτωση Τοπίου...

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Location ID
el: ID

en: Location Properties
el: Ιδιότητες Τοποθεσίας

note: Word "Link" in English. See main-menu/Location/Link. The user clicks Link item to open current location online at yowindow.com/weather.
en: id_internet_link
el: Σύνδεσμος

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: All locations
el: Όλοι οι τόποι

en: All regions
el: Όλες οι περιοχές

en: All states
el: Όλα τα κράτη

en: Change landscape
el: Αλλαγή τοπίου

en: Select a location
el: Διαλέξτε τοποθεσία

en: The location is already added
el: Η τοποθεσία έχει ήδη προστεθεί

en: Location is not selected yet
el: Δεν έχει επιλεγεί τοποθεσία

en: Major cities (more than 100,000 citizens)
el: Πόλεις (πάνω από 100,000 κατοίκους)

en: Network error, location information is not accessible. Because of this, the location cannot be selected now.
el: Σφάλμα δικτύου. Μή προσβάσιμες πληροφορίες.

en: No locations in scope
el: Κενό πεδίο τοποθεσίας

note: Location choice (Android). Scope to choose from - Major locations or all locations on Earth.
en: Scope
el: Πεδίο

en: Region
el: Περιοχή

en: Cannot find a location?
el: Δε μπορείτε να βρείτε μια θέση;

en: Set as Home
el: Επιλογή ως σπίτι μου

note: When this option is on, YoWindow gets the weather from the current user location (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_locations.png
en: Current Location
el: Τρέχουσα Τοποθεσία

note: Button label. Tap the button to track the current location.
en: Use current location
el: Χρησιμοποιήστε την τρέχουσα τοποθεσία

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Longitude
el: Γεωγρ. Μήκος

en: Looking at the North (West wind blows from the left)
el: Κοιτώντας τον Βορρά (Ο δυτικός άνεμος φυσά από αριστερά)

en: Looking at the South (West wind blows from the right)
el: Κοιτώντας τον Νότο (Ο δυτικός άνεμος φυσά από δεξιά)

en: April
el: Απρίλιος

en: August
el: Αύγουστος

en: December
el: Δεκέμβριος

en: February
el: Φεβρουάριος

en: January
el: Ιανουάριος

en: July
el: Ιούλιος

en: June
el: Ιούνιος

en: March
el: Μάρτιος

en: May
el: Μάιος

en: November
el: Νοέμβριος

en: October
el: Οκτώβριος

en: September
el: Σεπτέμβριος

en: About
el: Σχετικά με το YoWindow

en: Facebook Edition
el: Έκδοση για το Facebook

en: License Agreement
el: Συμφωνητικό Αδείας Χρήσης

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Visit our Forum
el: Επισκεφθείτε το Forum μας

en: YoWindow for your Site or Blog
el: YoWindow για την Ιστοσελίδα ή το Blog σας

en: m
el: μ

en: {0} minutes back
el: {0} λεπτά πίσω

en: {0} minutes forward
el: {0} λεπτά μπροστά

en: Name
el: Όνομα

en: Network error
el: Σφάλμα δικτύου

en: Network not available
el: Το δίκτυο δεν είναι διαθέσιμο

en: It is available on {0}
el: Είναι διαθέσιμο στο {0}

en: New version released
el: Υπάρχει νέα έκδοση

en: Next Day
el: Επόμενη Μέρα

en: No
el: Όχι

en: No weather
el: Δεν υπάρχουν καιρικά στοιχεία

en: N/A
el: Μ/Δ

en: Notify me when a new version is available
el: Να ενημερωθώ όταν υπάρχει νέα έκδοση

en: Online
el: Συνδεδεμένοι

en: Open {0}
el: Ανοιγμα {1}

en: Options
el: Επιλογές

en: Advanced
el: Για Προχωρημένους

en: Application choice
el: Επιλογή εφαρμογής

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Display
el: Οθόνη

en: Animate clouds
el: Κίνηση νεφών

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Full screen mode
el: Λειτουργία πλήρους οθόνης

en: Quality
el: Ποιότητα

en: Custom
el: Εξατομίκευση

en: Excellent
el: Άριστη

en: Moderate
el: Μέτρια

en: Number of days to display:
el: Αριθμός ημερών για απεικόνιση:

en: Tile contents:
el: Περιεχόμενο πρόγνωσης:

en: General
el: Γενικά

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Show N/A parameters
el: Εμφάνιση Μ/Δ (Μη Διαθέσιμων) παραμέτρων

en: Live indicator
el: Δείκτης Τώρα

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: Operation successful!
el: Επιτυχής λειτουργία!

en: Refresh locations DB
el: Ανανέωση τοποθεσιών DB

en: Reset to defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

en: Add
el: Προσθέστε

en: User interface
el: Διασύνδεση χρήστη

en: Screen saver
el: Προφύλαξη οθόνης

en: Time Bar
el: Μπάρα χρόνου

en: Unit system:
el: Σύστημα μονάδος:

en: Units
el: Μονάδες

en: Auto-detected
el: Αυτόματη ανίχνευση

en: Custom
el: Εξατομίκευση

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Metric
el: Μετρικό

en: Russia
el: Ρωσία

en: Finland
el: Φιλανδία

en: Pressure:
el: Πίεση:

en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

en: US
el: ΥΠΑ

en: Wind speed:
el: Ταχύτητα ανέμου:

en: Landscape Options
el: Ρυθμίσεις Τοπίου

en: Show Daylight Diagram
el: Ημερήσιο Διάγραμμα

en: Show Forecast Panel
el: Εμφάνιση Πίνακα Πρόγνωσης

en: Show Full Screen button
el: Εμφάνιση Επιλογέα Πλήρους Οθόνης

en: Show Inspector
el: Εμφάνιση Απεικόνισης Στοιχείων

en: Show Time Bar
el: Εμφάνιση Μπάρας Χρόνου

en: Show User interface
el: Εμφάνιση Διασύνδεσης Χρήστη

en: Show forecast when current weather is expired
el: Εμφάνιση πρόγνωσης όταν ξεπεραστούν χρονικά τα καιρικά στοιχεία

en: Organize
el: Οργάνωση

en: Organize locations
el: Οργάνωση τοποθεσιών

en: Organize pictures
el: Οργάνωση εικόνων

en: Pictures
el: Εικόνες

en: press
el: Πιέστε

en: Falling
el: Πτωτική

en: Falling Rapidly
el: Εντονα πτωτική

en: Rising
el: Ανοδική

en: Rising Rapidly
el: Εντονα ανοδική

en: Steady
el: Σταθερή

en: Previous Day
el: Προηγούμενη Μέρα

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Refresh Locations data base
el: Ανανέωση βάσης δεδομένων τοποθ.

en: Register
el: Εγγραφή

en: Remove
el: Αφαιρέστε

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename location
el: Μετονομασία τοποθεσίας

en: Rename picture
el: Μετονομασία εικόνας

en: Retry
el: Δοκιμάστε πάλι

en: Run with Windows (minimized to tray)
el: Εκίνηση με τα Windows (ελαχιστοποίηση στη περιοχή ενημέρωσης)

en: Season map
el: Εποχές

en: Select
el: Επιλέξτε

en: Select country
el: Επιλέξτε χώρα

en: Select a landscape
el: Επιλέξτε τοπίο

en: Select location
el: Επιλέξτε τοποθεσία

en: Select region
el: Επιλέξτε περιοχή

en: Select state
el: Επιλέξτε κράτος

en: Set as default
el: Καθορισμός ως προεπιλογή

en: Set YoWindow as ScreenSaver
el: Καθορισμός του YoWindow ως προφύλαξη οθόνης

en: Setup
el: Ρυθμίσεις

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show again
el: Δείξε ξανά

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Time
el: Χρόνος

en: {0} ago
el: {0} πριν

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Today
el: Σήμερα

en: Tomorrow
el: Αύριο

en: Tom.
el: Αύριο

en: Tonight
el: Απόψε

en: Add New Location
el: Πρόσθεση Νέας Τοποθεσίας

en: Open Calendar...
el: Άνοιγμα Ημερολογίου...

en: Show Less Days
el: Εμφάνιση Ελάχιστων Ημερών

en: Show More Days
el: Εμφάνιση Περισσότερων Ημερών

en: Update Weather
el: Ανανέωση Καιρικών Στοιχείων

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Up
el: Πάνω

en: Update interval
el: Ανανέωση χρόνου

en: Update weather
el: Ανανέωση Καιρικών Στοιχείων

en: Updating weather
el: Ανανέωση Καιρικών Στοιχείων...

en: View
el: Προβολή

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Weather
el: Καιρικά στοιχεία

en: Daily rain total
el: Βροχή σήμερα

en: Weather expired
el: Λήξη χρόνου καιρικών στοιχείων

en: Feels like
el: Αισθητή Θερμ

en: Day maximum temperature
el: Ημερήσια μέγιστη θερμοκρασία

en: Day minimum temperature
el: Ημερήσια ελάχιστη θερμοκρασία

en: Weather forecast
el: Πρόγνωση καιρού

en: Forecast issued
el: Έκδοση πρόγνωσης

en: Hail
el: Χαλάζι

en: Humidity
el: Υγρασία

en: Observed
el: Τελευταία ανανέωση

en: Pressure
el: Πίεση

en: PWS only
el: Μόνο ΙΜΣ

en: Rain
el: Bροχή

en: Rain/Snow rate
el: Ραγδ. Βροχ/Χιον

en: Description
el: Περιγραφή

en: Sky image
el: Εικόνα ουρανού

en: Snow
el: Χιόνι

en: Snow level
el: Ύψος χιονιού

en: Weather station properties
el: Ιδιότητες Ιδιωτ. Μετεωρ. Σταθμ.

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

en: Temperature range
el: Εύρος θερμοκρασίας

en: Water
el: Νερό

en: Update error
el: Σφάλμα ανανέωσης

en: Update time
el: Χρόνος ανανέωσης

en: UV index
el: Δείκτης UV

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Unlimited
el: Απεριόριστη

en: Wind
el: Άνεμος

en: Calm
el: Άπνοια

en: Variable
el: Μεταβλητός

en: Welcome to YoWindow!
el: Καλώς ήλθατε στο YoWindow!

en: Wind direction:
el: Διεύθυνση ανέμου:

en: East
el: Ανατολικός

en: North
el: Βόρειος

en: South
el: Νότιος

en: West
el: Δυτικός

en: Yes
el: Ναι

en: Close screensaver on mouse move
el: Απενεργοποίηση screensaver σε κίνηση ποντικιού

en: Color
el: Χρώμα

en: Background
el: Φόντο

en: Choose color
el: Διαλέξτε χρώμα

en: System tray
el: Περιοχή ενημέρωσης

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Precipitation chance
el: Πιθανότητα υετού

en: Rain chance
el: Πιθανότητα βροχής

en: Snow chance
el: Πιθανότητα χιονιού

en: {0} only
el: {0} μόνο

en: US
el: ΥΠΑ

en: Dew point
el: Σημείο δρόσου

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: I want to have fun
el: Θέλω να διασκεδάσω

note: An explanation of "I want to have fun" option. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Enable surprises
el: Ενεργοποίηση εκπλήξεων

en: NWS forecasts for the USA
el: Πρόγνωση NWS για τις ΥΠΑ

en: h
el: ω

en: min
el: λ

en: Open
el: Ανοιγμα

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Enter the path to a picture or landscape on the Internet or your computer
el: Πληκτρολογήστε τη διαδρομή προς μια εικόνα ή ένα τοπίο στο ίντερνετ ή τον υπολογιστή σας

en: Landscape load error
el: Λάθος φορτώματος τοπίου

en: Picture load error
el: Λάθος φορτώματος εικόνας

en: The landscape is already added
el: Το τοπίο έχει ήδη προστεθεί

en: Landscape collection
el: Συλλογή τοπίων

en: Turn your photo into Landscape
el: Μετατρέψτε την εικόνα σας σε τοπίο

en: {0}Learn{1} how to turn a photo into landscape
el: {0}Μάθετε{1} πως να μετατρέπετε μια εικόνα σε τοπίο (Αγγ-Γερμ)

en: Village
el: Χωριό

en: Seaside
el: Ακτή

en: Airport
el: Αεροδρόμιο

en: Pagoda
el: Παγόδα

note: Town landscape name. See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22619
en: Town
el: Πόλη

note: Valley landscape name.  See http://forum.yowindow.com/viewtopic.php?f=29&t=22752
en: Valley
el: Κοιλάδα

en: Sky
el: Ουρανός

en: Landscape made from picture
el: Τοπίο δημιουργημένο από εικόνα

en: We will guide you through the process of turning a picture into YoWindow Landscape.
el: Θα σας καθοδηγήσουμε στη διαδικασία μετατροπής μιάς εικόνας σε τοπίο του YoWindow.

en: Please read our tutorial {0}How to turn a picture into Landscape?{1} beforehand
el: Παρακαλώ διαβάστε το μάθημα μας για το πως να μετατρέψετε μια εικόνα σε τοπίο εκ των προτέρων (Αγγ-Γερμ) {0}How to turn a picture into Landscape?{1}

en: Click Next to continue...
el: Κάντε κλικ στο επόμενο για συνέχεια...

en: Specify a picture you want to turn into landscape.
el: Καθορίστε μια εικόνα που θέλετε να μετατρέψετε σε τοπίο. (Μάθημα Αγγ-Γερμ)

en: How to pick the best landscape picture?
el: Πώς να επιλέξετε την καλύτερη εικόνα τοπίου?

en: Source picture
el: Πηγή εικόνας

en: The landscape will be created in the following folder
el: Το τοπίο θα δημιουργηθεί στον ακόλουθο φάκελο

en: Landscape folder name
el: Όνομα φακέλου τοπίου

en: Click "Create" button to create {0} Landscape
el: Κάντε κλικ στο κουμπί "Δημιουργία" για να δημιουργήσετε το Τοπίο {0}

en: {0} landscape has been created successfully!
el: Το τοπίο {0} δημιουργήθηκε με επιτυχία!

en: Now open {0} inside your favorite image editor. You need to remove the sky from the image. You will find the image in {1}Landscape Folder{2}
el: Τώρα ανοίξτε το {0} στο αγαπημένο σας πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας. Πρέπει να αφαιρέσετε τον ουρανό από την εικόνα. Θα βρείτε την εικόνα στο {1}Φάκελο τοπίου{2}

en: It is easy to remove the sky. Read our brief {0}tutorial{1}.
el: Είναι εύκολο να αφαιρέσετε τον ουρανό. Σύντομο {0}μάθημα{1} (Αγγ-Γερμ).

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Horizon Level Setup
el: Δημιουργία Επιπέδου Ορίζοντα

en: Keys: Up/Down
el: Πλήκτρα: Πάνω/Κάτω

en: You are about to delete Landscape Image {0}. The operation is not recoverable. Are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε την εικόνα Τοπίου {0}. Η λειτουργία είναι μη αναστρέψιμη. Είστε σίγουροι?

en: Edit Landscape
el: Επεξεργασία Τοπίου

en: Edit Horizon Level
el: Επεξεργασία Επιπέδου Ορίζοντα

en: File not found.
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο.

en: The name is empty
el: Το όνομα είναι κενό

en: The folder already exists
el: Ο φάκελος υπάρχει ήδη

en: Illegal folder name
el: Μη αποδεκτό όνομα φακέλου

en: The file format is not supported.
el: Ο τύπος αρχείου δεν υποστηρίζεται.

en: The picture is too big for YoWindow. Picture size must not exceed 2880 pixels by width or height.
el: Η εικόνα είναι πολύ μεγάλη για το YoWindow. Οι διαστάσεις της εικόνας δεν πρέπει να υπερβαίνουν τα 2880 πίξελ στο πλάτος ή στο ύψος.

en: Landscape Image
el: Εικόνα Τοπίου

en: Landscape Folder
el: Φάκελος Τοπίου

en: About Landscape
el: Σχετικά με το Τοπίο

en: Picture {0} imported successfully
el: Η εισαγωγή της εικόνας {0} έγινε με επιτυχία

en: Remind Me Later
el: Θύμισε Μου Αργότερα

en: Skip This Version
el: Παρέλειψε Αυτή Την Έκδοση

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Next
el: Επόμενο

en: Back
el: Πίσω

en: Finish
el: Τέλος

en: Create
el: Δημιουργία

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Delete
el: Διαγραφή

note: A label for "Done" button. The user is supposed to press the button at the end of some process. For example at the end of making a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Done
el: Ολοκληρώθηκε

en: Path
el: Διαδρομή

en: Options
el: Επιλογές

en: Select the options you like
el: Διαλέξτε τις επιλογές που θέλετε

en: Set YoWindow as default screen saver
el: Καθορισμός του YoWindow ως προφύλαξη οθόνης

en: Start with Windows (minimized to system tray)
el: Εκκίνηση με τα Windows (ελαχιστοποίηση στο tray)

en: Add a shortcut to quick launch bar
el: Συντόμευση στη μπάρα γρήγορης εκκίνησης

en: You are about to upgrade YoWindow.
el: Πρόκειται να αναβαθμίσετε το YoWindow.

en: Click OK to install the new version.
el: Επιλέξτε OK για εγκατάσταση της νέας έκδοσης.

en: You must close YoWindow before you can continue.
el: Κλείστε το YoWindow πριν προχωρήσετε.

en: After you have closed YoWindow, select Retry.
el: Αφού κλείστε το YoWindow, επιλέξτε (Επανάληψη).

en: If you wish to cancel the uninstall process, select Cancel.
el: Αν θέλετε να ακυρώσετε την απεγκατάσταση, επιλέξτε (’κυρο).

en: If you wish to try to install anyway, select Ignore.
el: Αν θέλετε εγκατάσταση πάραυτα, επιλέξτε (Αγνόησε).

en: If you wish to abort the installation, select Abort.
el: Αν θέλετε να ακυρώσετε την εγκατάσταση, επιλέξτε (Ματαίωση).

en: Final step
el: Τελευταίο βήμα

en: Start YoWindow on system startup
el: Εναρξη του YoWindow στην εκκίνηση συστήματος

en: Check for new version...
el: Ελεγχος για νέα έκδοση...

en: YoWindow is up to date!
el: Το YoWindow είναι ενημερωμένο!

en: You have the latest version
el: Εχετε την νεότερη έκδοση

en: Download new version!
el: Κατεβάστε τη νέα έκδοση!

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Show small YoWindow logo
el: Εμφάνιση μικρού λογότυπου YoWindow

en: The landscape is available in Unlimited Edition only.
el: Το τοπίο είναι διαθέσιμο μόνο στην Απεριόριστη Έκδοση.

note: Hour abbreviation, "h" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_hour
el: ω

note: Minute abbreviation, "m" in English, see Inspector/Observed line, example: "1h 24m ago"
en: id_short_minute
el: λ

note: Abbreviation for millimetres, "mm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millimetres
el: χιλ

note: Abbreviation for centimetres, "cm" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_centimetres
el: εκ

note: Abbreviation for metres, "m" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres
el: μ

note: Abbreviation for kilometres, "km" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres
el: χλμ

note: Abbreviation for feet, "feet" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_feet
el: πόδια

note: Abbreviation for miles, "mile" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles
el: μίλια

note: Abbreviation for miles per hour, "mph" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_miles_per_hour
el: μΑω

note: Abbreviation for kilometres per hour, "k/h" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilometres_per_hour
el: χΑω

note: Abbreviation for metres per second, "mps" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_metres_per_second
el: μέτρα/δευτ

note: Abbreviation for knots, "knots" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_knots
el: κόμβοι

note: Abbreviation for beaufort, "bft" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_beaufort
el: Bft

note: Abbreviation for millibar, "mb" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_millibar
el: mb

note: Abbreviation for kilopascal, "kPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_kilopascal
el: kPa

note: Abbreviation for hectopascal, "hPa" in English, see Options/Units
en: id_unit_short_hectopascal
el: hPa

note: Abbreviation for inches, '"' symbol in English, see Options/Units
en: id_unit_short_inches
el: "

en: Display "?"
el: Οθόνη "?"

en: Hide parameter
el: Παράμετρος απόκρυψης

en: When weather parameter is not available
el: Όταν η καιρική παράμετρος δεν είναι διαθέσιμη

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Information" is the name of the check-box. When checked, information is added to the screen.
en: Information
el: Πληροφορία

note: Display all information on the screen. "All" in English, see Options/Screen Saver
en: id_information_all
el: Όλα

en: Temperature and Time
el: Θερμοκρασία και Ώρα

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: This is Unlimited Edition.
el: Αυτή είναι Μη Περιορισμένη Έκδοση.

note: A part of "This is Unlimited Edition. It is already registered." This string is displayed when the user clicks Help/Register when the program is alreaady registered.
en: It is already registered.
el: Έχει ήδη καταχωρηθεί.

en: Free edition
el: Δωρεάν έκδοση

en: Unlimited edition
el: Μη Περιορισμένη έκδοση

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found. {0} susbstituted by the required version of Flash Player.
en: To enjoy YoWindow you need to install Flash Player (for Internet Explorer) {0} or later.
el: Για να απολαύσετε το YoWindow θα πρέπει να εγκαταστήσετε το Flash Player (για τον Internet Explorer) {0} ή νεότερο.

note: This text displayed on YoWindow start if required Flash Player not found
en: Get Adobe Flash Player
el: Λήψη του Adobe Flash Player

note: Displayed on the button that unlocks the landscape
en: Unlock landscape
el: Ξεκλειδώστε το τοπίο

en: YoWindow for Chrome
el: YoWindow για τον Chrome

en: YoWindow for Windows
el: YoWindow για Windows

en: YoWindow for Mac OS
el: YoWindow για Mac OS

en: YoWindow for iPhone and iPad
el: YoWindow για iPhone και iPad

en: Follow YoWindow on Facebook
el: Ακολουθήστε το YoWindow στο Facebook

en: Follow YoWindow on Twitter
el: Ακολουθήστε το YoWindow στο Twitter

en: Landscape trial, days left:
el: Ημέρες δοκιμής τοπίου, που απομένουν:

en: Landscape trial period is over
el: Τέλος δοκιμαστικής περιόδου τοπίου

en: "{0}" landscape is a part of YoWindow Unlimited.
el: Το τοπίο "{0}" είναι τμήμα του Μη Περιορισμένου YoWindow.

en: Details
el: Λεπτομέρειες

note: see Options/Advanced
en: View direction
el: Δείτε την κατεύθυνση

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Fixed sky
el: Σταθερός ουρανός

note: see main-menu/Landscape/Properties...
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: Tooltip for Reload button
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

note: Displayed in the tooltip when the user closes YoWindow window
en: Minimized
el: Ελαχιστοποίηση

note: See Options/Advanced/View direction. Written in the parenthesis "View direction (affects wind only)"
en: affects wind only
el: επηρεάζει μόνο τον άνεμο

note: See main-menu/Broadcast. The idea behind this term is that the user broadcasts the weather to her friends, like a real meteorologist on TV broadcast.
en: Broadcast
el: Εκπομπή

note: See Twitter or Facebook Broadcast screen. By clicking "Share" button the user publishes YoWindow picture to a social network.
en: Share
el: Μοιραστείτε

note: Displayed in the process of Twitter/Facebook pubishing
en: Publishing
el: Δημοσίευση

note: Displayed in the process of authorizing to Twitter/Facebook
en: Authorizing
el: Εξουσιοδότηση

note: Displayed after successfull Twitter/Facebook pubishing
en: Published!
el: Δημοσιεύθηκε!

note: The name of the keyboard key "Space", see main-menu/Broadcast... (Space)
en: Space
el: Κενό

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter in LIVE mode. {0} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather now in New York"
en: Weather now in {0}
el: Ο καιρός τώρα στο(ν, ην) {0}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and the weather FORECAST selected. {0} is replaced with the day. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Weather forecast for Friday (April 6) in Saint Petersburg"
en: Weather forecast for {0} in {1}
el: Πρόγνωση καιρού για την(ο) {0} στο(ν, ην) {1}

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TODAY time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Today in Saint Petersburg (forecast)"
en: Today in {0} (forecast)
el: Σήμερα στο(ν, ην) {0} (πρόγνωση)

note: Default message when the user posts to Facebook or Twitter and TOMORROW time is selected. {1} is replaced with the name of selected location. Example: "Tomorrow in Saint Petersburg (forecast)"
en: Tomorrow in {0} (forecast)
el: Αύριο στο(ν, ην) {0} (πρόγνωση)

note: See Facebook and Twitter broadcast screen (main-menu/Broadcast/Twitter). "Forecast" text displayed in mini-inspector when the user has selected some moment in the future.
en: Forecast
el: Πρόγνωση

en: Sound
el: Ήχος

en: Enable sound
el: Ενεργοποίηση ήχου

note: This is sound volume
en: Volume
el: Ένταση

note: Displayed on a button in Breaking News dialog. If you click the button the news window is closed.
en: Skip
el: Παράλειψη

note: See the Wait Screen
en: Presented in Stereo
el: Παρουσίαση σε Στερεοφωνικό ήχο

note: See main-menu/Location/Location Properties... at the bottom of the window
en: Override current season
el: Αντικατάσταση τρέχουσας εποχής

en: Winter
el: Χειμώνας

en: Spring
el: Ανοιξη

en: Summer
el: Καλοκαίρι

en: Autumn
el: Φθινόπωρο

en: Naked
el: Γυμνό

note: iPhone. In location chooser, a caption of countries list
en: Countries
el: Χώρες

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote!
el: Ψηφίστε!

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Vote for YoWindow, thank you
el: Ψηφίστε!

note: The caption for YoWindow editions link box. See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: More YoWindow
el: Περισσότερο YoWindow

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial1.png
en: Swipe the screen to see weather changes over time
el: Σύρετε την οθόνη για τις καιρικές αλλαγές διαχρονικά

note: iPhone. Tutorial. The user is asked to swipe again. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial2.png
en: And one more time
el: Και άλλη μια φορά

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial3.png
en: Press the 'LIVE' button to return to current time
el: Πιέστε το 'ΤΩΡΑ' για επιστροφή στην τρέχουσα ώρα

note: iPhone. Tutorial. See this screen: http://yowindow.com/img/translate/itutorial4.png
en: Watch weather with pleasure
el: Δείτε τον καιρό με απόλαυση

note: iPhone. When this option is on, iPhone screen is not automatically turned off. See next string with details. See also: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Disable Auto-Lock
el: Απενεργοποίηση Αυτόματου-Κλειδώματος

note: iPhone. See: http://yowindow.com/img/translate/options_root_page.png
en: Keep display on if your device is plugged in or battery is above 25%.
el: Διατήρηση ενεργής οθόνης αν η συσκευή σας είναι στο ρεύμα ή αν η μπαταρία είναι πάνω από 25%.

note: iPhone. Location choice. "More" in context means "More locations". Keep it as one word if possible. DO NOT ADD "..." at the end. See: http://yowindow.com/img/translate/locations_choice.png
en: More
el: Περισσότερα

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Parallax effect
el: Εφφέ παράλλαξης

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: An illusion of 3D space when you tilt the device
el: Ψευδαίσθηση 3D όταν αναποδογυρίζετε τη συσκευή

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Temperature in Status Bar
el: Θερμοκρασία στη μπάρα κατάστασης

note: See: http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png
en: Show temperature for "Home" location
el: Ένδειξη θερμοκρασίας για τη τοποθεσία "Σπίτι"

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: Not enough free space.
el: Δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device.
en: YoWindow may run unstable.
el: Το YoWindow μπορεί να γίνει ασταθές.

note: Mobile. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_not_enough_space.png Displayed when there is not enough space on the device. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with an amount of required megabytes.
en: {0} MB minimum required.
el: {0} MB ελάχιστη απαίτηση.

note: "YoWindow Weather" is the official name of YoWindow application. Please translate "Weather" word
en: YoWindow Weather
el: Καιρός YoWindow

note: "YoWindow Zero" is the official name of the Free edition. Please translate Zero as a number "0" in your language
en: YoWindow Zero
el: YoWindow 0

note: Free edition. When "Get Full Version" button is tapped the user is offered to download the full version of YoWindow. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_get_full_version_options.png
en: Get Full Version
el: Λήψη Πλήρους Έκδοσης

note: This message helps the user to understand why the Full Version is better. See: See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: No ads, no limitations, all landscapes available
el: Χωρίς διαφημίσεις, Χωρίς περιορισμούς, με όλα τα τοπία διαθέσιμα

note: Refers to the full version of YoWindow app. See http://yowindow.com/img/translate/sale.png
en: Full Version
el: Πλήρης Έκδοση

note: Message, explaining the difference between Paid and Free editions of YoWindow. No advertising in Paid ediiton. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: No advertising
el: Χωρίς διαφημίσεις

note: Advantage of Paid edition over the Free one. See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: All landscapes available
el: Διαθέσιμα όλα τα τοπία

note: Advantage of Paid edition over the Free one. In Paid edition, the weather forecast can be displayed as an Android notification. See http://yowindow.com/img/translate/notification_forecast.png See http://yowindow.com/img/translate/sale2.png
en: Forecast in notification area
el: Πρόγνωση στην περιοχή ειδοποιήσεων

note: Free edition. "Remove advertising". The message is displayed in place of advertising banner, when the ad is not available. Full Version is offered when the message is tapped. See: http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Remove ads
el: Αφαίρεση διαφημίσεων

note: In Free edition the weather forecast is limited by 3 days. The message displayed inside Time Bar when the user observes the weather beyond three days ahead. http://yowindow.com/img/translate/ios_remove_ads.png
en: Weather forecast is limited
el: Πρόγνωση καιρού περιορισμένη

note: In Free edition some landscapes are available in demo mode only. We put word "Demo" beside landscape name to indicate this. See http://yowindow.com/img/translate/ios_demo_landscapes.png
en: Demo
el: Επίδειξη

note: Free edition. Displayed when lansdcape usage is restricted. See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscape_locked.png WARNING: do not remove "{0}" The app will replace {0} with the landscape name.
en: "{0}" Landscape access is limited.
el: "{0}" Η πρόσβαση τοπίων είναι περιορισμένη.

note: The message is displayed when the app is connecting to an Internet service. WARNING: do not remove "{0}". The app will replace {0} with the service name. See http://yowindow.com/img/translate/ios_connecting_to_appstore.png
en: Connecting to {0}
el: Σύνδεση στο {0}

note: A button that opens Camera interface on mobile device See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Camera
el: Κάμερα

note: A button that opens Photo library See http://yowindow.com/img/translate/ios_landscapes.png
en: Photos
el: Φωτογραφίες

note: A title for Wallpaper settings on mobile devices (Android)
en: Wallpaper
el: Φόντο οθόνης

note: Whether or not to animate live Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Enable animations
el: Ενεργοποίηση κινούμενων εικόνων

note: Whether or not to show weather data in Wallpaper (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Show weather
el: Ένδειξη καιρού

note: Wallpaper Settings (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: No animation - almost no battery power consumed.
el: Χωρίς εφέ κίνησης - ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας.

note: A title for Widget sttings on mobile devices (Android)
en: Widget Settings
el: Ρυθμίσεις widget

note: A button to create a widget (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Create Widget
el: Δημιουργία widget

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Tap to search for a location
el: Αγγίξτε για αναζήτηση τοποθεσίας

note: Widget Settings (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show background
el: Εμφάνιση φόντου

note: An option to choose icons style for the widget. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Weather icons
el: Καιρικά εικονίδια

note: Widget background color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Background color
el: Χρώμα φόντου

note: Widget text color. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

note: Widget background transparency. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Transparency
el: Διαφάνεια

note: Widget corner style - round or square. Android widget settings. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Rounded corners
el: Στρογγυλεμένες γωνίες

note: A button that prompts the user to add a new widget to home screen.
en: Add widget to Home Screen
el: Προσθήκη widget στην Αρχική Οθόνη

note: Message displayed after a widget has been added to Home Screen.
en: The widget has been added to Home Screen
el: Το widget προστέθηκε στην Αρχική Οθόνη

note: A title for widget selection window http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Select a widget
el: Επιλέξτε ένα widget

note: Small widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small
el: Μικρό

note: Medium widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Medium
el: Μεσαίο

note: Clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Clock
el: Ρολόι

note: Small clock widget name, see http://yowindow.com/img/translate/android_widget_selector.png
en: Small clock
el: Μικρό ρολόι

note: Action: move location on top of the list. See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_context_menu.png
en: Move On Top
el: Μετακίνηση στη Κορυφή

note: Uninstall Free Edition (Android). WARNING: keep \" syntax to preserve the quotes. See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Uninstall "YoWindow Free"
el: Απεγκατάσταση "YoWindow Free"

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: You have both Full and Free editions of YoWindow installed.
el: Έχετε και τις δύο εκδόσεις εγκατεστημένες, "Full" και "Free".

note: Uninstall Free Edition (Android). See: http://yowindow.com/img/translate/android_uninstall_free.png
en: Please, uninstall YoWindow Free, to avoid the confusion.
el: Παρακαλώ καταργήστε το "YoWindow Free", για αποφυγή σύγχυσης.

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Add YoWindow widgets - watch the weather forecast with comfort
el: Πρόσθεση YoWindow widgets - δείτε την πρόγνωση του καιρού με άνεση

note: Widgets offer box (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/android_widgets_offer_box.png
en: Tap to continue
el: Αγγίξτε για συνέχεια

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: YoWindow installed on an external storage.
el: Το YoWindow έχει εγκατασταθεί σε εξωτερικό μέσο αποθήκευσης.

note: Install to external storage warning (Android) See: http://yowindow.com/img/translate/external_storage_warning.png
en: WARNING: YoWindow Wallpaper and Widgets may NOT be available when YoWindow is installed on an external storage (SD card).
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το Φόντο και τα Widgets του YoWindow μπορεί να ΜΗΝ είναι διαθέσιμα όταν το YoWindow έχει εγκατασταθεί σε εξωτερικό μέσο αποθήκευσης (κάρτα SD).

note: A prompt for the user to start location search, See: http://yowindow.com/img/translate/android_location_search.png
en: Location Search
el: Αναζήτηση Τοποθεσίας

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code to unlock Unlimited Edition mode. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Redeem code
el: Κωδικός εξαγοράς

note: Displayed on successful Full Version unlocking. See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Full Version privilege granted.
el: Χορηγήθηκαν προνόμια Πλήρους Έκδοσης.

note: The second line after "Full Version privilege granted." See: http://yowindow.com/img/translate/android_privileges-granted.png
en: Advertising removed, no limitations.
el: Χωρίς διαφημίσεις, χωρίς περιορισμούς.

note: Displayed when an unknown promo code entered.
en: Unexpected code
el: Μη αναμενόμενος κωδικός

note: While running Free Edition, the user has an option to enter a promo code. This option restores preveledges granted by promo codes entered before. See: http://yowindow.com/img/translate/android_advanced.png
en: Restore privileges
el: Επαναφορά προνομίων

note: Quick action - sets YoWindow as Android Wallpaper. See: http://yowindow.com/img/translate/android_menu.png
en: Set As Wallpaper
el: Ορισμός ως ταπετσαρία

note: Post YoWindow weather to social network. To Facebook for example. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Post
el: Αποστολή

note: Facebook sharing. This is a hint promting the user to enter the message. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Enter the message
el: Εισαγωγή μηνύματος

note: Facebook sharing. Fill in the message text with the weather for selected moment. See: http://yowindow.com/img/translate/android_facebook.png
en: Fill in the weather
el: Συμπληρώστε τις καιρικές συνθήκες

note: This notification displayed after the message was successfully delivered to Facebook.
en: You just have posted to Facebook!
el: Μόλις δημοσιεύσατε στο Facebook!

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Set As Daydream
el: Ορισμός ως Ονειροπόληση

note: Please translate "Daydream" word just like it is translated in Android Settings/Display
en: Daydream
el: Ονειροπόληση

note: Android Daydream night mode
en: Night mode
el: Νυχτερινή λειτουργία

note: Android Daydream night mode
en: Very dim display (for dark rooms)
el: Πολύ αμυδρός φωτισμός (για σκοτεινά δωμάτια)

note: Android: @see YoWindow Settings/Advanced
en: Send report
el: Αποστολή αναφοράς

note: The user is asked this question when "Set As Home" button pressed in Location Properties. {0} is substituted with location name.
en: Are you sure to set {0} as home?
el: Είστε βέβαιοι για ορισμό {0} ως σπίτι?

note: See Unit Settings
en: Display pressure for
el: Ένδειξη πίεσης για

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Sea level
el: Στάθμη θαλάσσης

note: Pressure reporting level. See Unit Settings
en: Location level
el: Στάθμη τοποθεσίας

note: When sharing an image, we need to inform the user that she should allow YoWindow to save an image to disk.
en: YoWindow requires a permission to store an image file before sharing it.
el: Το YoWindow απαιτεί άδεια για να αποθηκευτεί ένα αρχείο εικόνας πριν τον διαμοιρασμό.

en: YoWindow requires a permission to store the landscape on disk
el: Το YoWindow απαιτεί άδεια για την αποθήκευση του τοπίου στο δίσκο

note: For Android. The title of a section with notification settings.
en: Notification
el: Ειδοποίηση

note: Check-box controlling if Android notifications are displayed.
en: Show Notifications
el: Εμφάνιση Ειδοποιήσεων

note: Android. Check-box. Controls if notifications are displayed on Lock Screen.
en: Show on Lock Screen
el: Εμφάνιση σε Κλείδωμα Οθόνης

note: Android wallpaper check-box. It indicates whether the wallpaper to be centered on the screen.
en: Centered
el: Κεντραρισμένο

note: New feature on Android - Alarm Clock.
en: Alarm Clock
el: Ξυπνητήρι

note: An explanation of Alarm Clock feature.
en: Wake up with YoWindow
el: Ξυπνήστε με το YoWindow

note: Android. Alarm Clock. "Silence" is a name of a silent rington. See the list of the ringtones.
en: Silence
el: Σίγαση

note: Android. Alarm Clock. Snooze button.
en: Snooze
el: Αναβολή

note: Android. Alarm Clock. Dismiss button.
en: Dismiss
el: Απόρριψη

note: Android. Alarm Clock. See YoWindow alarm clock screen.
en: Wake up to the sounds of YoWindow
el: Ξυπνήστε με τους ήχους του YoWindow

note: Android. Alarm Clock. YoWindow will replace {0} with the number of minutes.
en: Alarm will be triggered in {0} minutes
el: Η αφύπνιση θα ενεργοποιηθεί σε {0} λεπτά

note: A title for warning message boxes.
en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Weather station
el: Μετεωρολογικός σταθμός

note: Displayed when the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Private Weather Stations may not be reliable.
el: Οι Ιδιωτικοί Μετεωρολογικοί Σταθμοί μπορεί να μην είναι αξιόπιστοι.

note: We display this message when a personal weather station is not working properly. See http://yowindow.com/img/translate/station_error.png
en: Station is out of order
el: Ο σταθμός είναι εκτός λειτουργίας

note: YoWindow will replace {0} with a weather station name. Displayed the user is selecting a private weather station. (Android, Locations list/Location Properties/Weather station)
en: Do you really want to receive the weather from "{0}"?
el: Θέλετε πραγματικά να λάβετε τις καιρικές συνθήκες από το "{0}";

note: YoWindow will replace {0} with location name. The question is displayed when a season is selected. (Android, Locations list/Location Properties)
en: Do you really want to override the season for {0}?
el: Θέλετε πραγματικά να παρακάμψετε την εποχή για {0};

note: Indicates the best available action when the user has a choice. See weather stations list on Android.
en: We recommend
el: Συνιστούμε

note: An item in overflow menu. Opens an email client, so the user could send a problem report to us.
en: Report issue
el: Αναφορά προβλήματος

note: "Never" in the meaning of "Never show this". Try to use one word, please. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Never
el: Ποτέ

note: We ask the user to rate YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/android_rate_dialog.png
en: Rate YoWindow
el: Βαθμολογήστε το YoWindow

note: We say thanks!
en: Thank you!
el: Ευχαριστούμε!

note: The user is offered to send a mail to us.
en: Send mail
el: Αποστολή email

note: A title of the message with user feedback. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: YoWindow Report
el: Αναφορά στο YoWindow

note: A sentence from User Feedback instruction. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: What exactly went wrong?
el: Τι ακριβώς πήγε στραβά?

note: A sentence from User Feedback instruction. Keep the dot at the end of the sentence. Don't add extra spaces. See http://yowindow.com/img/translate/android_report_email.png
en: We need a maximum of details.
el: Χρειαζόμαστε πλήρης λεπτομέρειες.

note: An option that controls if the wallpaper is covered with dark semitransparent layer. This helps to make the icons easily seen over the wallpaper. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: Dark glass
el: Σκούρο γυαλί

note: Description of "Dark glass" option. See http://yowindow.com/img/translate/android_wallpaper_settings.png
en: App icons are easy to see
el: Τα εικονίδια της εφαρμογής είναι ευδιάκριτα

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to hide user interface by dragging it upwards on Android.
en: To hide weather information, drag it upwards
el: Για απόκρυψη πληροφοριών καιρού, σύρετε προς τα πάνω

note: Displayed in mini-tutorial that shows how to expand Inspector or reveal full weather details by tapping the temperature.
en: Tap the temperature to reveal weather information
el: Αγγίξτε τη θερμοκρασία για αποκάλυψη πληροφοριών καιρού

note: Displayed after user has been searching for a location, but nothing was found. YoWindow will replace {0} with the text user entered.
en: Nothing was found for "{0}"
el: Δεν βρέθηκε κάτι για "{0}"

en: Click to try again.
el: Κάντε κλικ για να προσπαθήσετε ξανά.

note: Button title when we need to ask the user to update something.
en: Update
el: Ενημέρωση

note: Displayed when we ask the user to update YoWindow app to the newest version.
en: You need to update YoWindow
el: Θα πρέπει να ενημερώσετε το YoWindow

note: Menu item for "Radar" feature. Right now it is only available on Android in United States.
en: Radar
el: Ραντάρ

note: The new catch phrase for YoWindow
en: Enjoy the weather
el: Απολαύστε τον καιρό

note: A new landscape announcement. See http://yowindow.com/img/translate/android_new_landscape.png
en: New landscape
el: Νέο τοπίο

note: The name of "Egg hunt game". The user is challenged to find all the eggs we have hidden in YoWindow.
en: Easter egg hunt
el: Κυνήγι Πασχαλινών αυγών

note: Egg hunt game. Welcome message. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of eggs to find.
en: Try to find {0} eggs we have hidden in YoWindow
el: Προσπαθήστε να βρείτε {0} αυγά που έχουμε κρύψει στο YoWindow

note: Egg hunt game. A hint to help the player to find the eggs. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the landscape.
en: Look for eggs in {0} landscape
el: Ψάξτε για αυγά στο τοπίο {0}

note: Egg hunt game.
en: Play again?
el: Θα παίξετε ξανά?

note: Egg hunt game.
en: Idea
el: Ιδέα

note: Egg hunt game. Success message when all the eggs are found.
en: You have found all the eggs!
el: Βρήκατε όλα τα αυγά!

note: Egg hunt game. Encouraging message when all the eggs are found.
en: Good job.
el: Καλή δουλειά.

note: Egg hunt game. The reward.
en: Your reward
el: Η ανταμοιβή σας

note: Egg hunt game. A present. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: All landscapes will be available for {0} days
el: Όλα τα τοπία θα είναι διαθέσιμα για {0} ημέρες

note: Egg hunt game. A present - we suppress the ads for some days. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of the days.
en: No advertising for {0} days
el: Δεν θα υπάρχει διαφήμιση για {0} ημέρες

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Theme
el: Θέμα

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Day
el: Ημέρα

note: Notification themes for Android. See http://yowindow.com/img/translate/notification_themes.png
en: Night
el: Νύχτα

note: Indicates that the feature is available in Full Version only. See http://yowindow.com/img/translate/available_in_full_version.png
en: Available in Full Version
el: Διατίθεται σε Πλήρη Έκδοση

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/add_your_photo.png
en: Add your photo to YoWindow
el: Προσθέστε τη φωτογραφία σας στο YoWindow

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/tap_landscape_button.png
en: Tap "Landscape" button to open landscapes drawer
el: Αγγίξτε το κουμπί "Τοπίο" για να ανοίξετε τον επεξεργαστή τοπίων

note: Photo-Landscapes tutorial. See http://yowindow.com/img/translate/open_photo_or_take_picture.png
en: Open a photo or take a picture
el: Ανοίξτε μια εικόνα ή τραβήξτε μια φωτογραφία

note: Photo-Landscapes. This is the title of "Pan and Crop" screen. Please be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Pan and Crop
el: Μετακίνηση και Περικοπή

note: Photo-Landscapes. Here we are asking the user move the photo to make sure the photo looks good on the screen.  See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Arrange the landscape on the screen
el: Διευθετήστε το τοπίο στην οθόνη

note: Photo-Landscapes. Pan and Crop screen. Explain "zoom" finger gesture. Try to be brief. See http://yowindow.com/img/translate/pan_crop.png
en: Zoom with your fingers
el: Κάντε Ζουμ με τα δάχτυλά σας

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Horizon Level
el: Επίπεδο Ορίζοντα

note: Photo-Landscapes. Horizon Level screen. See http://yowindow.com/img/translate/horizon_level.png
en: Set horizon level
el: Θέσετε το επίπεδο του ορίζοντα

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Do you want the sky to reflect the weather?
el: Θέλετε ο ουρανός να αντικατοπτρίζει τον καιρό?

note: Sky erasing. We are explaining to the user the benefits of erasing the sky. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky - we will replace it with YoWindow Sky
el: Διαγράψτε τον ουρανό - θα τον αντικαταστήσουμε με τον Ουρανό του YoWindow

note: Sky erasing. See http://yowindow.com/img/translate/erase_sky_choice.png
en: Erase the sky
el: Διαγράψτε τον ουρανό

note: Sky erasing. WARNING: do not remove "{0}". {0} symbol will be replaced with the step number. The user is guided through a series of steps. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Step {0}.
el: Βήμα {0}.

note: Sky erasing. At first the user has to select the sky. The sky is selected with a series of taps. Each tap selects a portion of the sky. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Tap the sky to select a portion of it
el: Αγγίξτε τον ουρανό για να επιλέξετε ένα τμήμα του

note: Sky erasing. The user is guided to erase the sky by drawing red marker over yellow (selected) areas. This is the second step. See http://yowindow.com/img/translate/erase_with_red_marker.png
en: Erase the sky - draw with Red marker over Yellow areas
el: Διαγράψτε τον ουρανό - σύρετε με τον Κόκκινο μαρκαδόρο πάνω από τις Κίτρινες περιοχές

note: Sky erasing. When you erase the sky in YoWindow, first you select a portion of the sky with Yellow marker. Then you erase by drawing with Red marker over Yellow selection. The user may try to erase the picture right away. This is a mistake. This string is the warning. See http://yowindow.com/img/tra
en: First select this area with Yellow marker, then erase with Red one
el: Πρώτα επιλέξτε αυτήν την περιοχή με τον Κίτρινο μαρκαδόρο και στη συνέχεια διαγράψτε με τον Κόκκινο

note: Sky erasing. If you erased something by a mistake, Blue marker restoring the erased areas. See http://yowindow.com/img/translate/red_marker_touch_sky_warning.png
en: Use Blue marker to recover.
el: Χρησιμοποιήστε τον Μπλε μαρκαδόρο για ανάκτηση.

note: Photo-Landscapes. The title of "Erase" (Red marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Erase
el: Διαγραφή

note: Photo-Landscapes. The title of "Recover" (Blue marker) button. See http://yowindow.com/img/translate/tap_sky_to_select.png
en: Recover
el: Ανάκτηση

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Landscape name
el: Όνομα τοπίου

note: Photo-Landscapes. Properties screen. The origin of the photo. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: Photo source
el: Προέλευση φωτογραφίας

note: Photo-Landscapes. Properties screen. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_properties.png
en: I give my permission to include this landscape inside YoWindow collection
el: Δίνω την άδειά ώστε να περιληφθεί αυτό το τοπίο μέσα στη συλλογή του YoWindow

note: WARNING: do not remove "{0}". This symbol will be replaced with landscape name. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_exists.png
en: The landscape "{0}" already exists. Overwrite it?
el: Το τοπίο "{0}" υπάρχει ήδη. Να αντικατασταθεί?

note: Warn the user that she may lose the work under certain circumstances. See http://yowindow.com/img/translate/changes_will_be_lost.png
en: Your changes will be lost
el: Οι αλλαγές σας θα χαθούν

note: Asking the user to grant a permission to open a photo or a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/permission_required_to_open_file.png
en: A permission required to open files
el: Απαιτείται άδεια για άνοιγμα αρχείων

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: YoWindow Weather app required to open the landscape.
el: Για να ανοίξετε το τοπίο, απαιτείται η εφαρμογή YoWindow Weather.

note: Sharing a landscape. This is the text of the email. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_share_email.png
en: Download YoWindow Weather
el: Κατεβάστε το YoWindow Weather

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_landscape.png
en: Watch a short video to unlock the landscape
el: Παρακολουθήστε ένα σύντομο βίντεο για να ξεκλειδώσετε το τοπίο

note: Some landscapes are locked in the free edition of YoWindow. Prompt the user to watch a short video to unlock the landscape for a number of days. WARNING: do not remove {0}. YoWindow will replace {0} with the number of days the landscape is unlocked. See http://yowindow.com/img/translate/unlock_lands
en: Watch a short video to unlock the landscape for {0} days
el: Παρακολουθήστε ένα σύντομο βίντεο για να ξεκλειδώσετε το τοπίο

note: An option for Android widget. When this option is on, Reload and Settings buttons displayed on the widget. Otherwise these buttons are hidden. See http://yowindow.com/img/translate/android_widget_settings.png
en: Show controls
el: Εμφάνιση στοιχείων ελέγχου

note: We just have added "Surprises" menu where users can call fun actions - surprises.
en: Surprises
el: Εκπλήξεις

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to weather forecast, not the current weather. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Forecast doesn't come true
el: Η πρόγνωση δεν πραγματοποιήθηκε

note: Help. IMPORTANT: make sure the user to understand that this relates to current weather and its display in YoWindow (NOT weather forecast). See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Weather on screen doesn't match weather outside
el: Ο καιρός στην οθόνη δεν ταιριάζει με τον καιρό έξω

note: Help. We show this when YoWindow is tracking the current location automatically. Because sometimes location is detected wrong. See http://yowindow.com/img/translate/help_menu.png
en: Location is wrong
el: Η τοποθεσία είναι λάθος

note: Help. We explain why YoWindow is not able to display the reality. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: Usually, the weather doesn't match when:
el: Συνήθως, ο καιρός δεν ταιριάζει όταν:

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The closest weather station is far away.
el: Ο πλησιέστερος μετεωρολογικός σταθμός είναι πολύ μακριά.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_current_wrong.png
en: The weather often changes during the day.
el: Ο καιρός αλλάζει συχνά κατά τη διάρκεια της ημέρας.

note: Help. We explain that there is no guarantee that the weather forecast to come true. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: Unfortunately, even today, scientists can't predict the weather with 100% accuracy.
el: Δυστυχώς, ακόμη και σήμερα, οι επιστήμονες δεν μπορούν να προβλέψουν τον καιρό με 100% ακρίβεια.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_forecast_wrong.png
en: If the weather forecast is constantly wrong, try to change the weather service.
el: Εάν η πρόγνωση είναι συνεχώς λάθος, προσπαθήστε να αλλάξετε μετεωρολογική υπηρεσία.

note: Help. We explain that a wrong location may be detected automatically. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Unfortunately, automatic location search may be incorrect.
el: Δυστυχώς, η αυτόματη αναζήτηση τοποθεσίας μπορεί να είναι λανθασμένη.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Try to find your place manually.
el: Προσπαθήστε να βρείτε το μέρος σας χειροκίνητα.

note: Help. Button title. User to tap it to add her place. See http://yowindow.com/img/translate/help_location_wrong.png
en: Find your location
el: Βρείτε την τοποθεσία σας

note: Help. The user can select a Private Weather Station to report the current weather from. These stations are highly unreliable. Here we warn the user. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: The weather is reported from a Private Weather Station.
el: Ο καιρός αναφέρεται από έναν Ιδιωτικό Μετεωρολογικό Σταθμό.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: This station may not be reliable.
el: Αυτός ο σταθμός ενδέχεται να μην είναι αξιόπιστος.

note: Help. See http://yowindow.com/img/translate/help_pws_wrong.png
en: We strongly advise you to change the weather source.
el: Σας συμβουλεύουμε να αλλάξετε την πηγή ενημέρωσης καιρού.

note: A title for a section in settings with additional options.
en: Other
el: Άλλο

note: A message to promote full version purchase. WARNING: Do not remove "{0}" symbol. YoWindow will replace {0} with the amount of the discount. Like this "Sale! 40% off"
en: Sale! {0}% off
el: Πώληση! {0}% έκπτωση

note: A button title. When the button is pressed, YoWindow starts tracking the current location of the user. See http://yowindow.com/img/translate/home_properties.png
en: Use current location
el: Χρησιμοποιήστε την τρέχουσα τοποθεσία

note: We are explaining the meaning of "Home" location. Please try to keep this string short, but informative. See http://yowindow.com/img/translate/location_search.png
en: "Home" is opened on app launch
el: Η "Αρχική" ανοίγει στην έναρξη

note: We can show an impressive animation in some photo-landscapes. A switch to enable/disable these animations. See http://yowindow.com/img/translate/android_settings.png Animation example: https://youtu.be/0a9IGl54h28
en: Animate photo-landscapes
el: Κίνηση τοπίου-εικόνας

note: Asking the user to confirm the weather provider choice. Example 'Do you want to use "Weather Underground" for "Moscow"?' See http://yowindow.com/img/translate/provider_confirmation.png
en: Do you want to use "{0}" for "{1}"?
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε το "{0}" για "{1}";

note: ⚽ Football game. Invitation to tap the ball to start the game. See http://yowindow.com/img/translate/football_tap_to_play.png
en: Tap the ball to play
el: Πατήστε στην μπάλα για να παίξετε

note: The name of the Football game.
en: Football
el: Ποδόσφαιρο

note: ⚽ Football game. The goal of the game. ATTENTION: "Score" here is a verb meaning "Earn/Get/Collect". WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of target points. Example "Score 100 points" See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Score {0} points
el: Σκορ {0} πόντοι

note: ⚽ Football game. The name of the "Start" button. "Start" is a verb in the meaning of "Begin". Also "Start" message displayed when the game is started. See http://yowindow.com/img/translate/football_score.png
en: Start
el: Έναρξη

note: ⚽ Football game. The maximum points the user has reached. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: High Score
el: Υψηλή βαθμολογία

note: ⚽ Football game. Displayed when the game is over. See http://yowindow.com/img/translate/football_game_over.png
en: Game Over
el: Τέλος Παιχνιδιού

note: ⚽ Football game. Displayed when the user has won the game.
en: You won!
el: Νικήσατε!

note: Inform the user that a permission is needed, like access files on disk or manage Internet connection.
en: Permission required
el: Απαιτείται άδεια

note: Ask the user for the confirmation to start receiving the weather from a weather service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/change_service_to_receive_parameter.png
en: Receive weather from "{0}"?
el: Λήψη από το "{0}"?

note: We ask this question after the user selected CURRENT weather service. We are offering to receive the weather FORECAST from the same service. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of the service. See http://yowindow.com/img/translate/offer_forecast.png
en: Receive Weather Forecast from "{0}" as well?
el: Λήψη πρόγνωσης καιρού από το "{0}" επίσης?

note: A caption for a group of animated YoWindow landscapes. "Live" here in the same meaning as "Live" Wallpaper in Android. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Live landscapes
el: Ζωντανά τοπία

note: A caption for a group photo-landscapes of nearby places. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer.png
en: Nearby
el: Πλησίον

note: A caption for a group of landscapes recently selected.
en: Recent
el: Πρόσφατα

note: A caption for a group of landscapes made by the user. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_drawer_bottom.png
en: My landscapes
el: Τα τοπία μου

note: Asking the user where she wants the landscape to be displayed. See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Where to show the landscape?
el: Που να εμφανιστεί το τοπίο?

note: Explaining to the user what happens when a landscape is set for "Everywhere I go". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Keep the landscape while moving between cities
el: Διατήρηση τοπίου ενώ κινείστε μεταξύ πόλεων

note: An option that means "when a user visits another location, then keep the choice". See http://yowindow.com/img/translate/landscape_binding_dialog.png
en: Everywhere I go
el: Όπου πάω

note: The user can pan and zoom a landscape now. This button restores the zoom and panning (view) to default. See http://yowindow.com/img/translate/restore_view.png
en: Restore view
el: Επαναφορά προβολής

note: A label we put on advertising inside YoWindow. See http://yowindow.com/img/translate/menu_advertising.png
en: Advertising
el: Διαφήμιση

note: A menu item that opens a map. See http://yowindow.com/img/translate/menu_map.png
en: Map
el: Χάρτης

note: WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the name of a landscape. See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscape.png
en: Delete landscape "{0}"?
el: Διαγραφή τοπίου "{0}"?

note: Short for "Do you really want to delete several landscapes?". See http://yowindow.com/img/translate/delete_landscapes.png
en: Delete landscapes?
el: Διαγραφή τοπίων?

note: A button to restore landscapes made by the user in the past. See http://yowindow.com/img/translate/restore_landscapes.png
en: Restore landscapes
el: Επαναφορά τοπίων

note: A message, informing that no landscapes were found.
en: No landscapes found
el: Δε βρέθηκαν τοπία

note: A message, informing that the landscapes were successfully restored. See http://yowindow.com/img/translate/landscapes_restored.png
en: Your landscapes restored
el: Έγινε επαναφορά τοπίων

note: Radar/Map feature description. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: See where rain and clouds are moving.
el: Δείτε προς τα πού κινούνται βροχή και νέφωση.

note: This is a button. "Try" in a sense "Try this product for free for a limited time". See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: Try
el: Δοκιμή

note: Indicates the number of days until something ends. For example, the number of days the user has to try a feature for free. WARNING: do not remove "{0}". YoWindow will replace {0} with the number of days left to try the feature. See http://yowindow.com/img/translate/radar_offer.png
en: {0} days left
el: {0} μέρες απομένουν

note: When this option is "on", the text displayed in Bold font. See http://yowindow.com/img/translate/bold_font.png
en: Bold font
el: Έντονη γραμματοσειρά

note: Prompt the user to join YoWindow beta-testing. This is a menu item. http://yowindow.com/img/translate/ios_menu.jpg
en: Try Beta version
el: Δοκιμή έκδοσης Beta

note: When searching for a location the users are required to enter at least 3 characters before the search begins. See http://yowindow.com/img/translate/location_search_3_characters.png
en: Enter at least 3 characters
el: Εισάγεται το ελάχιστο 3 χαρακτήρες

en: Allow YoWindow to access your location
el: Επιτρέψτε πρόσβαση του YoWindow στη τοποθεσίας σας

note: Displayed when we ask the user for Location permission. This explains why current location access is valuable. See http://yowindow.com/img/translate/io_location_services_guide.jpg
en: Get accurate weather forecast right for your location.
el: Λάβετε ακριβή πρόγνωση απευθείας για την τοποθεσία σας.
